Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Investovali byste milion korun do těchto 3 akcií?

Investování do růstových akcií může přinést atraktivní zisky, ale také vysoká rizika. Firmy jako Meta, Robinhood a Palantir mají potenciál, ale pozor na jejich slabé stránky. Jaká rizika jim hrozí?

Investovali byste milion korun do těchto 3 akcií?
Zdroj: depositphotos.com

Řekněme, že patříte mezi ty šťastlivce, kteří mají k dispozici volných 1 000 000 Kč a trápí vás Nerudovská otázka: Kam s nimi?

A protože jste slyšeli o růstových akciích, tak vás napadne, že by mohlo být skvělé investovat do některých vybraných titulů, jako je třeba Meta Platforms (Facebook), Palantir nebo Robinhood Markets.

Ve zprávách se totiž psalo, že tyto tituly loni silně rostly.


Bohužel, ve světě investování má každá mince dvě strany. Investiční příležitosti totiž vždy znamenají nutnost přijmout rizika.

U růstových akcií mohou tato rizika znamenat větší ztrátu peněz než u některých tradičních dividendových nebo hodnotových akcií.

Aktuální prostředí tato rizika zesiluje. Obchodní válka, kterou Donald Trump rozpoutal svým “osvoboditelským” projevem ve středu 2. 4. 2025, ve kterém oznámil zavedení bezprecedentních cel, vyvolává obrovskou nejistotu.

To se pak projevilo na i propadu akcií, který po oznámení cel následoval. Tyto slevy však mohou také lákat ke koupi, tak se na ně podívejme.

Meta Platforms

Načítání
Načítání
Koupit akcie FB! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Pokud byste kapitál chtěli rozdělit mezi 3 uvedené tituly, řekněme, že byste 35 % vašeho majetku, tedy 350 000 Kč, dali do Meta Platforms.

Tato investice by mohla těžit z dominantního postavení ve světě reklamy, která tvoří více než 90 % příjmů této společnosti.

Jako mateřská společnost Facebooku a Instagramu se Meta může pochlubit více než 3,3 miliardami aktivních uživatelů denně, což příjmy z reklamy posiluje.

Ve své poslední čtvrtletní zprávě Meta vykázala příjmy ve výši 48 miliard USD a čistý zisk 21 miliard USD, což podtrhuje její silný obchodní model.

Za posledních pět let si Meta udržuje průměrný růst příjmů o téměř 20 %, což ji činí atraktivní z hlediska dlouhodobých zisků.

To vše vypadá slibně. Ale zapomenout nesmíme ani na rizika. Evropští regulátoři hrozí ohledně ochrany soukromých údajů. Rovněž je tu konkurence, jako je Tik Tok, YouTube atd.

A samozřejmě je tu závislost pouze na jednom dominantním zdroji příjmů, kterým jsou reklamy. Nedostatečná diverzifikace produktů představuje riziko koncentrace.

Robinhood Markets

Načítání
Načítání
Koupit akcie Robinhood! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Řekněme, že do této firmy byste dali 20 % kapitálu, tedy 200 000 Kč. Proč byste to dělali?

Z různých zdrojů jste totiž zjistili, že by Robinhood mohl těžit z demografických změn. Očekává se totiž převod bohatství od generace baby boomerů k mladším generacím.

Podle analýzy společnosti Cerulli Associates se v příštích 20 letech očekává převod přibližně 72,6 bilionu USD z generace baby boomerů na mladší generace.

Spoluzakladatel a CEO Robinhoodu, Vlad Tenev, zdůraznil, že se společnost zaměřuje na využití tohoto historického převodu bohatství. Plánují se stát hlavní finanční aplikací pro nové generace investorů.

Protože Robinhood má silnou uživatelskou základnu mezi mileniály a generací Z, firma je ve výhodné pozici pro získání části tohoto přeneseného bohatství.

Také výsledky společnosti jsou dobré. Tržby vzrostly na 3 miliardy USD z 1,4 miliardy USD před dvěma lety.

V loňském roce společnost dosáhla zisku 1,4 miliardy USD. To je v ostrém kontrastu se ztrátou 3,7 miliardy USD v roce 2021.

To vše jsou skvělé zprávy. Mladá generace má ale tendenci příliš hazardovat. “Levný dopamin“, který na tradingové platformě s prvky gamifikace vzniká, může u klientů vyvolat vznik závislosti podobně, jako při sázení na sportovní zápasy.

To je sice z krátkodobého pohledu dobré pro příjmy Robinhoodu, ovšem z dlouhodobého pohledu se to může obrátit proti firmě samotné.

Veřejnost je dnes daleko vzdělanější a nemůžeme vyloučit možnost, že se škodlivost těchto platforem na mentální zdraví dostane i do pozornosti regulátorů.

Firma je také kritizována kvůli svému kontroverznímu Payment for Order Flow (PFOF) modelu. Tento model znamená, že Robinhood dostává peníze od velkých brokerů za to, že přímo k nim směřuje objednávky svých klientů.

Tento model je ostře sledován regulátory a případná opatření proti tomuto modelu by dramaticky snížila zisky Robinhoodu.

Palantir Technologies

Načítání
Načítání
Koupit akcie PLTR! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Nakonec jsme si nechali Palantir Technologies. Pro tuto investici nám zbylo 450 000 Kč, tj. 45 % volného kapitálu.

Důvodem pro investici by bylo, že platformy umělé inteligence Palantiru zlepšují různé funkce, od zvýšení prodeje po zlepšení spokojenosti zákazníků.

Pokud bude umělá inteligence v příštích dvou desetiletích pokračovat v technologické revoluci, může se tržní kapitalizace Palantiru zdesetinásobit.

Rizikem je to, že firma je zatím silně závislá na vládních zakázkách. Pokud americký vládní rozpočet klesne, tak se sníží příjmy této firmy.

Problémem také je aktuálně vysoké ocenění. Palantir má poměr P/E 410 a poměr P/S kolem 65. To naznačuje, že investoři extrémně věří budoucnosti této firmy.

U takto abnormálně naceněných akcií však hrozí, že pokud firemní výsledky vykáží jakékoliv zaváhání, akcie by se mohla prudce propadnout.

Upozornění na závěr

Obchodní válka, kterou rozpoutal prezident Trump, se může vyhrotit do té míry, že vyvolá recesi. V takovém prostředí mohou technologické růstové tituly oslabovat velice rychle.

Válka tarifů sice jednou skončí a akcie se nakonec zotaví, ale propad, který může mezitím nastat, by nemusel slabším povahám dělat dobře.

Možná by mohlo být nyní vhodné se zaměřit na defenzivní tituly, kam patří akcie firem, které se zaměřují na nezbytné zboží a služby. Takovým titulem je například Procter & Gamble anebo ze sektoru veřejných služeb všem dobře známý ČEZ.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 69 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Obecně skvělá poplatková struktura
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Zdanění českých dividend 35% sazbou
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Vladimír vystudoval ekonomiku a management na VUT – Podnikatelské fakultě v Brně. Je držitelem mezinárodního účetního certifikátu ACCA, což mu dává solidní předpoklady pro analýzy účetních výkazů firem. Zkušenosti s oceňováním firem a auditem velkých mezinárodních společností kotovaných na burze získal u PricewaterhouseCoopers. Později působil v bankovnictví na pozicích ředitele controllingu a interního auditu.

V roce 2017 zahájil svoji novou kariéru soukromého analytika a copywritera se zaměřením na finanční trhy, investice, trading a různá podvodná schémata. Kromě psaní článků a e-booků o financích se Vladimír věnuje výuce angličtiny. Je aktivní na platformě X, kde jej můžete sledovat pod profilem KMFTraders.

Motto: “Na každém kroku záleží. Keep moving forward.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat