Navzdory přísným sankcím Rusko dál dováží valuty v obrovském množství. Jak Rusko obešlo finanční bariéry, které ho měly izolovat od světové ekonomiky?
Hotovost byla přepravována ze zemí, jako jsou Spojené arabské emiráty a Turecko, které na Rusko podobná obchodní omezení neuvalily. Americká vláda varovala finanční instituce před možnými sankcemi za pomoc Rusku při obcházení opatření.
Sankce nesankce, dolar teče dál
Sankce vedly Rusko k tomu, že po rozsáhlých opatřeních, která omezila jeho přístup do globálního finančního systému, označilo dolar a euro za “toxické”.
Rusové se přizpůsobili a oblíbili si používání čínského jüanu, který předstihl americký dolar jako nejobchodovanější zahraniční měna v Moskvě. Problémy s platbami však přetrvávají, což naznačuje, že přechod není bez problémů.
Dmitrij Polevoj, vedoucí investičního oddělení společnosti Astra Asset Management v Rusku, poznamenává, že mnoho Rusů stále dává přednost cizí měně v hotovosti pro mezinárodní cesty, drobný dovoz a domácí úspory. “Pro jednotlivce je dolar stále spolehlivou měnou,” uvedl.
Celní údaje, které zahrnují období od března 2022 do prosince 2023, odhalují výrazný nárůst dovozu hotovosti těsně před invazí na Ukrajinu.
Od listopadu 2021 do února 2022 Rusko dovezlo dolarové a eurové bankovky v hodnotě 18,9 miliardy dolarů, což je výrazný nárůst oproti pouhým 17 milionům dolarů v předchozích čtyřech měsících.
Daniel Pickard, odborník na mezinárodní obchod a národní bezpečnost, poznamenal, že tento nárůst před invazí naznačuje, že někteří Rusové se připravovali na možné sankce.
Ruská centrální banka od té doby omezila výběry hotovosti v cizí měně jednotlivci, aby podpořila oslabený rubl. Údaje ukazují, že od února 2022 do konce roku 2023 opustilo Rusko pouze 98 milionů dolarů v dolarových a eurových bankovkách, což zdůrazňuje nepoměr mezi přílivem a odlivem.
Miliardové příjmy z palubního prodeje
Mezi největší deklaranty cizí měny patřila společnost Aero-Trade, zabývající se službami bezcelních nákupů na letištích a v letadlech, která v tomto období vykázala hotovost ve výši přibližně 1,5 miliardy dolarů.
73 zásilek společnosti Aero-Trade, které byly často odbavovány na moskevském letišti Domodědovo nedaleko sídla firmy, byly označeny jako směna nebo příjmy z palubního obchodu.
Každá obsahovala na 20 milionů dolarů a eur. Společnost však popírá, že by se podílela na dodávkách tvrdé měny do Ruska.
Jedna z pozoruhodných zásilek se týkala převodu 20 milionů eur společností Yves Rocher Vostok, dceřinou společností francouzské kosmetické skupiny Yves Rocher, která stále působí v Rusku. V údajích nebyla uvedena země původu ani název dodavatele.
I mateřská společnost Groupe Rocher však jakékoli spojení s Aero-Trade nebo zapojení do převodů popírá a zdůrazňuje dodržování sankcí.
Zlato za dolary
Z celních záznamů rovněž vyplývá, že více než čtvrtina dovezených bankovek byla spojena s bankami, často výměnou za drahé kovy.
Několik ruských bank obdrželo v období od března 2022 do prosince 2023 ze zahraničí hotovost v celkové výši 580 milionů dolarů a na oplátku vyvezlo ekvivalentní množství zlata a dalších drahých kovů.
Vitabank dovezla 64,8 milionu USD v bankovkách od turecké společnosti Demas Kuyumculuk obchodující se zlatem a vyvezla 59,5 milionu USD ve zlatě a stříbře do téže společnosti.
Zdroj obeznámený s operacemi společnosti Demas vysvětlil, že transakce v hotovosti za zlato byly nutným řešením, aby bylo možné plnit dlouhodobé kontrakty s ruskými dodavateli zlata a zároveň dodržovat turecké a mezinárodní předpisy.
Vzhledem k tomu, že tradiční bankovní převody již nebyly kvůli sankcím realizovatelné, umožnily tyto transakce společnosti Demas dodržet stávající dohody, aniž by jí vznikly finanční sankce nebo poškození pověsti. Společnost tyto obchody ukončila, jakmile byly předválečné smlouvy dokončeny.
Mezi další významné dovozce hotovosti patřily subjekty kontrolované společností Rostec, státním vojensko-průmyslovým konglomerátem, na který se od roku 2014 vztahují americké sankce.
Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!
Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.
Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.
Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.
Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.