Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Americký Fed zvýšil sazby na 15leté maximum. Je nyní správný čas koupit dluhopisy?

Americký Fed zvýšil sazby na 15leté maximum. Je nyní správný čas koupit dluhopisy?
Zdroj: depositphotos.com

Rok 2022 měl hned několik zvláštností. Od března 2022 jsme byli svědky prakticky kontinuálního zvedání úrokových sazeb americkým Fedem. Jednalo se o jedno z nejrychlejších zvedaní sazeb v historii. První zvednutí z 0 % na 0,25 % byla tečka za levnými penězi. Od té doby začaly výnosy na dluhopisech růst. Následně jsme v roce 2022 zažili nevídanou věc, kdy zároveň klesaly ceny akciídluhopisů. To je opravdu velmi vzácné, protože běžně trhy fungují tak, že když se nedaří akciím, dluhopisy to kompenzují a naopak.

Benjamin Graham ve své legendární knize Inteligentní investor vidí jako úplně základní strategii pro drobného investora své akciové portfolio diverzifikovat nákupem kvalitních dluhopisů. Není až tak důležité, zda je nebo není dobré využívat osvědčenou strategie 60 na 40, tedy 60 % v akcií a 40 % v dluhopisech, ale v roce 2023 se konečně otevřela aspoň možnost na dluhopisech výrazně neztrácet.

Kupovat dluhopisy s nulovým nebo dokonce záporným úrokem nedávalo pro drobného investora vůbec žádný smysl. Pro ty instituční to také nebyla žádná výhra, ale mnoho fondů bylo nuceno je kupovat díky svým pravidlům. V tomto článku si načrtneme dvě základní možností jak do dluhopisů investovat a také položíme otázku, zda je právě nyní ideální doba dluhopisy koupit.

Pro drobného investora může samo o sobě představovat problém koupit si dluhopis. Není to jednoduché, jako v případě akcií, které se dají koupit skoro spontánně. Dluhopisový trh je o obrovských objemech peněz. Minimální příkazy na primárním trhu evidentně přesahují možnosti drobného investora.

Mimochodem, mluvíme zde samozřejmě o dluhopisech státních, nikoliv těch korporátních.

Ultrakonzervativní strategie: kup a drž až do konce

Nejednoduší strategie pro investování do dluhopisů je jejich nákup s vizí, že budu brát vyplacený úrok každý rok a počkám, až vyprší doba splatnosti dluhopisu, abych následně dostal celou částku. To je velmi dobrý způsob, jak začít s dluhopisy. Problém je však v jejich osvojení. Dobrou příležitostí byl nákup protiinflačních dluhopisů Republiky, které si fyzické osoby mohly koupit přímo od ministerstva prostřednictvím banky. Dnes bohužel ministerstvo žádnou takovou možnost nenabízí.
 

Kliknutím přejdete do aplikace Discord, kde naleznete celý článek zdarma.

Zajímá vás, jaké jsou dvě aktuálně nejlepší strategie pro časování dluhopisového trhu? Celý článek je dostupný zdarma na našem Discord serveru. Kliknutím na tlačítko výše se na server přidáte. Článek poté naleznete v sekci #analýzy.

Na našem Finex.cz Discord serveru tvoříme místo pro diskuzi v rámci členů naší komunity a sami do ní také přispíváme. Přidejte se na Discord ještě dnes a přijďte diskutovat – třeba i o tomto článku.

Důvod je jednoduchý: Nevyplatí se to.

Stát si může půjčit levněji na finančních trzích, než od svých občanů. Fyzické osobě by se nákup vyplatil pouze ve chvíli, pokud by úrok byl vyšší než na termínovaných vkladech a spořicích účtech. A tam jsou úroky nyní vysoké, investor se tak musí poohlédnout jinde.

Koupit si kvalitní desetiletý dluhopis s úrokem okolo 6 – 8 % dnes dává smysl. První rok na něm sice můžeme tratit, hodnota totiž bude díky vysoké inflaci ztrácet. Ale pokud se inflaci podaří zkrotit do konce roku 2024, náš dluhopis už bude vydělávat. Jediné, co musíme dodržet, je dluhopis neprodat dříve, než je doba splatnosti.

Jak se počítá cena dluhopisu?

Ještě než si představíme druhou možnou strategii, připomeňme, že dluhopis má i svoji aktuální cenu. Dluhopis nemusíme držet do konce splatnosti. Můžeme se pokusit ho prodat ještě před jejím koncem.

Změna cen dluhopisů funguje tak, že dluhopisy, které mají větší úroky, než je současná úroková míra na trhu, jsou dražší, protože více vydělávají a investoři za ně tak jsou ochotni zaplatit více. Platí to i opačně.

Z toho se dá odvodit jednoduché pravidlo. Pokud úroková míra roste, cena již vydaných dluhopisů klesá. Když úroková míra klesá, jejich cena roste. Jelikož dluhopisový trh je řízen velkými institucemi, toto pravidlo platí vždy. Samozřejmě i na dluhopisech existuje volatilita, například z důvodu spekulací před zasedáním amerického Fedu, ale dluhopisy se vždy vrátí na svou cenu.

Graf Ishares 7-10
Na obrázku vidíme vývoj ceny dluhopisového ETF iShares 7-10 let. Jeho cena dramaticky poklesla na začátku utahování měnové politiky. K otočce došlo ve chvíli, kdy se začalo spekulovat na konec restriktivní měnové politiky.

Hlavním faktorem ovlivňujícím cenu dluhopisu jsou tak úrokové sazby. Není však jediný. Cena dluhopisu se může také měnit v závislosti na schopnosti dlužníka splácet dluh.

Zde hrají roli ratingové agentury. Čím lepší známka od ratingové agentury, tím menší náklady na úrok. To platí i opačně.

Nyní si můžeme představit druhou strategii.

Nákup dluhopisového ETF

Pokud si nejsem jistý, že budu ochoten držet dluhopis až do konce, je lepší zvolit si nákup dluhopisové ETF. Například u amerických dluhopisů je likvidita obrovská a nebudu mít problém je kdykoliv prodat.

Jedním z nejznámějších ETF je iShares Treasury bond od BlackRocku. Při nákupu těchto ETF si zvolím, s jakou dobou splatnosti dluhopisu je ETF komponováno. Možností je od hned několik: od krátkodobých 0 – 2 roky, přes střednědobé (7-10 let) až po dlouhodobé (10 nebo 20 let).

Také si mohu vybrat, zda bondové ETF bude akumulativní (výnos z dluhopisu se automaticky použije pro nákup dalších dluhopisů) nebo distributivní (uživatel pravidelně dostává úrokový výnos ve formě peněz). Pokud nemáte rádi papírování spojené s daněním dividend, je pro výhodnější používat akumulativní ETF.

Nevýhodou investování do bondových ETF je ten, že si nemůžete dovolit ignorovat vývoj na dluhopisových trzích. Správce ETF řídí své dluhopisové portfolio tak, že neustále obnovuje dluhopisy po splatnosti. Tím tyto ETF kopírují cenu dluhopisu. Pro výpočet jejich ceny platí to, co jsme napsali dříve.

Zde se dostáváme k otázce: kdy tedy je ten správný moment k nákupu dluhopisů, když jejich cena v roce 2022 klesla?

Správný moment k nákupu dluhopisů

Teoreticky nejlepší moment k nákupu amerických dluhopisů bude těsně před tím, než Fed začne své sazby znovu snižovat. Tento moment je však velmi těžké odhadnout, protože jak vidíme, trhy sázely na to, že se snižování sazeb začne na podzim 2023. To se ukázalo jako až příliš optimistický odhad.

Je ještě velká pravděpodobnost, že sazby ještě v červnu porostou, což bude mít dopad i na cenu dluhopisů. Fed mluví o tom, že se bude snažit udržet sazby na restriktivních úrovních co nejdéle to půjde. Sazby by se do konce roku neměly hýbat. Takže kdo chce spekulovat nákupem dluhopisu na pokles sazeb, myslím, že může ještě chvíli počkat.

vývoj 10 letých amerických dluhopisů
Vývoj výnosů na amerických desetiletých dluhopisů.

Je tu i druhý důvod. Maurice Allais, francouzský nobelista, vypracoval teorií, která říká, že úrok na desetiletých dluhopisech konverguje k průměru sedmiletého růstu HDP. Ten byl v USA na úrovni 5,20 %. Výnosy na amerických dluhopisech jsou nyní 3,6 %. Takže pokud je teorém Allaise správný, postupem času má výnos na amerických dluhopisech přesáhnout 5 %.

Z toho plyne ještě druhý závěr: cena dluhopisů může znovu poklesnout. Rok 2023 nemusí pro dluhopisy skončit kladně druhý rok v řadě.

Závěr: Dluhopisy budou v trendu hlavně v roce 2024

Dluhopisy představují přirozenou diverzifikaci pro akciové portfolio. Pokud drobný investor nechce čekat na správný moment k nákupu dluhopisu a zároveň si je jistý, že investované peníze nebude potřebovat do konce splatnosti dluhopisu, může začít hledat konkrétní možnosti pro tento typ investice.

Ten, kdo chce řešit nákup dluhopisů prostřednictvím ETF, může koupi ještě chvíli odložit a využít čas k většímu nastudování fungování dluhopisového trhu. Přitom musí sledovat bedlivě zasedání Fedu a výnosy na amerických desetiletých dluhopisech.

Líbil se vám tento článek?
7
0

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (4 komentáře)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Tomáš Kudela

Z nějakého důvodu mě to nepřesměruje na discord :/

Ing. Patrik Kudláček

Dobrý den, Tomáši, právě jsem to zkoušel a mě to na discord přesměrovalo, stále máte problém?

Tomáš Kudela

Dobré ráno pane Kudláčku, bohužel to stále z nějakého důvodu nelze. Jak se jmenuje váš discord?

Redakce Finex

Dobrý den, Tomáši, to je zvláštní. Spousta čtenářů už se na Discord přes odkaz dostala. Můžu Vám zkusit nabídnout ještě tento odkaz – https://finex.cz/o/finex-cz-discord/ – ačkoli i ten uvedený v článku by měl fungovat.