Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Koupíte si raději kávu, nebo akcie? Ušetřených 50 korun denně z vás může udělat milionáře

Publikováno
Koupíte si raději kávu, nebo akcie? Ušetřených 50 korun denně z vás může udělat milionáře
Zdroj: depositphotos.com

Kupujete si pravidelně kávu? Proměňte svůj každodenní kávový rituál ve zlatý důl! Prozkoumejte cestu k finanční svobodě prostřednictvím důsledných investic do indexu S&P 500.

V každodenním shonu je šálek kávy příjemnou přestávkou a krátkým oddechem, který povzbudí vaši mysl a oživí duši. Mnozí z nás si bez něj nedokážou představit život.

Ale co kdybyste dostali lákavou nabídku? Volba, která by mohla váš každodenní rituál s kávou proměnit ve zlatý důl, který slibuje budoucnost, kdy finanční nezávislost nebude pouhým snem, ale dosažitelnou realitou?

Síla důsledného investování

Než začnete pochybovat, nechte si toto zdánlivě odvážné tvrzení doložit hlubší úvahou. Vytrvalým a pravidelným investováním i poměrně skromných částek – zejména do známého indexu S&P 500lze v dlouhém horizontu dosáhnout opravdu zajímavých částek.

Pokud netušíte, index S&P 500 je monumentálním symbolem životaschopnosti a odolnosti americké ekonomiky.

Tento index zahrnuje 500 akcií největších amerických společností a nabízí investorům diverzifikovanou expozici vůči ekonomice jedné z nejmocnějších zemí světa.

Výhoda tohoto indexu spočívá v zastoupení různých sektorů, čímž poskytuje určitou pojistku vůči volatilitě, kterou mohou vykazovat jednotlivé akcie. V průběhu let prokázal index S&P 500 pozoruhodnou odolnost, odráží se od hospodářských poklesů a odměňuje investory, kteří v neklidných dobách zůstali disciplinovaní.

Abyste však skutečně ocenili moc konzistentního investování, je třeba proniknout hluboko do světa složeného úročení, které je často označováno jako “osmý div světa”. Když spoříte 50 korun denně, což činí slušných 1500 korun měsíčně, a tyto úspory směřujete do investic v rámci indexu S&P 500, nenecháváte své peníze jen tak nečinně ležet, ale podporujete jejich exponenciální růst. Tento růst je poháněn principem složeného úročení, kdy se výnosy reinvestují, čímž se celkový výnos v čase zvětšuje.

Z historického hlediska vykazuje index S&P 500 průměrný roční výnos před očištěním o inflaci přibližně 10 %. To znamená, že měsíčně investovaných 1 500 korun se nejen sčítá, ale roste složeným výnosem, čímž se vaše počáteční investice během dostatečně dlouhé doby mnohonásobně znásobí.

Zdroj: Autor
Vývoj pravidelné investice 1 500 Kč měsíčně v průběhu 30 let
Vývoj pravidelné investice 1 500 Kč měsíčně v průběhu 30 let

Z grafu je zřejmé, že v prvních letech je celková investovaná částka blízko k nahromaděné hodnotě. Avšak, s postupem času, díky síle složeného úročení, nahromaděná hodnota začíná narůstat mnohem rychleji než lineární nárůst investované částky. To ilustruje výhody dlouhodobého a důsledného investování.

Nenechte se zviklat a začněte dlouhodobě pravidelně investovat

I když se může tento příklad zdát příliš dobrý na to, aby to byla pravda, zkuste si tuto 30 let trvající cestu představit.

Využitím síly indexu S&P 500 a jeho historické roční míry návratnosti 10 % ročně se konzistentní měsíční investice ve výši 1 500 korun přemění v průběhu tří desetiletí v částku přesahující 3 miliony korun – při investovaných 540 tisících.

Vydat se na tuto investiční cestu se podobá zasazení semínka a následné trpělivé a důsledné péči, která mu umožní vyrůst ve vzrostlý strom. Každý den, kdy si odložíte oněch 50 korun, si představte, že je to krok k finančnímu zabezpečení.

TIP

Představte si nespočet příležitostí, které vám tento finanční polštář může poskytnout. Od zajištění pohodlnějšího odchodu do důchodu až po realizaci snů, které se kdysi zdály vzdálené.

Vydat se touto cestou vyžaduje změnu perspektivy, přechod od okamžitého uspokojení k dlouhodobému. Neznamená to však, že se musíte zcela vzdát svých milovaných přestávek na kávu. Berte to jako příležitost uvařit si kávu doma a proměnit každodenní kávový rituál ve chvíli zamyšlení nad vašimi úsporami, které rostou díky důsledným pravidelným investicím.

Popřemýšlejte nad touto možností přeměnit své každodenní úspory na prostředek k akumulaci značného bohatství.

Přesměrováním prostředků ušetřených z odřeknutí si každodenního šálku gurmánské kávy do investice do indexu S&P 500 podpoříte svou světlou finanční budoucnost

A nezapomeňte, že cesta k milionářskému statusu není sprint, ale maraton plný disciplinovaných kroků a vize, která překonává pomíjivé radosti dneška ve prospěch prosperujícího zítřka.

Poslouchejte podcasty Finex.cz

Každý týden přinášíme krátký podcast Burza s odstupem, kde odhalujeme tajemství toho nejlepšího a nejzajímavějšího, co se na finančních trzích děje. Získáte také exkluzivní pohled na investiční strategie a naučíte se, jak správně nakládat s osobními financemi a investicemi.

Chcete-li mít přehled o tom, co se děje, a současně posílit své finanční znalosti, odebírejte a poslouchejte náš podcast.

Líbil se vám tento článek?
27
2

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎