Finex.cz logo
Menu
Finex » Kryptoměny » Zaujme Norsko stejný anti-mining postoj vůči Bitcoinu a podpoří návrh Švédska směrem k EU?

Zaujme Norsko stejný anti-mining postoj vůči Bitcoinu a podpoří návrh Švédska směrem k EU?

Zaujme Norsko stejný anti-mining postoj vůči Bitcoinu a podpoří návrh Švédska směrem k EU?
Zdroj: techstory.in

Severské státy jsou známí světoví výrobci obnovitelné energie. To vytváří ideální podmínky pro společnosti vlastnící datová centra a samozřejmě i pro těžaře kryptoměn. Nyní se však nad nimi v severských státech stahují mračna.

Norský postoj

Norsko zvažuje určitá opatření, která by řešila dopad těžby kryptoměn na životní prostředí. "Ačkoli těžba těchto digitálních aktiv a její základní technologie mohou představovat určité možné výhody v dlouhodobém horizontu, je těžké opomenout rozsáhlé využívání obnovitelné energie," řekl norský ministr místní vlády a regionálního rozvoje Bjørn Arild Gram.

"V současné době zvažujeme určité regulace této specifické těžby a podíváme se na řešení navržená švédskými regulačními orgány. Naším cílem by byly společné evropské předpisy v této oblasti," dodal.

Zatímco Gram neuvedl podrobnosti o zvažovaných restrikcích, pokud by se Norsko inspirovalo u příkladu švédských regulátorů, plány by mohly zahrnovat potlačení aktivit, jako je těžba bitcoinu, která využívá značné množství elektřiny.

"Celkově chceme, aby naše obnovitelná energie byla využívána způsobem, který vytváří hodnotu a který podporuje přechod ke klimaticky neutrální společnosti," konstatoval ministr.

Chybí zákonný rámec

Že kryptoměny v zemi potřebují zákonný rámec potvrdil i norský úřad pro finanční dohled, který v červnu uvedl, že pokud se má kryptoměna stát vhodnou formou investice pro spotřebitele, je zapotřebí zákon pro tyto aktiva.

Příspěvek orgánu uvádí, že kryptoměnám byla v poslední době věnována zvýšená pozornost kvůli rostoucí trestné činnosti vázané s odvětvím. Kromě toho vysoká volatilita spojená s kryptoměnami vytváří vysoké riziko ztráty.

Švédsko vyzývá EU

Ředitelé švédských finančních služeb a regulátorů ochrany životního prostředí vyzvali k celoevropskému zákazu těžby kryptoměn pomocí protokolu proof-of-work, po velice výrazném nárůstu spotřeby energie těžařů bitcoinu v zemi mezi dubnem a srpnem tohoto roku.

"Švédsko potřebuje obnovitelnou energii, na kterou se zaměřují těžaři těchto aktiv, kvůli snaze o klimatickou transformaci jejich základních služeb. S tím, jak je energie plýtvána díky těžařům, to ohrožuje schopnost Švédska splnit Pařížskou dohodu," podle Erika Thedéena a Björna Risingera.

Postoj EU

Pokud by evropská komise prosadila jakoukoli regulaci kryptoměn na úrovni EU, tak by jednoznačně povzbudila myšlenku o přesunu krypto průmyslu z energeticky náročných blockchainů tzv. proof-of-work na méně náročné protokoly, jako je proof-of-stake či hybridní modely konsenzu.

Komise uvedla, že stanovila ambiciózní cíle snižování emisí pro digitální sektor, kdy podporuje méně energeticky náročné blockchainové technologie prostřednictvím financování startupů a přímého rozvoje této sítě ve veřejném sektoru.

 „Většina těžby kryptoměn se odehrává mimo EU a tyto země to možná budou muset vzít v úvahu v rámci svých vlastních strategií snižování emisí, ačkoli Pařížská dohoda těžbu kryptoměn konkrétně nezakazuje, ani se na ni nezaměřuje," doplnila mluvčí.

Komise si je však údajně vědoma vývoje v zemích, jako je Čína, kde byla těžba kryptoměn zakázána, a bude pokračovat v pravidelných diskuzích s členskými státy, včetně Švédska a jeho úřadů.

Severské státy

Jak Norsko, Švédsko tak i Island se staly oblíbenými destinacemi pro těžaře kryptoměn kvůli jejich bohaté obnovitelné energii a nízkým cenám elektřiny. Údaje z Eurostatu ukázaly, že v první polovině roku 2021 mělo Norsko nejnižší náklady na elektřinu pro spotřebitele mimo domácnosti v Evropském hospodářském prostoru. Více než 90 procent energie v zemi pochází z obnovitelných vodních zdrojů.

O dva roky později to nynější norský ministr životního prostředí vyčítal místnímu parlamentu. "Jak ministr zabrání tomu, aby se Norsko stalo světovým dolem na bitcoin a že spotřeba energie spekulativní ekonomikou nevytlačí důležitý energetický průmysl," ptal se.

Vstupte do světa kryptoměn!

Již kryptoměny máte? Držte je v bezpečí hardware peněženky Trezor!

Favorit redakce
Trezor logo

Trezor

★ 95 %

  • Jedna z nejbezpečnějších kryptoměnových peněženek
  • Vytvořena českou firmou
  • Pro začátečníky může působit složitě
  • Je dražší než ostatní peněženky

Aktuálně 3 největší kryptoměny

Graf posl. 7 dní
Graf Bitcoin
Změna za 24h
0%
Cena
$57 212
Graf posl. 7 dní
Graf Ethereum
Změna za 24h
0%
Cena
$4 615
Graf posl. 7 dní
Graf Binance Coin
Změna za 24h
0%
Cena
$621,4
Aktualizováno 3.12.2021 12:00

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A

Investovali jsme 100 000 Kč do kryptoměn

Přečtěte si: Jak se naší investici daří?
Přečtěte si: Jak se naší investici daří?

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo