Finex.cz logo
Menu
Finex » Komodity » Končí zastropování cen pohonných hmot v Maďarsku, aby skončil jejich nedostatek

Končí zastropování cen pohonných hmot v Maďarsku, aby skončil jejich nedostatek

Končí zastropování cen pohonných hmot v Maďarsku, aby skončil jejich nedostatek
Zdroj: Depositphotos.com

V dnešním článku se podíváme na, z pohledu makroekonomických zákonů zajímavé, téma zastropování ceny výrobku nebo služby. Konkrétně článek obsahuje oblast pohonných hmot v Maďarsku. Z důvodu vysoké inflace v oblasti energií se v dnešní době přímo roztrhl pytel s nejrůznějšími produkty na trhu, jejichž cena je či bude zastropovaná. Víme, že Evropa jako celek či jednotlivé státy zavádí různá omezení na cenu plynu, elektřiny, ruské ropy a pohonných hmot.

To, jaký negativní efekt toto zastropování může způsobit, vám na konkrétním a aktuálním případu z Maďarska zodpoví dnešní článek.

Maďarsko zrušilo zastropování cen pohonných hmot

Zpravodajská agentura Reuters na svém webu vydala nový článek, ve kterém informuje o zrušení zastropování cen pohonných hmot v Maďarsku. Gergely Gulyás šéf premiérova kabinetu oznámil médiím, že maďarská vláda na návrh ropné a plynárenské skupiny MOL zrušila zastropování cen pohonných hmot. Skupina dříve během úterý varovala, že situace kolem zásobování pohonnými hmotami v Maďarsku je kritická a že jediným řešením je vytvořit podmínky pro zvýšení dovozu.

Zahraniční podniky omezily dodávky paliv do Maďarska poté, co tamní vláda loni zavedla cenový strop 480 forintů (zhruba 28 korun) za litr pro benzin i naftu. Ten měl pomoci zkrotit vysokou inflaci, ovšem úspěšný však nebyl. Inflace se dále drží nad 20 %. Dle firmy MOL situaci v poslední době zkomplikovaly snahy obyvatel vytvářet si zásoby pohonných hmot. Právě pohonných hmot byl v Maďarsku nedostatek a o víkendu si řada motoristů zajela natankovat do sousedních zemí včetně Slovenska. Zsolt Hernádi generální ředitel MOL řekl, že firma je na konci svých sil, jelikož pohonné hmoty si od ní na čerpacích stanicích minulý týden koupilo 2,2 milionu zákazníků, což odpovídá vrcholu nejrušnější turistické sezóny.

Gulyás tvrdí, že zrušení cenového stropu na pohonné hmoty souvisí se sankcemi Evropské unie týkajícími se ruské ropy. Šéf kabinetu maďarského konzervativního premiéra Viktora Orbána doplňuje, že zavedení sankcí způsobilo výrazné problémy se zásobováním Maďarska energetickými surovinami. Šéf maďarské vlády, který má z důležitých politiků v EU nejblíže k Rusku, dlouhodobě kritizuje unijní sankce proti Moskvě. Evropskou ekonomiku podle něho poškozují více než tu ruskou.

Závěr

Zjednodušeně můžeme říci, že makroekonomické zákony platí vždy a všude. Pokud zavedeme na určitý výrobek či službu cenový strop, dochází v dlouhodobém horizontu k jeho nedostatku, protože není v průsečíku nabídka a poptávka. Nabízející nabízí za nižší cenu logicky nižší množství, poptávající poptávají za nižší cenu vyšší množství a tímto dochází zjednodušeně k nedostatku. Tím, že maďarská vláda ruší cenový strop, dojde k tomu, že nabízející nabídnou více produktu za vyšší cenu, poptávající sníží poptávané množství a trh se dostane do rovnováhy, ve které již nevzniká nedostatek pohonných paliv.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo