Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Jaké je nejlepší místo, kam nyní investovat 100 000 Kč?

Klíčem k investičnímu úspěchu v roce 2024 je pochopení tržních cyklů a volba správné investiční strategie. Jak maximalizovat potenciál vašich investic?

Publikováno
Jaké je nejlepší místo, kam nyní investovat 100 000 Kč?
Zdroj: depositphotos.com

Na začátku roku se začínající i zkušení obchodníci zamýšlí nad tím, jak upravit svou investiční strategii pro nadcházející období. Dá se na akciovém trhu očekávat další významný růst jako tomu bylo vloni? A kam alokovat své volné prostředky?

Není podstatné, jestli máte k dispozici 100 tisíc korun, nebo několik milionů, rozhodující je správně zvolená investiční strategie a důsledné dodržování jejích principů.

Základ investičního plánování

Základním bodem je pochopení vaší tolerance k riziku. Pokud jste ochotni snášet výkyvy trhu kvůli vyšším potenciálním výnosům, jste takzvaně agresivní investor. Naopak, pokud dáváte přednost postupnému, ale stabilnímu růstu a máte averzi k riziku, jste opatrný investor.

Rozpoznejte svůj vztah k riziku a svého investičního stylu se vždy držte

Správné rozpoznání vašeho postoje k riziku je klíčové. Přestože agresivní i opatrný přístup může být úspěšný, individuálně dosáhnete dobrých výsledků, pokud si zvolíte jeden z nich a budete se ho vždy držet.

Dalším základním kamenem správné investiční strategie je diverzifikace. Rozložení investic mezi různé akcie a sektory pomáhá zmírnit riziko. Měli byste se však vyhnout slepým investicím do neznámých oblastí. Diverzifikujte v rámci svých odborných znalostí, abyste se vyhnuli zbytečným rizikům.

Cykly trhu

Cyklická povaha trhu naznačuje, že by rok 2024 mohl být býčím. Po období medvědího trhu, které skončilo v roce 2022 následovala historicky většinou období růstová. Loňský rok byl již ukázkou překlopením cyklu do býčí fáze a analytici předpokládají, že by mohla přetrvat i letos.

To je pádný důvod pro zařazení růstových akcií do vašeho portfolia, protože v takových podmínkách se jim obvykle daří.

Růstové akcie investoři kupují za účelem prodat je za vyšší cenu, které v budoucnu dosáhnou. Pro opatrné investory pak mohou být atraktivní zavedené růstové akcie, jako jsou Apple a Alphabet. Díky jejich dosavadním výsledkům v oblasti zisků a růstu cen akcií se jeví jako méně rizikové investice.

Růst akcií Apple a Alphabet v roce 2023

Aktuální cena
Změna
Alphabet / GOOGL
Načítání
Načítání
Načítání
Apple / AAPL
Načítání
Načítání
Načítání

Pro opatrné investory jsou pro svou stabilitu atraktivní také například sektory základního spotřebního zboží nebo zdravotnictví.

Agresivní investoři se mohou přiklonit ke spekulativnějším růstovým akciím, jako jsou akcie Teladoc Health, biotechnologická společnost Moderna nebo podobné tituly. Právě jmenovaná Moderna má v přípravě devět programů v pozdní fázi vývoje, které by mohly již v příštím roce přinést novou éru růstu.

Internetový obchod s potřebami pro domácí zvířata Chewy se zase nedávno stal ziskovým, zvýšil tržby a udržel si věrné zákazníky i v těžkých dobách na trhu. Tyto akcie mohou být růstové, ale příležitosti můžete najít i v jiných oblastech a odvětvích.

Přidání dividendových akcií do portfolia pak může zajistit stabilní pasivní příjem – jsou zajímavější pro opatrnější investory. Ani agresivní investoři by však neměli tyto “bezpečnější” akcie zcela zavrhovat.

Poznámka

Rozumným krokem pro každého investora je pak vyčlenit si část svých prostředků – řekněme 10 % – jako příležitostný fond. Tuto rezervu lze využít, když se v průběhu roku objeví neočekávané nákupní příležitosti.

Úspěch na akciovém trhu nespočívá pouze v zachycení momentálních trendů, ale také ve výběru kvalitních akcií s dlouhou životností. Jde o dlouhodobou hru – investovat do akcií, které mají potenciál vyniknout a mají solidní dlouhodobé vyhlídky.

Poslouchejte podcasty Finex.cz

Každý týden přinášíme krátký podcast Burza s odstupem, kde odhalujeme tajemství toho nejlepšího a nejzajímavějšího, co se na finančních trzích děje. Získáte také exkluzivní pohled na investiční strategie a naučíte se, jak správně nakládat s osobními financemi a investicemi.

Chcete-li mít přehled o tom, co se děje, a současně posílit své finanční znalosti, odebírejte a poslouchejte náš podcast.

Líbil se vám tento článek?
38
3

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎