Finex.cz logo
Menu
Finex » Novinky » General Motors a Nikola spojí síly k výrobě pick-upu na elektrický ale i vodíkový pohon – Co na to Tesla?

General Motors a Nikola spojí síly k výrobě pick-upu na elektrický ale i vodíkový pohon - Co na to Tesla?

General Motors a Nikola spojí síly k výrobě pick-upu na elektrický ale i vodíkový pohon - Co na to Tesla?

Nikola již před několika měsíci představila své plány na výrobu pick-upu na elektrický ale i vodíkový pohon. Teď se však ukázalo, že samotná společnost nemá a nikdy ani neměla dostatečné prostředky na to, aby svých cílů dosáhla sama.

Právě proto se rozhodla spojit síly se společností General Motors, která na oplátku získá 11 % podíl ve společnosti. 

General Motors získá podíl ve společnosti o hodnotě 2 miliard USD

General Motors se na poli automobilového průmyslu řadí mezi špičku a není tak divu, že si ji Nikola vybrala jako svého partnera pro splnění svých poměrně ambiciózních cílů. General Motors tak pomůže Nikole s výrobou jejího prvního pick-upu s názvem Nikola Badger, který by měl být poháněn jak elektromotorem, tak i vodíkovými palivovými články.

Obě varianty pick-upu by měly být schopny ujet více než 900 km a dosahovat zrychlení z 0-100 km během necelých 3 vteřin.

Nikola Badger by se měl podle posledních informací začít vyrábět v roce 2022.

Všechny komponenty a díly budou dodávány právě společností General Motors, která na oplátku získá 11 % podíl ve společnosti o hodnotě 2 miliard amerických dolarů.

Spolupráce mezi oběma společnostmi by však měla být dlouhodobá, přičemž by měla zahrnovat i výrobu několika modelů tahačů jak na elektrický, tak i vodíkový pohon, mezi kterými je například tahač Class 7/8 ale i Nikola One nebo Nikola Two. V tomto případě však bude Nikole konkurovat i Tesla, která plánuje vpustit na trh v nejbližší době její dva modely tahačů Tesla Semi a Freightliner eCascadia.

Aktuální cena akcií Nikola Corporation
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Nikola pomoc General Motors potřebuje

Právě fakt, že se Nikola rozhodla uzavřít spolupráci s General Motors překvapil nejednoho z investorů. Samotný zakladatel společnosti Trevor Milton totiž již v minulosti několikrát zmínil, že Nikola usilovně pracuje na vývoji svých automobilů. Spolupráce s General Motors však ukázala, že samotná společnost prakticky nemá a nikdy ani neměla snahu vyrábět své automobily na vlastní pěst.

Nikola tak partnerstvím s General Motors sází na jistotu, což potvrzují i její nedávné kroky. Společnost totiž již přijímá předobjednávky ale i zálohy na pick-up Nikola Badger ale i zmíněné modely tahačů. Investorům tak nezbývá nic jiného, než věřit slovům společnosti a doufat, že po několika letech ztrát konečně vykáže nějaké zisky.  

Akcie obou společností po oznámení vzrostly

Ihned po oznámení spolupráce mezi Nikola Motors a General Motors akcie obou společností vzrostly. Nikola celkově zaznamenala růst o více jak 30 % a akcie General Motors si připsaly přibližně 6 %.

Naopak akcie Tesly odepsaly okolo 21 % a zaznamenaly tak největší propad ve své historii. Na první pohled se tak někteří investoři domnívali, že cenu akcií narušila právě zpráva o spolupráci mezi konkurenčními společnostmi.

Aktuální cena akcií Tesla
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Při bližším pohledu je však jasné, že se toto oznámení jejich akcií nějak nedotklo a jejich propad ve skutečnosti zapříčinilo nezařazení Tesly do indexu S&P 500, což většina investorů očekávala.

Co si o Nikola Motors myslíte vy? Bude konkurovat Tesle nebo skončí celá věc fiaskem? Napište nám váš názor do komentářů.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.
Trading212 logo
Trading212 ★ 88 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo