Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Kryptoměnové aktuality – Klíčová hladina BTC stále drží!

Kryptoměnové aktuality – Klíčová hladina BTC stále drží!

Jednou ze stěžejních otázek, kterou si mnoho krypto-spekulantů pokládá, je, jak rozpoznat bull market. Jako klasický indikátor bull marketu se jeví 20 týdenní plovoucí průměr (20WMA). Ten nyní funguje jako support.

Pokud se podíváme do minulosti, tak jasně uvidíme, že se cena během minulého bull marketu odrážela právě od 20 WMA. Na následujícím grafu je tak možné vidět, že doteky ceny s 20 WMA (oranžový plovoucí průměr) byly vždy dobrou příležitostí k nákupu.

Odrazy ceny bitcoinu od 20týdenního plovoucího průměru
Odrazy ceny bitcoinu od 20týdenního plovoucího průměru

Hladina 20 WMA je tedy obecně brána jako rozdíl mezi bull a bear marketem.

Od počátku května, tedy již 154 dní, se cena BTC nachází právě nad touto 20 WMA, což je pro budoucí vývoj ceny stále dobrá známka.

Cena bitcoinu se stále drží nad touto křivkou
Cena bitcoinu se stále drží nad touto křivkou

Jak je vidět na předchozím grafu, tak v posledních 4 týdnech jsme mohli vidět hned tři odrazy právě od hranice 20 WMA. To značí, že nakupující tuto hladinu vidí jako opodstatněnou a na těchto úrovních opravdu nakupují.

Jak je vidět, tak RSI na týdenním grafu se také nadále nachází v bullish teritoriu. Na týdenním RSI je hladina bull marketu nad 53 body a tam se cena také nadále drží.

Zda jsme na počátku dlouhodobého bull marketu nelze říci. Schopnost ceny zůstat nad 20 WMA je nicméně pozitivní signál i pro další budoucí vývoj. Naopak propad pod tuto hladinu by dost možná znamenal masivnější výprodej.

Hack KuCoinu za 200 milionů

Dne 25. září začaly odcházet finance z peněženek singapurské burzy Kucoin. Krátce na to Kucoin oznámil, že se stal obětí útoku a hackeři si odnesl na 150 milionů dolarů v bitcoinech, etherech a dalších několika tokenech a kryptoměnách.

Ačkoliv mluvíme o hacku, tak se spíše jednalo o bezpečnostní pochybení burzy Kucoin. Podle dostupných zpráv byl problémem únik privátních klíčů k tzv. hot peněženkám.

Hot peněženky jsou takové peněženky, které mají přímé propojení na internet a je možné z nich tedy ihned posílat finance pryč. Narozdíl od nich existují ještě cold peněženky, na kterých burzy drží větší obnosy peněz a které k internetu připojeny nejsou.

Pravděpodobný scénář je, že zaměstnanec Kucoinu, který měl k privátním klíčům přístup, je prostě vynesl ven ze společnosti a následně již stačilo se přihlásit a všechny finance odvést z hot peněženky.

Ačkoliv první zprávy mluvily o ztrátě 150 milionů dolarů, tak později se ukázalo, že se jedná ještě o vyšší číslo. Odhady se později dostaly na 200 milionů.

Analytik Larry Cermak nicméně odhaduje ztrátu ve výši 280 milionů dolarů.

Pokud by se tato čísla potvrdila, tak by se hack Kucoinu zařadil na třetí místo mezi největšími hacky burz.

Tento hacker/zloděj se nyní snaží ukradené finance prodávat skrze decentralizované burzy, protože adresy spojené s hackem byly rychle označeny a centralizované burzy mohou transakce zmrazit a pravděpodobně by mu tyto kryptoměny byly k ničemu.

Na této adrese se můžete real-time podívat, jak momentálně hacker rozprodává zcizené ETH tokeny. Vzhledem k tomu, že Kucoin je oblíbená burza pro obchodování s alternativními kryptoměnami, tak bylo zcizeno poměrně vysoké množství oblíbených ERC20 tokenů.

Jejich tvůrci se již v mnoha případech zavázali k tomu, že buď tokeny zmrazí a nebo rovnou provedou swap 1:1 s tím, že vyloučí adresu hackera. To vyvolalo v komunitě debatu o tom, na kolik jsou jednotlivé projekty opravdu decentralizované.

Pro uživatele Kucoinu je dobrou zprávou, že se velkou část tokenů daří opravdu zablokovat a následně provést swap. O projektech, které to již udělaly, informoval na svém twitteru CEO Kucoinu.

Kucoin zároveň vydal prohlášení o tom, že jako společnost jsou pojištění proti takovéto ztrátě a uživatelé by tak měli již brzy být kompenzováni v plné výši.

Případ Kucoinu nicméně ukazuje nebezpečí centralizovaných burz. Ty jsou lákadlem pro hackery a zloděje, protože je v jejich držení opravdu vysoké množství kryptoměn.

Ernst & Young vydávají první blockchain produkt

Společnost Ernst & Young (EY) patří do tzv. velké čtyřky. Jedná se o 4 největší poradenské a auditorské společnosti. A právě EY nově oznámili spuštění prvního blockchain produktu s názvem OpsChain Network Procurement.

Produkt z dílny EY má za cíl vytvořit ekosystém, kde jednotlivé společnosti budou moci uzavírat smlouvy. Ty budou díky využití blockchain technologie vysoce důvěryhodné. K tomu je nicméně potřeba ještě jeden krok navíc.

Společnosti totiž nechtějí na veřejném blockchainu ukazovat citlivá data. Proto OpsChain Network Procurement funguje na tzv. Baseline protokolu. Ten společně vyvíjeli EY, Microsoft a Consensys.

Cílem bylo vytvořit systém, který bude vhodný pro businesové využití. Citlivá data jsou tak uložena mimo blockchain, zatímco samotné smlouvy budou uloženy právě na blockchainu.

Výhodou celého řešení jsou primárně nízké náklady pro firmy. Místo toho, aby mezi sebou jednotlivé společnosti udržovaly drahé sítě, tak se mohou všichni připojit k jednomu blockchainu (v tomto případě je využito sítě ETH).

Do budoucna by se měla v ekosystému od EY silně využívat tokenizace, která usnadní a zlevní i další operace.

Schopnost pracovat společně jako jedna síť je klíčová. Při využítí veřejného blockchainu nebudou muset jednotliví účastníci vstupovat do drahých a uzavřených sítí.” řekl Paul Brody, který vede práce na blockchain technologii v EY.

Grayscale vlastní 2,4 % všech BTC v oběhu

Za minulý týden přidala společnost Grayscale, o které jsme psali již mnohokrát, do svého Bitcoinového fondu celkem 17 100 BTC. Jedná se o BTC v hodnotě okolo 180 milionů dolarů.

Grayscale má nyní ve svém držení tedy zhruba 450 000 BTC, což odpovídá 2,4 % všech BTC v oběhu. Počátkem června měla firma Grayscale ve své správě přibližně 360 000 BTC. Za tři měsíce tak do fondu přibylo 90 000 Bitcoinů.

Grayscale je jednou z mála regulovaných společností a díky tomu se stává go-to řešením pro velké instituce. Vzestup počtu BTC v Grayscale fondu tak ilustruje nákupy ze strany institucionálních hráčů.

Vývoj množství držených BTC fondem Greyscale Bitcoin Trust
Vývoj množství držených BTC fondem Greyscale Bitcoin Trust

Greyscale tak nadále upevňuje svou pozici lídra pro institucionální investice a nevypadá to, že by jejich zákazníci s nákupy chtěli polevit.

Závěr k aktuální situaci na trhu

Kryptoměnové fundamenty jsou i nadále pozitivní. Cenový vývoj je momentálně opatrný, ale klíčové hladiny indikující vzestup nadále drží.

Vstupy institucionálních velikánů do krypta pokračují, jak ilustruje případ Ernst & Young. Podobně je na tom také největší fond Grayscale, který indikuje pokračující akumulaci ze strany společností.

Dobré fundamenty prostoru nicméně nesmí zastínit problematické stránky. Masivní hack burzy Kucoin ukázal opět, že zabezpečení centralizovaných burz je často nedostatečné.

Proto je vždy rozumné diverzifikovat i způsob ukládání kryptoměn. Investor by nikdy neměl mít veškeré kryptoměny na jednom místě. Zapomenutý seed či hacknutá burza může mít pak katastrofální následky.

Líbil se vám tento článek?
3
1

Autor

Od roku 2017 se věnuji kryptoměnám jako nezávislý žurnalista. Má to jednoduchý důvod. Je to převratná technologie, která přivede digitální svět na novou úroveň. Všichni budou moci obchodovat se všemi. Žádné hranice, žádná centrální vláda a hluboká změna paradigmatu finančního světa.

Pokud chce člověk rozumět kryptoměnám, je podmínkou pochopit i nynější finanční systém a na něm je postavena vlastně celá společnost.

Mé primární zaměření je analýza jednotlivých kryptoměnových projektů a schopnost vyhodnotit ty, které mají cenu a naopak varovat před těmi, kterými se investoři pravděpodobně spálí.

Svět kryptoměn je Divokým západem financí. Slibuje obrovské zisky a děsivé ztráty. Ale ztrátám se dá předejít díky dostatku informací. I proto je důležité podávat kvalitní informace investorům, kteří následně mohou dělat rozumná rozhodnutí. A o to se snažím.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.