Rok 2021 byl z pohledu akciových trhů nečekaně nadprůměrný. Do nového roku 2022 vstupuje mnoho akcií na historických maximech v čele s indexem S&P 500. Přestože na trzích vládne euforie, stále častěji se ozývají hlasy investorů i širší veřejnosti, že akcie nemohou růst donekonečna a čeká nás ekonomická krize. Někteří dokonce tvrdí, že se bude jednat o nejhorší krizi od dob Velké hospodářské krize z roku 1929. Do této kategorie se řadí i slavný investor a multimilionář Jim Rogers.
Kdo je Jim Rogers?
Jim Rogers je legendární americký investor, který momentálně žije v Singapuru. Jako jiní slavní investoři, i on začínal od píky na Wall Street. Postupně se propracoval až k založení vlastního fondu Quantum, jehož prostřednictvím dokázal překonat během 10 let index S&P 500 téměř stonásobně. Do důchodu odešel ve 37 letech, aby mohl procestovat svět. Díky své knize Adventure Capitalist dostal od časopisu Time přezdívku Indiana Jones financí.
Důvodů, které vedou tohoto úspěšného investora k obavám, je hned několik. Domnívá se, že státy mají příliš mnoho dluhů a vysokou inflaci. Centrální banky podnikají nepřiměřenou intervenci do trhu, dochází k nezdravému investování a sílí geopolitické tlaky. Nejen tyto aspekty vedou Jima Rogerse k přesvědčení, že medvědí trh, který může nastat kdykoliv, bude nejhorší, jaký za svoji kariéru zažil.
Proto se snaží alokovat část svých peněz do aktiv, které mu zvyšují pravděpodobnost, že v případě prudkého pádu burzy bude ochráněna alespoň část jeho jmění. Kam tedy investuje Jim Rogers v případě, že očekává takto silnou finanční krizi?
Stříbro
Jim Rogers je velkým fanouškem komodit a stříbro patří k jeho nejoblíbenějším. Podobně jako zlato je i stříbro uchovatel hodnoty a zajištěním proti rostoucím úrokovým sazbám a inflaci. Stříbro je také široce využívané jako průmyslový kov. Používá se na příklad jako nezbytná součást solárních panelů.
Lze tedy předpokládat, že čím více se bude rozšiřovat solární energie, tím víc poroste i poptávka po stříbru. Pokud nechcete kupovat fyzické stříbro, můžete zainvestovat do akcií těžebních společností jako je Wheaton Precious Metals, Pan American Silver nebo Coeur Mining. Historické maximum stříbra je 30 dolarů za unci. Dnes se pohybuje kolem 23 dolarů za unci.
Analytický tým RoboMarkets na náš dotaz ohledně stříbra uvedl následující: “Od roku 2020 cena stříbra sedmkrát testovala support na 22 USD a našla zde kupce. Je zřejmé, že okolo této ceny investoři i tradeři toto aktivum nakupují. Stříbro se nyní obchoduje za 23 USD a jeho maximum je okolo 30 USD. Pokud by obchodník nyní nakoupil stříbro a použil například Stop loss na 20 USD a cílil ke 30 USD, tak dosáhne poměru rizika vůči zisku okolo 1:3.”
Měď
Oproti stříbru, které je přibližně na polovině svého historického maxima, cena mědi vystřelila v roce 2021 do závratných výšin. Proč tedy Jim Rogers investuje právě do mědi? Odpověď je jednoduchá – elektromobily. Při výrobě elektrických vozidel se využívá mnohonásobně více mědi než u vozidel se spalovacími motory. Lze tedy očekávat, že poptávka po mědi bude i nadále stoupat, protože mnoho států věří v budoucnost elektromobility a přijímají plány na její rozšíření.
I v případě mědi je možné kupovat slitky nebo mince, ale vzhledem k její nižší ceně a objemu to je značně nepraktické. Zde může být výhodnější nakupovat akcie těžebních společností, jako je třeba Rio Tinto, Freeport-McMoRan nebo Southern Copper.
Pozemky
Dalšími oblíbenci Jima Rogerse jsou zemědělské komodity jako kukuřice nebo cukr. Tentokrát však zdůrazňuje důležitost zemědělské půdy. Nejenže je odjakživa nepostradatelná, ale je jí omezené množství a má malou korelaci na vzestupy a pády akciového trhu.
Nemusíte se však hned pouštět do podnikání v zemědělství ani mít miliony korun na účtu. Díky moderním technologiím můžete koupit podíl ve farmě, a investovat tak do části pozemku. Za svoji investici získáte příjem z pronájmu. Příjemný bonus je také růst hodnoty pozemku v čase.
Umění
Tento typ investice rozhodně není pro každého. Základem investování do umění jsou totiž hluboké znalosti konkrétních uměleckých artiklů. Pokud vás však umění zajímá, jedná se o velmi zajímavou příležitost, jak ochránit peníze před finanční krizí. Podobně jako pozemky, má umění jen velmi malou korelaci s akciovým trhem, a navíc se může stát ozdobou vašeho domova.
Podle žebříčku Citi Global Art Market za posledních 25 let překonala současná umělecká díla index S&P 500 o impozantních 174 %.
Pravdou je, že investovat do uměleckých děl takových velikánů, jako například Andy Warhol, si mohou dovolit jen opravdu velmi bohatí. I v tomto případě však nabízí moderní doba řešení i pro drobné investory. Existují investiční platformy, které umožňují investovat i po malých částkách. V Čechách se úspěšně etablovala např. platforma Gallery Portu.
Ať už tržní propad přijde nebo ne, vždy je vhodné investovat podle svého investičního plánu. Pokud je tento plán dobře nastavený nemusíte se pádů na trhu obávat. Vždyť historicky se akciový trh ze všech krizí, dříve či později, vzpamatoval a vyšvihnul se na ještě vyšší hodnoty než před krizí. Pokud by tedy krize zasáhla i vaše portfolio nepropadejte panice, ale naopak berte krizi jako příležitost a doplňte portfolio o další tituly. Uvidíte, že se vám to v budoucnu vyplatí.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.