Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Je na čase prodat akcie Tesla? Výrazný pokles provozní marže je varováním!

Tesla se ve 4. čtvrtletí 2023 potýkala s neúspěchy a nesplnila očekávání Wall Street. Co očekávat od budoucnosti tohoto giganta z oblasti elektromobilů?

Publikováno
Je na čase prodat akcie Tesla? Výrazný pokles provozní marže je varováním!
Zdroj: tesla.com

Společnost Tesla, známý výrobce elektromobilů, právě zveřejnil výsledky hospodaření za čtvrté čtvrtletí. Pokud jde o tržby a zisk, očekávání Wall Street se nesplnila. Ve srovnání s přechozím rokem došlo k mírnému nárůstu tržeb, nicméně nedostatečnému.

Zisk na akcii (EPS) činil 71 centů, což je o něco méně než očekávaných 74 centů. Tržby společnosti Tesla dosáhly 25,17 miliardy dolarů, předpoklady činily 25,6 miliardy dolarů.

Přestože Tesla zaznamenala 3% nárůst celkových tržeb ve srovnání se stejným obdobím loňského roku, čistý zisk za čtvrtletí se více než zdvojnásobil na 7,9 miliardy dolarů. Společnost však dále klesá provozní marže, když za toto čtvrtletí vykázala výrazný pokles na 8,2 %, což je propad téměř na polovinu, ve srovnání s 16 % v předchozím čtvrtletí.

Co stojí za klesajícím ziskem?

Utlumený růst tržeb z prodeje automobilů lze částečně přičíst poklesu průměrné prodejní ceny vozů Tesla. Ten je důsledkem taktického snižování cen realizovaného celosvětově v druhé polovině roku.

Tesla předestřela také očekávané tempo růstu objemu prodeje vozidel v roce 2024, které by podle všeho mělo být výrazně nižší než rychlost růstu v minulém roce. Společnost se v současné době zaměřuje na vývoj a uvedení svého vozidla nové generace v Texasu. Investoři tak byli upozorněni, že se Tesla nachází v přechodné fázi mezi dvěma hlavními vlnami růstu.

Elon Musk, generální ředitel společnosti, se v rámci hovoru k výsledkům hospodaření zabýval i otázkami vlastnictví. Musk upřesnil, že nechce dát příležitost k tomu, aby ho z funkce sesadil poradní sbor akcionářů. Zmínil se proto o možnosti zavedení dvouvrstvé struktury akcií.

Aktuální vývoj ceny akcií společnosti Tesla

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Tesla Váš kapitál může být ohrožen*

Sponsored logo Koupit!

Meziroční srovnání

Za celý rok se tržby společnosti Tesla v automobilovém průmyslu zvýšily na 82,42 miliardy dolarů, což představuje 15% nárůst oproti předchozímu roku.

Energetická divize, která zahrnuje výrobu solární energie a systémy pro skladování energie, zaznamenala 54% nárůst tržeb a dosáhla 6,04 miliardy dolarů. Kromě toho se tržby společnosti z oblasti služeb a ostatních činností zvýšily oproti předchozímu roku o 37 % na 8,32 miliardy dolarů.

Provozní výnosy však zaznamenaly meziroční pokles a za čtvrtletí dosáhly 2,17 miliardy dolarů. Společnost tento pokles přičítá nižší průměrné prodejní ceně vozů a nárůstu provozních nákladů, částečně v důsledku investic do umělé inteligence a dalších výzkumných a vývojových projektů.

Přísliby do budoucna jsou lákavé

Pokud jde o projekt humanoidního robota Optimus, Musk se zdržel uvedení konkrétních termínů výroby, ale vyjádřil velké naděje ohledně jeho potenciální hodnoty pro budoucnost společnosti. Přestože Musk neupřesnil schopnosti robota ani plánované náklady, optimisticky naznačil, že některé části by mohly být představeny již příští rok.

Zákazníkům byl také nedávno představen vůz Tesla Cybertruck. Tesla má kapacitu na výrobu více než 125 000 těchto vozů ročně a Musk předpokládá, že časem bude dodávat ročně přibližně čtvrt milionu kusů tohoto vozu. Žádný konkrétní časový rámec dosažení tohoto cíle ovšem neuvedl.

V rámci vylepšení nabídky asistenčních služeb pro řidiče uvedla Tesla na trh novou verzi prémiového softwaru Full Self Driving Beta. Je důležité poznamenat, že tento software je sice inovací, ale nečiní vozidla Tesla autonomními – stále vyžadují bdělého řidiče za volantem.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎