Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Jak moc se změnil britský akciový index FTSE 100 za 38 let své existence?

Publikováno
Jak moc se změnil britský akciový index FTSE 100 za 38 let své existence?
Zdroj: Depositphotos.com

Jednou z nejdůležitějších vlastností každého obchodníka na finančních trzích je jeho schopnost poučit se z vlastních chyb, nebo chyb, které udělali jiní. Aby obchodník mohl tímto způsobem zdokonalovat své schopnosti, je potřeba mít přehled o tom co se stalo a jak to dopadlo. Proto se v tomto článku podíváme na vývoj britského akciového indexu FTSE 100, který stál u zrodu akciového obchodování a jehož začátky nám mohou ledacos napovědět i o současné situaci na finančních trzích.

Britský akciový index FTSE 100 (Financial Times Stock Exchange) byl pro vývoj globální světové ekonomiky asi tím největším hnacím motorem. Tento index vznikl v roce 1984 a obsahoval 100 britských akciových společností, které se tehdy obchodovaly na Londýnské burze LSE (London Stock Exchange).

Index byl spuštěn na úrovni 1 000 bodů a do dnešních dní obsahuje již pouze 28 společností z původního složení. Kompletní výpis společností, které se již 38 let nacházejí v tomto akciovém indexu naleznete níže.

Název společnosti Typ podnikání
AB Foods Výrobce potravin
Barclays Banka
BAT Industries Výrobce tabáku
British Aerospace Výrobce letadel, munice a obranných systémů
British Petroleum Výrobce ropy
Guest Keen and Nettlefolds (GKN) Výrobce spojovacích prvků pro automobilový a letecký průmysl
Glaxo Holdings Výrobce léků
Hammerson Prop Inv & Dev. Investor do komerčních nemovitostí
Imperial Group Tabáková firma
J Sainsbury Potravinářství
Johnson Matthey Chemický průmysl
Land Securities Investor do komerčních nemovitostí
Legal & General Pojišťovnictví
Lloyds Bank Banka
Marks & Spencer Maloobchod
Pearson (s) & Son Nakladatelství
Prudential Corporation Pojišťovnictví
Royal Bank of Scotland Banka
Reckitt & Colman Výrobce spotřebního zboží
Reed International Personální agentura
Rio Tinto Těžba
Royal Insurance Pojišťovnictví
Shell Trans & Trading Co. Výrobce ropy
Smith & Nephew Výrobce lékařského vybavení
Standard Chartered Banka
Tesco Potravinářství
Unilever Výrobce spotřebního zboží
Whitbread Restaurační a pivovarnická společnost

Index FTSE dnes

Britský akciový index za dobu svého působení jako finančního aktiva, vykázal růst 614 %. Podstatnou změnou prošel index za uplynulé roky především ve složení akciových společností. Z původně uzavřené společnosti výhradně britských akciových firem, jsou v současné době v indexu obsaženy spíše společnosti s mezinárodní působností. Navíc většina těchto společností generuje podstatnou část svých tržeb v zahraničí. Rozložení společností, kotovaných v indexu, je zobrazeno na obrázku níže.

Zdroj: schroders.com
Rozložení tržeb v indexu FTSE 100 u britských rezidentů
Rozložení tržeb v indexu FTSE 100 u britských rezidentů

Při investování do tohoto indexu by si měli obchodníci být vědomi toho, že při současném složení indexu FTSE 100 se již nejedná o investování do britské ekonomiky. Růst nebo pokles tohoto indexu spíše reprezentuje globální finanční situaci napříč mnoha obory podnikání v celém světě a již mnoho let se nejedná o čistě britský index. Globalizace FTSE sebou přináší výhody například v podobě likvidity a diverzifikace, ale také nevýhody v podobě korelace s dalšími světovými akciovými indexy.

Tento akciový index je specifický také svým diverzifikovaným složením, i když je jasné, že jeden trh v tomto případě převládá. Indexu FTSE dominuje tržní segment finančnictví, což je v podstatě logické, vzhledem k tomu, že Londýn je považován za finanční centrum světa. Investoři by si tak měli být vědomi toho, že výkonnost finančních akcií napříč globální ekonomikou se bude v tomto indexu výrazně projevovat. Složení indexu FTSE je zobrazeno na obrátku níže.

Zdroj: schroders.com
Složení tržních segmentů v indexu FTSE
Složení tržních segmentů v indexu FTSE

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Závěr

Akciový index FTSE 100 je velmi oblíbený investiční instrument, který nabízí široké možnosti diverzifikace napříč mnoha rozdílnými tržními segmenty. Společnosti kotované v tomto indexu jsou z 97 % rezidenty Britských ostrovů, ale z 69 % podnikající v zahraničí. Multikulturní složení tohoto indexu nabízí investorům jak pozitiva, v podobě vysoké likvidity, tak negativa, v podobě korelace s globálními finančními výkyvy.

TIP: Je čas investovat ve Velké Británii? – 3 akcie doporučené Wall Street
TIP: Je čas investovat ve Velké Británii? – 3 akcie doporučené Wall Street
Líbil se vám tento článek?
7
0

Autor

Soukromý obchodník a investor, který se pohybuje na finančních trzích již od roku 2014. Obchoduje swingové obchodní strategie na forexu, akciích a komoditách. Mezi jeho oblíbené analytické nástroje patří především technická analýza cenového grafu. Své obchodní dovednosti podpořil také veřejnou equity svého obchodního účtu.

Martin získal titul Ph.D. z oboru financí a své znalosti a zkušenosti využívá nejen při vlastním obchodování, ale také při svých analýzách finančních trhů. Díky tomu může čtenářům předat mnoho drobných postřehů z chování trhů, které nemusejí být na první pohled zřejmé, ale tvoří tenkou hranici mezi úspěchem a neúspěch na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 78 % účtů retailových investorů peníze.
U 67,85 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎