Finex.cz logo
Menu
Finex » Komodity » Vyspělé země G7 zastropují cenu ruské ropy na ceně 60 dolarů/barel

Vyspělé země G7 zastropují cenu ruské ropy na ceně 60 dolarů/barel

Vyspělé země G7 zastropují cenu ruské ropy na ceně 60 dolarů/barel
Zdroj: depositphotos.com

V dnešním článku se podíváme na téma zastropování ceny ruské ropy, na kterém se shodly země G7. Agentura Bloomberg vydala nový článek, ve kterém uvádí, že velvyslanci zemí Evropské unie se shodli na parametrech cenového stropu na ruskou ropu převáženou tankery. V rámci dohody skupiny ekonomicky vyspělých zemí G7 se klíčová ruská exportní surovina nebude moci prodávat za více než 60 dolarů (cca 1 390 korun) za barel. Oznámilo to české předsednictví EU. Stejnou dohodu uzavřely i zbývající země G7 a Austrálie.

Podle prohlášení G7 a Austrálie by cenový strop měl vstoupit v platnost v pondělí, nebo velmi krátce poté.

Rejdařské společnosti nebudou moci přepravovat ropu, kterou by Moskva prodávala nad stanovenou cenou. Nebudou jim také moci být poskytovány pojišťovací služby, což přepravu prakticky znemožní. V pondělí vstupuje v platnost zákaz dovážet po moři ruskou ropu do EU, strop se tak bude týkat dodávek mířících do jiných zemí.

Západní země se dlouhodobě snaží omezit příjmy ruského režimu a připravit jej o zdroje k financování války na Ukrajině. Skupina tvořená Spojenými státy, Kanadou, Japonskem, Británií, Francií, Itálií a Německem se začátkem září dohodla na tom, že znemožní přepravu ropy nad stanovenou maximální cenou.

Ukrajina požaduje strop na hodnotě 30 dolarů/barel

Minulý týden G7 navrhla strop v rozmezí 65 až 70 dolarů, některé unijní země v čele s Polskem však požadovaly jeho snížení. Unie se v posledních dnech usnesla na 60 dolarech. Vedoucí administrativy ukrajinského prezidenta Andrij Jermak na Telegramu uvedl, že cenový strop, na kterém se dohodly země G7 s Austrálií, by měl být snížen na 30 dolarů za barel, aby více zasáhl ruskou ekonomiku.

Varšava však požadovala další opatření zajišťující, že Rusku příjmy skutečně klesnou. Podle polského velvyslance Andrzeje Sadoše proto dohoda obsahuje dodatek, že strop bude alespoň o 5 % nižší, než je tržní cena ruské ropy.

Shodu na cenovém stropu mezi členskými zeměmi unie v pátek uvítal Bílý dům, podle kterého by měla pomoci omezit ruské příjmy. John Kirby, mluvčí Bílého domu, pro národní bezpečnost věří, že cenový strop pomůže omezit možnost Ruska profitovat z ropného trhu, aby mohl dál financovat válku.

Závěr

Zastropování ceny ropy bude mít jistě další negativní vliv na ruskou ekonomiku. Josep Borrell šéf unijní diplomacie říká, že dopad všech sankcí na ruskou ekonomiku se zvyšuje, zvláště například v letectví. Na tamní průmysl mají postihy vliv, který se navíc bude prohlubovat.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo