Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Jaký dopad bude mít důchodová reforma na důchodce? Přijdou o peníze?

Od příštího roku budou čeští důchodci čelit omezení státních příspěvků, na které byli dosud zvyklí. Jaké změny nastanou? O kolik přijdou peněz?

Jaký dopad bude mít důchodová reforma na důchodce? Přijdou o peníze?
Zdroj: depositphotos.com

Chystaná důchodová reforma v České republice vyvolala obavy z možného ohrožení finančního zabezpečení mnoha seniorů. Klíčovými aspekty reformy je rozhodnutí vlády snížit vyměřovací základ pro výpočet důchodu, čímž se růst důchodů zpomalí, a také omezit mimořádné valorizace pouze na dočasné dotace.

Aby toho nebylo málo, také dojde k ukončení státních příspěvků spořícím důchodcům, což znamená výrazný odklon od předchozího systému. Dopad těchto změn je velmi široký a týká se statisíců českých seniorů.

Zpřísnění pravidel pro mimořádné valorizace seniorům dále komplikuje finanční situaci, zatímco předčasný výběr ze spořicích plánů s sebou nese značné sankce.

Jaké další změny navržené vládou čekají české důchodce a jak to ovlivní jejich spořicí návyky?

Spořící důchodci nedostanou státní příspěvek

Kromě výše uvedených změn schválil vládní kabinet zásadní reformu penzijního spoření. V rámci nových opatření dojde k zastavení státní podpory pro seniory ve starobním důchodu, kteří si spoří na stáří.

Od nynějška se bude tento finanční produkt týkat výhradně osob, které ještě nedosáhly věku pro odchod do důchodu. Seniorům, kteří si oblíbili penzijní spoření například jako rezervu na náklady spojené s pohřbem, se tak uzavírá jedna z možností přilepšení. Lenka Desatová, předsedkyně Rady seniorů, poukázala na oblíbenost tohoto spořicího mechanismu mezi starší generací.

Zastavení státních příspěvků spořícím důchodcům znamená výrazný odklon od předchozího systému a dopadá jak na nové, tak na stávající střadatele.

Změny ve státní podpoře penzijního spoření přinášejí otázky ohledně osudu stávajících účastníků důchodového spoření. Pro ty, kteří chtějí předčasně ukončit své spoření, to bude mít závažné důsledky v podobě sankcí, které zahrnují ztrátu státních příspěvků a v některých případech i ztrátu vlastních příspěvků i všech příspěvků od zaměstnavatele.

Konkrétně senioři, kteří chtějí ukončit své spoření po méně než dvou letech, přijdou o všechny naspořené prostředky, včetně vlastních příspěvků a příspěvků od zaměstnavatele.

To podtrhuje naléhavou potřebu hlubšího porozumění a aktivního plánování mezi těmi, kterých se důchodová reforma týká.

Řešením tedy je jedině počkat na splnění minimálního pětiletého období, které je stanovené pro penzijní spoření, nebo na dosažení věku 60 let, kdy může důchodce své naspořené peníze vybrat bez sankcí. Od nového roku ale již nebude ke svým uspořeným penězům dostávat žádné státní prostředky, a jeho vklady tak budou ztrácet na hodnotě vzhledem k inflaci.

Změny se dotknou všech bez výjimky

Problém, který byl nastíněn, není záležitostí jen několika málo jedinců. Naopak, vyřešit jej bude muset velké množství českých seniorů. Někteří poslanci ze strany ANO navrhovali, aby se změny alespoň nevztahovaly na seniory, kteří již spoří. Tento návrh však nezískal podporu ostatních legislativců.

Dochází mimo jiné ještě k dalším změnám v pravidlech spoření. Výrazně se zvyšuje minimální částka, kterou je třeba vložit, aby lidé mohli získat státní podporu. Dříve stačilo vložit minimálně 300 korun měsíčně, přičemž na tuto částku stát přispíval 90 korun.

Nově bude nutné spořit minimálně 500 korun měsíčně, aby bylo možné získat státní bonus ve výši 100 korun, což je méně než dosavadních 130 korun. Podívejte se na naši přehlednou tabulku, která zaznamenává výši státní podpory od roku 2024.

Státní podpora penzijního spoření
Vlastní měsíční příspěvek Státní příspěvek dnes Státní příspěvek nově
300 Kč 90 Kč 0 Kč
400 Kč 110 Kč 0 Kč
500 Kč 130 Kč 100 Kč
600 Kč 150 Kč 120 Kč
700 Kč 170 Kč 140 Kč
800 Kč 190 Kč 160 Kč
900 Kč 210 Kč 180 Kč
1 000 Kč 230 Kč 200 Kč
1 100 Kč 230 Kč 220 Kč
1 200 Kč 230 Kč 240 Kč
1 300 Kč 230 Kč 260 Kč
1 400 Kč 230 Kč 280 Kč
1 500 Kč 230 Kč 300 Kč
1 600 Kč 230 Kč 320 Kč
1 700 Kč a více 230 Kč 340 Kč

 

Hledání rovnováhy v důchodové reformě

Chystaná důchodová reforma v České republice klade před seniory řadu nepříjemných výzev. Proto vyžaduje od státu promyšlený přístup, aby nebyla ohrožena nejen finanční stabilita naší země, ale zároveň také finanční pohoda našich důchodců.

Mezi klíčové otázky, kterým musí senioři čelit, patří: zvyšování minimálního příspěvku na důchodové spoření na 500 korun, zrušení příspěvků pro spořicí důchodce a změny ve valorizaci důchodů, které zahrnují pouze dočasné příspěvky.

Nicméně reforma nabízí také šanci pro adaptaci a inovace, například zlepšení finanční gramotnosti starší generace a v osobním přístupu k plánování důchodu. Výzvy, které přináší, mohou být impulsem pro seniory a organizace zastupující jejich zájmy, aby se aktivně zapojili do dialogu o politických změnách, které lépe odpovídají potřebám starších občanů.

V konečném důsledku je změna v důchodovém systému výzvou pro seniory, politiky a finanční instituce, aby společně hledali cesty, jak zajistit důstojný a finančně nezávislý život seniorům v naší zemi.

Poslouchejte podcasty Finex.cz

Každý týden přinášíme krátký podcast Burza s odstupem, kde odhalujeme tajemství toho nejlepšího a nejzajímavějšího, co se na finančních trzích děje. Získáte také exkluzivní pohled na investiční strategie a naučíte se, jak správně nakládat s osobními financemi a investicemi.

Chcete-li mít přehled o tom, co se děje, a současně posílit své finanční znalosti, odebírejte a poslouchejte náš podcast.

Líbil se vám tento článek?
0
1

Autor

Veronika se více než pět let specializuje na analýzu bankovního sektoru a finančních produktů, přičemž na základě toho připravuje podrobné recenze bank a jejich portfolia. Její výzkum v oblasti financí je základem pro její práci na portálu Finex, kde se zaměřuje na poskytování aktuálních a srozumitelných informací, a zvyšování finanční gramotnosti.

Tuto osvětu považuje za klíčovou pro lepší budoucnost jednotlivců i společnosti, a věří, že finanční vzdělání je základem pro finanční nezávislost. Jejím cílem je přispívat k podpoře zájmu o peníze a investice, nabízet čerstvé perspektivy a pomoci čtenářům lépe se orientovat v komplexních finančních tématech.

“Nejlepší investicí je ta do vlastního vzdělání. A právě finanční gramotnost je klíčem k finanční nezávislosti.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.