Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Jedna transakce na síti Solana je energeticky méně náročná než dvě vyhledání na Googlu

Jedna transakce na síti Solana je energeticky méně náročná než dvě vyhledání na Googlu
Zdroj: cryptosnewss.com

Solana se ukázala jako životaschopná alternativa k řadě blockchainů. Ve skutečnosti je síť nejen efektivní, pokud jde o provádění transakcí, ale je také ekologičtější než gigant Google pro procházení webu, tedy alespoň podle nedávné zprávy.

Co je Solana

Solana je jedním z novějších krypto projektů, který byl oficiálně spuštěn v roce 2020 a je přezdíván jako zabiják EthereaJedná se o kryptoměnu, která se snaží dosáhnout robustního ekosystému pro decentralizované aplikace a smart kontrakty.

Zdroj: twitter.com/solana_daily
Jedna transakce na síti Solana je energeticky méně náročná než dvě vyhledání na Googlu
Ekosystém Solany

Výhody kryptoměny

Solana pracuje na základě zmiňovaného konsenzu Proof of Stake, což znamená, že bezpečnost sítě je nezávislá na spotřebě energie a není potřeba energeticky náročný proces těžby. Díky integraci Proof of History a paralelnímu zpracování dokáže systém zlepšit škálovatelnost.

Do konce roku 2021 plánujeme zavést program, který pomůže učinit síť validátorů Solana uhlíkově neutrální a kompenzovat stopu ekosystému,” uvádí nadace.

Firma v květnu jmenovala Roberta Murphyho poradcem pro energetiku a klima, aby firmě radil při urychlení přechodu na uhlíkovou neutralitu a integraci transakcí šetrných k životnímu prostředí. Transakce zahrnují mimo jiné nákup a ražbu NFT.

Popularita Solany však vzrůstá zejména díky funkčnosti sítě a řádově vyšší datové rychlosti. Zatímco SOL tvrdí, že dokáže zpracovat více než padesát tisíc transakcí za sekundu, kapacita Etherea se pohybuje pouze kolem dvaceti transakcí. Tím se Solana blíží například k tradiční fiat platební síti Visa, která dokáže zpracovat více než 65 tisíc transakcí za sekundu.

Solana vs Google

Podle zprávy zveřejněné na webu kryptoměny – Solana vyžaduje při jedné transakci na blockchainu méně energie než dvě vyhledávání na Googlu. Výzkum provedený týmem Solana Foundation určil, že jedna transakce na blockchainu aktiva vyžaduje 0,00051 kWh neboli 1 836 joulů energie, přičemž samotné jedno vyhledávání na platformě Google údajně spotřebuje přibližně 1 080 joulů.

Ve shrnuti se uvádí, že celá síť Solana s 1 196 validačními uzly při odhadovaném 20 000 000 milionovém množství transakcí spotřebuje přibližně 3 186 000 kWh ročně. Podle odhadů se předpokládá, že to odpovídá průměrné spotřebě elektřiny 986 americkými domácnostmi. Transakce ETH2 mají údajně mít spotřebu ve výši 5 126 000 joulů.

Poznámka

Celý report můžete naleznout pod tímto odkazem.

Transakce na Solaně vyžaduje 24krát méně energie než nabíjení mobilního telefonu. Je také méně energeticky náročná než ponechání rozsvícené LED žárovky po dobu jedné hodiny, což spotřebuje přibližně 36 000 joulů, stejně jako hodinová práce s počítačem a monitorem, která spálí přibližně 46 800 joulů.

V dnešní době, kdy se uhlíková stopa aktiv založených na Proof of Work dostala pod drobnohled regulačních orgánů po celém světě, Solany nejnovější zpráva o spotřebě energie za listopad 2021 ukazuje zcela nový trend, který se formuje a tlačí k zelenější kryptosféře.

Náročnost Bitcoinu

Zpráva je povzbuzující, protože podstata bitcoinu pohlcovat energii je jedním z důvodů, proč se dostává do křížku s jednotlivci a vládami po celém světě, kteří si uvědomují důležitost klima a snaží se splnit cíle v oblasti klimatu či uhlíku na oteplující se planetě.

Podle zprávy Harvard Business Review tak bitcoin, který funguje na základě konsenzu Proof of Work a využívá těžbu kryptoměn pro ověřování transakcí, spotřebuje až 110 terawatthodin ročně, což je 0,55 % celosvětové produkce elektřiny.

Norsko příkladem

Norsko zvažuje určitá opatření, která by řešila dopad těžby kryptoměn na životní prostředí. “Ačkoli těžba těchto digitálních aktiv a její základní technologie mohou představovat určité možné výhody v dlouhodobém horizontu, je těžké opomenout rozsáhlé využívání obnovitelné energie,” řekl norský ministr místní vlády a regionálního rozvoje Bjørn Arild Gram.

Poznámka

Tímto tématem jsme se zaobírali v tomto článku.

Výzva pro ostatní

Solana však není jediná, kdo vynakládá obrovské úsilí na to, aby byl blockchain kryptoměny zelený. Od prominentní blockchainové firmy Ripple po Avalanche a Neon Labs se několik platforem snaží stát energeticky efektivními.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Ve Finexu působím jako šéfredaktor kryptoměnové redakce, kromě toho také studuji VŠE a vedu spolek Klub investorů na pozici Presidenta.

Finanční trhy mě doslova okouzlily, nejvíce pak kryptoměny, kde stojíme na počátku něčeho naprosto revolučního v oblasti finančnictví.

Přináším analýzy, denní zprávy a komentáře k aktuálnímu dění.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (2 komentáře)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Martin

Osobně mě oslovil také Algorand. Má zajímavý ekosystém, řeší trilema, téměř nulové poplatky za transakce. Zabývá se také oblastí energií, investuje do obnovitelných zdrojů a jak být zelený blockchain.

Tom

U Etherea poplatky jsou vysoké, popravdě mě hlava nebere proč je to tak populární.