Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Kryptoměna Solana opět lámala rekordy! Dle některých odborníků může letos dosáhnout i 500 USD

Kryptoměna Solana opět lámala rekordy! Dle některých odborníků může letos dosáhnout i 500 USD
Zdroj: cointribune.com

Solana během včerejšího dne a noci předvedla další velkolepý růst. Po cca třídenní konsolidaci si to namířila z hodnoty 138 USD na nové maximum – rovných 195 USD (teď už je však zpět v rozmezí kolem ceny 160 USD). Co může za tento 41% nárůst tentokrát?

S největší pravděpodobností trh reagoval na pondělní zprávy, ve kterých Sam Bankman-Fried, zakladatel a ředitel kryptoburzy FTX, odhalil, že jejich platforma nově umožní tvůrcům a majitelům NFT obchodovat nejen prostřednictvím sítě Etherea, ale také Solany. Platforma dále zprostředkuje obchodování se sbírkami NFT z konkurenčního tržiště OpenSea na FTX.

Zdroj: nftevening.com
Degenerate Ape Academy - kolekce NFT na blockchainu Solana
Degenerate Ape Academy – kolekce NFT na blockchainu Solana

Trh s NFT byl spuštěn v pondělí 6. září a hostuje ho FTX.US, burza kryptoměn regulovaná ve Spojených státech.

Nezaměnitelné tokeny neboli NFT

NFT je zkratka slovního spojení “non-fungible token”, což ve volném překladu z angličtiny znamená “nezastupitelný nebo nezaměnitelný token”. Tento token je výjimečný tím, že na celém světě existuje pouze jeden a nedá se s ničím zaměnit.

NFT je v podstatě potvrzení o vlastnictví. Svému majiteli dává vlastnické právo (z pohledu blockchainu) a dokáže přenášet určité informace, které nelze nikdy smazat či zakrýt jejich historii. V praxi tak tokeny mohou obsahovat umělecká díla, písničky, obrazy, videoklipy, pohyblivé obrázky, herní předměty, sběratelské virtuální kartičky, virtuální pozemky či dokonce tweety.

Poznámka

Kromě umění se ale se do budoucna může objevit mnohem zajímavější využití – tokenizované akcie, katastr nemovitostí na blockchainu atd.

Aktuálně běží největší počet NFT na síti Etherea, nicméně tato kryptoměna trpí přetížením a vysokými poplatky. Solana v tomto ohledu může nabídnout mnohem víc než samotné ETH. Je tedy možné, že se trh s NFT začne pomalu přesouvat.

Solana na konci roku 2021 za 500 USD?

Greg Waisman, provozní ředitel a spoluzakladatel platební sítě Mercuryo, předpovídá exponenciální růst ekosystému Solana na základě jeho rostoucího přijetí mezi decentralizované finance (DeFi) a prostor NFT.

Za těchto okolností pak věří, že Solana, podobně jako Binance Smart Chain či Ethereum, dosáhne velkého zhodnocení, přičemž by cena za token SOL mohla vyšplhat až na 500 USD ve druhé polovině roku 2021.

Varování ze strany JPMorgan Chase

K masivnímu rally altcoinů, včetně Solany, se vyjádřila také společnost JPMorgan, jež zároveň vyřkla své obavy ohledně rostoucí kryptoměnové bubliny. Analytici z této společnosti tak altcoiny označili za nadhodnocené a předpovídají blížící se korekci, která by měla pomoci pročistit trh a zbavit ho aktuálního přehřátí nebo doslova aktuální mánie retailových investorů.

Drobní investoři totiž údajně od začátku srpna ženou altcoiny na nová maxima, přičemž podíl BTC a ETH na trhu klesl ze 78 % ze dne 4. srpna na zhruba 67 %.

Závěr

Solana se v době psaní tohoto článku obchoduje na ceně 160 USD, ale dokázala se dotknout i hranice 126 USD. Během několika posledních hodin tak došlo k většímu poklesu ceny a výrazné volatilitě, což je zřejmě součástí krátkodobého celkového ochlazení trhu s kryptoměnami.

Líbil se vám tento článek?
7
1

Autor

Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o toto odvětví začala aktivně a blíže zajímat. Jsou to již čtyři roky, co sleduji nejrůznější novinky a fundamentální vlivy, o nichž následně píšu články v několika internetových magazínech. Ráda také monitoruji trhy s digitálními aktivy, dlouhodobě hodluji i investuji do začínajících projektů. Svět kryptoměn může být i nebezpečný, ale zároveň nabízí to, co dosavadní finanční systém nedokáže. Proto věřím, že jsou decentralizované technologie včetně kryptoměn budoucností.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.