Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Končí zastropování cen pohonných hmot v Maďarsku, aby skončil jejich nedostatek

Publikováno
Končí zastropování cen pohonných hmot v Maďarsku, aby skončil jejich nedostatek
Zdroj: Depositphotos.com

V tomto článku se podíváme na, z pohledu makroekonomických zákonů zajímavé, téma zastropování ceny výrobku nebo služby. Z důvodu vysoké inflace v oblasti energií se v dnešní době přímo roztrhl pytel s nejrůznějšími produkty na trhu, jejichž cena je či bude zastropovaná. Víme, že Evropa jako celek či jednotlivé státy zavádí různá omezení na cenu plynu, elektřiny, ruské ropy a pohonných hmot.

To, jaký špatný efekt toto zastropování může způsobit, vám na konkrétním a aktuálním případu z Maďarska zodpoví dnešní článek.

Maďarsko zrušilo zastropování cen pohonných hmot

Zpravodajská agentura Reuters na svém webu vydala nový článek, ve kterém informuje o zrušení zastropování cen pohonných hmot v Maďarsku. Gergely Gulyás šéf premiérova kabinetu oznámil do tisku, že maďarská vláda na návrh ropné a plynárenské skupiny MOL ruší zastropování cen pohonných hmot. Skupina dříve během úterý varovala, že situace kolem zásobování pohonnými hmotami v Maďarsku je velice špatná a že jediným řešením je vytvořit podmínky pro zvýšení dovozu.

Zahraniční podniky omezily dodávky paliv do Maďarska poté, co tamní vláda loni zavedla cenový strop 480 forintů (zhruba 28 korun) za litr pro benzin i naftu. Ten měl pomoci zkrotit vysokou inflaci, ovšem úspěšný však nebyl. Inflace se dále drží nad 20 %. Dle firmy MOL situaci v poslední době zkomplikovaly snahy obyvatel vytvářet si zásoby pohonných hmot. Právě pohonných hmot byl v Maďarsku nedostatek a o víkendu si řada motoristů zajela natankovat do sousedních zemí včetně Slovenska. Zsolt Hernádi generální ředitel MOL řekl, že firma je na konci svých sil, jelikož pohonné hmoty si od ní na čerpacích stanicích minulý týden koupilo 2,2 milionu zákazníků, což odpovídá vrcholu nejrušnější turistické sezóny.

Gulyás tvrdí, že zrušení cenového stropu na pohonné hmoty souvisí se sankcemi Evropské unie týkajícími se ruské ropy. Šéf kabinetu maďarského konzervativního premiéra Viktora Orbána doplňuje, že zavedení sankcí způsobilo výrazné problémy se zásobováním Maďarska energetickými surovinami. Šéf maďarské vlády, který má z důležitých politiků v EU nejblíže k Rusku, dlouhodobě kritizuje unijní sankce proti Moskvě. Evropskou ekonomiku podle něho poškozují více než tu ruskou.

Závěr

Zjednodušeně můžeme říci, že makroekonomické zákony platí vždy a všude. Pokud zavedeme na určitý výrobek či službu cenový strop, dochází v dlouhodobém horizontu k jeho nedostatku, protože není v průsečíku nabídka a poptávka. Nabízející nabízí za nižší cenu logicky nižší množství, poptávající poptávají za nižší cenu vyšší množství a tímto dochází zjednodušeně k nedostatku. Tím, že maďarská vláda ruší cenový strop, dojde k tomu, že nabízející nabídnou více produktu za vyšší cenu, poptávající sníží poptávané množství a trh se dostane do rovnováhy, ve které již nevzniká nedostatek pohonných paliv.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Vystudovaný ekonom se zájmem o makroekonomické indikátory a zejména úrokové sazby. Centrální banky prostřednictvím úrokových sazeb provádějí svou měnovou politiku, jejíž hlavním cílem je udržet stabilní míru inflace. A tento problém se v posledních letech snaží vyřešit centrální bankéři po celém světě.

Přemysl je přesvědčen, že výše úrokových sazeb ovlivňuje nejen míru inflace, ale i další ukazatele.

“Hledám a popisuji vzájemnou souvislost či korelaci mezi úrokovými sazbami a ostatními ekonomickými ukazateli. Snažím se čtenáře seznámit s tím, jak moc ovlivňují úrokové sazby každodenní život lidí po celém světě.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎