Kryptoměnám se věnuji již několik let, ať už jako aktivní obchodník nebo pasivní příjemce informací. Rád informuji o aktuálních novinkách z tohoto oboru, na kterém mi baví propojení světa peněz a technologií.
Binance vede boj proti kriminalitě v oblasti kryptoměn, zavádí přísná opatření a spolupracuje s orgány činnými v trestním řízení po celém světě.
Binance, největší kryptoměnová burza na světě, která zaujímá dlouhodobě téměř poloviční podíl na trhu centralizovaných burz, se snaží stát lídrem v odvětví v boji proti nekalým praktikám, které souvisí s kryptoměnami.
V rámci toho podniká řadu kroků, aby upevnila svoji spolupráci s policejními složkami a dalšími orgány vystupujícími v trestním řízení.
Jedním z hlavních motivů spolupráce s bezpečnostními složkami je důvěra a bezpečnost. Obě části hrají důležitou roli v přijetí kryptoměn širokou veřejností.
Digitální aktiva fungují na principech a technologiích, které nejsou běžnému spotřebiteli často úplně jasné. Nedávný průzkum organizace Securing the Future of Cryptocurrencies, která se v rámci něj ptala 16 tisíců lidí z celkem 9 států, odhalil, že více než polovina z respondentů má obavy z podvodů, krádeží, případně kybernetického nabourání jejich digitálních aktiv.
Uživatelé se musí při držení a správě virtuálních aktiv cítit bezpečně. Jenom tak může celé odvětví růst. A pocit bezpečí nezahrnuje jenom oblast ochrany samotných aktiv, ale také ujištění, že platformy, které v tomto sektoru působí, mají zavedena bezpečností opatření a správně nastaveny etické standardy, které dodržují.
Jako jeden z klíčových hráčů ve světě kryptoměn zavedla Binance opatření nad rámec standardních pravidel a aktivně se snaží spolupracovat s orgány činnými v trestním řízení, a to po celém světě.
Aspoň dle zprávy analytické společnosti Chainalysis, která tvrdí, že podíl transakcí spojených s nezákonnou činností na celkovém objemu transakcí klesl mezi lety 2022 a 2023 téměř o čtvrtinu, a to z 0,42 % na 0,34 %.
Jedním z důvodů je i přístup společností jako Binance, která se snaží pomoci dalším institucím a orgánům veřejné správy ke kolektivnímu boji proti zločinu na blockchainu.
Klíčové bylo zavedení procedur pro ověřování identity uživatelů (KYC) a boji proti praní špinavých peněz (AML).
Obě tato opatření významně zvýšila schopnost identifikovat a předcházet nelegálním aktivitám.
Hlavním tématem je pro Binance vzdělávání lidí v oblasti boje proti kryptokriminalitě. V roce 2023 provedla burza s podporou svého vyšetřovacího týmu na 120 školení a workshopů, a to jak prezenční formou, tak i online.
Vyšetřovací tým Binance potom během roku zpracoval více než 58 tisíc žádostí o poskytnutí spolupráce s policií nebo dalšími orgány. Průměrná doba, za kterou je žádost v Binance zpracována, činí 3 dny.
Jak vypadá tým Binance, který má vyšetřování zločinů spojených s kryptoměnami na starost? Jedná se o vyšetřovatele, kteří mají zkušenosti z významných firem zabývajících se analýzou blockchainu. Dále se jedná i o bývalé kriminalisty z různých zemí světa, kteří se podíleli na řešení otázek souvisejících s národní bezpečností.
Právě analýza blockchainu v podobě sledování a vyhodnocování transakčních dat umožňuje Binance pomáhat s navracením ukradených prostředků. I tento proces vyžaduje pečlivou koordinaci s o orgány činnými v trestním řízení.
Díky špičkovým nástrojům pro sledování blockchainu a různých analytických platforem se povedlo Binance v roce 2023 po celém světě zmrazit podezřelé transakce, případně později navrátit kryptoměny v hodnotě 55 miliard USD.
A jak to vypadá v Česku? I u nás se Binance zaměřuje na spolupráci s orgány činnými v trestním řízení. Například za minulý rok uspořádala řadu workshopů a školení, které byly určeny nejen pro jednotky kybernetické kriminality Policie ČR, ale také pro státní zástupce.
Semináře byly postaveny tak, aby všem zúčastněným pomohly k hlubšímu pochopení specifik kryptoměnového prostředí a představily nejnovější metody a nástroje používané na odhalování nelegálních aktivit ve světě digitálních aktiv.
“Naším cílem v Binance je učinit kryptosystém bezpečnějším pro všechny uživatele tím, že pomáháme orgánům činným v trestním řízení odhalovat a odrazovat špatné aktéry. Tato iniciativa nás jednou dovede k tomu, že postupem času budou žádosti policistů a dalších orgánů cílenější a umožní hladší průběh vyšetřovacích procesů,” komentuje Ondřej Pilný, vedoucí Binance pro Česko a Slovensko.
“Vzhledem k tomu, že stále více regulačních orgánů, veřejných orgánů činných v trestním řízení a zúčastněných stran ze soukromého sektoru se blíže zabývá kryptoměnami, zaznamenáváme zvýšenou poptávku po školeních, která pomáhají vzdělávat v oblasti kryptoměnové kriminality a boji proti ní. Abychom tuto poptávku uspokojili, posílili jsme náš tým, abychom mohli provádět více školení a spolupracovat ruku v ruce s regulačními orgány po celém světě,” komentoval zvýšenou poptávku po těchto školeních Jarek Jakubček, vedoucí školitel investigativního oddělení Binance.
Kryptoměnám se věnuji již několik let, ať už jako aktivní obchodník nebo pasivní příjemce informací. Rád informuji o aktuálních novinkách z tohoto oboru, na kterém mi baví propojení světa peněz a technologií.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.