Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz dohlížím na chod kryptoměnové redakce. Mým cílem je, abychom společně s redaktory a přispěvateli předali čtenářům každý den mnoho zajímavých a zejména užitečných informací.
ANC, governance token protokolu Anchor, zaznamenal v únoru 130% nárůst. A ani na začátku března se konstantní vzestup nezastavuje, právě naopak. Za prvních pět březnových dní připisuje ANC dalších neuvěřitelných 70 % a jeho graf od začátku roku silně připomíná parabolu. Pojďme se pokusit přijít na důvody, které za prudkým nárůstem ceny stojí.
Anchor Protocol je systém poskytující půjčky postavený na blockchainu Terra (LUNA). Zde je dle celkové zamknuté hodnoty peněžních prostředků největší decentralizovanou aplikací, takzvanou dApp.
Poplatky, které se platí za používání protokolu, jsou použity k nákupu tokenů ANC a ty jsou následně distribuovány jako odměny uživatelům, kteří své ANC dali na staking. Investory, kteří do protokolu umístili více než 14 miliard dolarů prostředků, může ubezpečit, že za Anchorem stojí tým Terraform Labs, skupina, která vytvořila i již zmíněný stejnojmenný blockchain a jeho nativní kryptoměnu LUNA.
A právě LUNA, aktuálně 7. největší kryptoměna dle tržní kapitalizace, se těší výrazné podpoře a očekávání investorů a na rozdíl od ostatních velkých kryptoměn se v posledním měsíci vůbec netrápí. Při aktuální ceně ztrácí i díky růstu posledních dní na své maximum z minulého roku pouhých 20 % (Bitcoin ztrácí 43 %).
Pro úplnost se sluší zmínit, že trojka v ekosystému, Mirror Protocol (MIR), umožňující přístup k nástrojům, které napodobují chování aktiv v reálném světe (např. akcie), se v těchto dnech také těší nejvyšším hodnotám od počátku roku.
Zalistování na burzu s největší likviditou bezpochyby pomůže každé kryptoměně. Token ANC byl zalistován 25. ledna za 1,6 dolaru, úspěch se však nedostavil okamžitě a cena přes tři týdny konsolidovala do strany.
Snazší dostupnost však pozdějšímu růstu určitě pomohla. Kromě Binance se ANC obchodoval “pouze” na středně velkých burzách Kucoinu či OKX. Velké burzy jako Coinbase či Bybit jej zatím neuvedly.
Chování nadšenců do kryptoměn jsou více než v kterémkoli jiném investičním odvětví schopny ovlivnit významné osobnosti a influenceři. Stojí za to si povšimnout, že největší kryptoměnový YouTuber CoinBureau (s rovnými 2 miliony odběratelů), vydal 18. února video věnované právě protokolu Anchor, ve kterém divákům předal důkladné a vesměs velmi kladné informace.
V době vydání videa se token ANC ještě obchodoval za “pouhé” 2 dolary, od tohoto okamžiku však začal připisovat dvouciferné procentuální zisky denně.
Neskutečný 20% roční úrok na stabilní měnu je neobvyklý i ve světě krypta. Přesně ten však protokol Anchor nabízí pro stablecoin TerraUSD (UST), který je, jak již název napovídá, vázán na americký dolar.
Stablecoiny se i kvůli událostem posledních dní těší stále větší popularitě a je jich tištěno, tzv. mintováno stále více. UST je naproti většině ostatních stablecoinů unikátní v tom, že se jedná o tzv. algoritmický stablecoin, není tedy kryt skutečnými dolary v poměru 1:1, ale udržuje svoji hodnotu přesně na 1 dolaru za pomoci kryptoměny LUNA. Nevzniká tak pochybnost, jestli společnost, která stablecoin vydává, skutečně vytváří a udržuje dolarové rezervy.
Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz dohlížím na chod kryptoměnové redakce. Mým cílem je, abychom společně s redaktory a přispěvateli předali čtenářům každý den mnoho zajímavých a zejména užitečných informací.
Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.
Jako investice do tokenu nevím, už teď to má přes bilion market cap. Tipnul bych si, ze to bude mít zanedlouho drop jako TeTonic, osobně me přijdou vsechny tyto tokeny rizikové. Pro lidi s větším kapitálem stakovani stablecoinu na anchor ale skvělá věc.