Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Koruna sice krvácí, rubl je však na kolenou

Publikováno
Koruna sice krvácí, rubl je však na kolenou
Zdroj: Depositphotos.com

Musím se přiznat, že když jsem nedávno psal článek o tom, jak se případná invaze Ruska na Ukrajinu projeví na finančních trzích, tak jsem si říkal, že jdu tak trochu s “křížkem po funuse”, protože v té době se zdálo, že Rusko svoje vojenské síly stahuje a údajné vojenské cvičení končí. Takže tu rostla naděje na diplomatické urovnání konfliktu.

Bohužel, ruské tanky tyto naděje rozdrtily na padrť a Ukrajina zažívá válečnou agresi, která od roku 1945 nemá v Evropě obdoby. Ukrajině proto nejen já, ale celý tým Finexu vyjadřujeme svoji podporu a přejeme si, aby celá tato tragédie velice brzy skončila. Obávám se však, že najít řešení vůbec nebude snadné a hlavně ani rychlé.

Proč? Popustil jsem uzdu svojí fantazii a představil jsem si tyto scénáře:

1.Válka skončí příměřím. Rusko stáhne svá vojska a Ukrajina zůstane svobodnou zemí jako dosud.

Sergej Lavrov naznačil, že Rusko do války někdo zatáhl, což naznačuje určitý obrat v rétorice Ruska, což možná dává určité šance na příměří. Ale i kdyby Rusko zájem o příměří projevilo, otázka je, jaké by si kladlo podmínky. Ukrajina je otevřena jednání, ale jistě nestojí o žádná ultimáta ze strany Ruska ohledně nějaké neutrality a to zejména po této zkušenosti s nevyzpytatelným Putinem.

I kdyby ale Rusové přišli s nějakým přijatelným kompromisem, kardinální otázka je, zda je vůbec ještě někdo ochoten současným představitelům Ruska věřit.

Najít nějaké řešení proto bude velice obtížné.

2. Ukrajina ruská vojska ze svojí země vyžene

Když sleduji zprávy o postupu ruské armády, tak si říkám, že něco tak chaotického bych od ruské armády nečekal. Tak například, 60 km dlouhý konvoj směřující na Kyjev se zastavil údajně kvůli tomu, že chlapci nemají co k jídlu. Také zprávy o použití zastaralé vojenské techniky, jako třeba je tank T-72 mě překvapují.

Tento amatérismus Rusů mě ale upřímně naplňuje nadějí, protože významně zvyšuje šance srdnatých Ukrajinců na vítězství. Přispět by k tomu mohly sankce uvalené na Rusko a podpora Ukrajině ze západních zemí.

A nezapomeňme také na morální trumf Ukrajinců a tím je hrdinství jejich mimořádně odvážného prezidenta Volodymyra Zelenského, který se doslova přes noc stal globální ikonou boje za svobodu. Myslím, že kdyby uprchl někam do bezpečného exilu, tak by to Rusové měli mnohem snazší. On se ale navzdory zjevným snahám o jeho odstranění rozhodl zůstat se svým lidem.

Boj se odehrává tady. Potřebuji munici, ne odvoz. Zelenskyj.

Za takového chlapa velice rád obětuji svoje modlitby. Jeho řeč k Evropskému parlamentu si můžete poslechnout zde.

3. Rusku se nakonec podaří svého cíle dosáhnout.

Rusko bude okupovat Ukrajinu tak dlouho, až svého cíle dosáhne a do vedení země dosadí svého prorusky orientovaného prezidenta. V této souvislosti se objevila zpráva o tom, že by se mohlo jednat o bývalého prezidenta Ukrajiny Janukoviče, který je na Ukrajině odsouzen pro vlastizradu.

Nedovedu si vůbec představit, jak by v takové zemi mohl existovat. Snad jedině, že by vládl z Ruska a na Ukrajině by pořádek udržovaly ruské tanky.

Toto by ale také pravděpodobně znamenalo to, že sankce, které západní země na Rusko uvalily, by platily nadále, Už jen z toho důvodu, aby Putina přešla chuť na další výboje směrem na západ.

Všechny scénáře mají stejného jmenovatele a tím je čas. Čím déle se bude konflikt protahovat, tím větší ekonomická katastrofa pro Rusko to bude. Otázka již jenom je, zda to bude krize větší, než ruská měnová krize v roce 1998.

Jaký to má dopad na rubl?

Jak asi víte, tak sankce, které západní svět proti Rusku přijal, způsobily prudké oslabování rublu. Především velký problém pro rubl je zmrazení dolarových a eurových rezerv, které Ruská centrální banka nashromáždila. To značně omezuje možnosti centrální banky Ruska proti oslabování rublu intervenovat tím, že by prodávala dolary nebo eura a nakupovala rubl.

Signály, že Rusku docházejí devizové rezervy se již objevují. Ruská centrální banka například zakázala výplaty úroků zahraničním věřitelům ruského dluhu. Toto je indicie hrozícího bankrotu státu, který není schopen splácet své závazky v řádných termínech.

Ruská centrální banka chrání svoji bilanci i tak, že zakázala občanům Ruska vyvézt za hranice větší objem volně směnitelných měn v hotovosti. Firmy mají nařízeno, aby 80 % příjmů v cizích měnách převedly na rubly.

Velice razantním krokem ruské centrální banky bylo skokové zvýšení úrokové sazby z 9,5 % na 20 %, které nastalo pro Rusy na černé pondělí 28. 2. 2022. Oproti krizi v roce 1998 to ale ještě nic není. Tehdy totiž centrální banka zvedla sazby na 150 %. Myslím, že i nyní není aktuální úroková sazba konečná a další zvyšování sazby bude následovat postupně jak se budou důsledky ekonomických sankcí projevovat.

Toto navýšení úrokové sazby znamená, že mnoho lidí a firem nebude schopno splácet svoje úvěry. Kromě omezení platebního systému SWIFT i toto přispěje ke kolapsu ruského finančního systému, protože bilance bank budou zaplaveny toxickými pohledávkami.

Podívejme se nyní na vývoj rublu:

Zdroj: Tradingview.com
ruský rubl
Měnový pár USDRUB a EURRUB na týdenním grafu

Jak vidíme na obrázku, tak od 24. 2. 2022 rubl významně oslabil jak vůči americkému dolaru (z 80 rublů až na 120 rublů za dolar), tak i vůči euru (z 90 rublů na 130 rublů za euro). Protože konec konfliktu je v nedohlednu, tak myslím, že další oslabování by klidně mohlo pokračovat.

Slabý rubl bude mít negativní dopad na životní situaci ruského obyvatelstva a bude tlačit na růst inflace.

Jen připomenu, že kolaps rublu v roce 1998 způsobil hyperinflaci spotřebitelských cen, které se zvýšily o 86 % v roce 1999.

Podle oficiálních údajů z 9. 2. 2022 je v Rusku inflace kolem 8,7 %. To se ale nyní rychle změní. Kromě kolapsu rublu, který nyní nastal, do inflace přispěje také nedostatek dodávek surovin a produktů jako důsledek přijatých mezinárodních sankcí.

Slabý rubl bude znamenat také to, že Rusko nebude schopno splácet svůj zahraniční dluh. Však také ratingová agentura S&P již snížila rating Ruska do spekulativního pásma. To zase zdraží Rusku další dluhy, takže to přispěje do roztáčející se sestupné spirály.

Na závěr ještě zmíním to, že ekonomové jako důsledek výše uvedeného očekávají v Rusku dvouciferný propad HDP.

Celkově to tedy vypadá, že Putinova ruská ruleta na Ukrajině spustila opravdu pekelnou horskou dráhu, ze které se Rusům bude ještě hodně dlouho točit hlava.

Oslabuje také koruna

Krátce se ješte zmíním o vlivu války na naši domácí měnu. Ta byla před oslabováním chráněna štítem v podobě vyšších úrokových sazeb, které ČNB nasadila proti strašáku jménem inflace. V dobách klidného vývoje proto koruna posilovala především vůči euru a dostala se velice blízko k hodnotě 24 korun za euro.

Jenže koruna není světová rezervní měna. Středoevropské měny jako je polský zlotý, maďarský forint nebo i česká koruna jsou brány jako tzv. exotické měny. A tyto měny mají tendence v dobách nejistoty silně oslabovat. Takže koruna zatím oslabila na 25,9 korun za euro a 23,35 korun za jeden americký dolar.

Zdroj: Ttradingview.com
česká koruna
EURCZK a USDCZK na týdenním grafu

Je známo, že principy, které zná technická analýza v takto neočekávaných geopolitických událostech moc nefungují. Proto vidíme, že koruna prorazila oblasti rezistencí bez sebemenšího zaváhání.

Nabízí se samozřejmě otázka, jestli daná situace má potenciál na to, aby se koruna podívala na hodnoty, kde byla v březnu 2020 díky covidové pandemii.

Česká národní banka již uvedla, že má dost prostředků k tomu, aby mohla korunu bránit. Ovšem v případě další eskalace konfliktu, kdy nikdo neví, jak se tato situace vyvine a jaké důsledky to nakonec bude znamenat, tak myslím, že cenovka 25 korun za dolar se nedá v krátké době vyloučit.

Závěr:

Tato válka stojí ukrajinský národ nesmírně mnoho obětí a sankce, které téměř celý svět proti Rusku přijal, jsou proto pro Ukrajinu v tomto boji významnou pomocí. Důsledkem sankcí bude totální kolaps ruské ekonomiky, ze které se bude vzpamatovávat dlouhá desetiletí, ale jiná cesta jak zastavit Vladimira Putina asi nebyla.

Ano, zpomalení ekonomického růstu za této situace čeká i nás v Čechách. Vysoká inflace a malý nebo nízký ekonomický růst zvyšuje riziko stagflace. Je to ale nepatrná cena v porovnání se ztrátami na lidských životech na Ukrajině, která bojuje za svoji svobodu. Ve hře je však ještě něco dalšího.

Začíná se totiž ukazovat, že tento konflikt by mohl být koncem éry Vladimira Putina, který se mezinárodně naprosto zdiskreditoval. A s tím souvisí i to, že by tato krize mohla vyvolat v Rusku zásadní změny politických poměrů. Šanci by tak mohly v Rusku dostat demokratické síly, což by byl obrat o 180 stupňů. I proto doufám, že tento boj Ukrajiny proti Rusku bude vítězný.

Pomoci jim v tom můžeme my všichni zasláním finanční podpory třeba na účet u organizace Člověk v tísni. Pokud se budete chtít přidat, odkaz je zde.

Líbil se vám tento článek?
23
2

Autor

Vladimír vystudoval ekonomiku a management na VUT – Podnikatelské fakultě v Brně. Je držitelem mezinárodního účetního certifikátu ACCA, což mu dává solidní předpoklady pro analýzy účetních výkazů firem. Zkušenosti s oceňováním firem a auditem velkých mezinárodních společností kotovaných na burze získal u PricewaterhouseCoopers. Později působil v bankovnictví na pozicích ředitele controllingu a interního auditu.

V roce 2017 zahájil svoji novou kariéru soukromého analytika a copywritera se zaměřením na finanční trhy, investice, trading a různá podvodná schémata. Kromě psaní článků a e-booků o financích se Vladimír věnuje výuce angličtiny. Je aktivní na platformě X, kde jej můžete sledovat pod profilem KMFTraders.

Motto: “Na každém kroku záleží. Keep moving forward.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎