Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Investoři jsou nejvíce optimističtí od listopadu 2021! Přijde náraz do zdi?

Průzkum Bank of America ukazuje, že investoři hýří optimismem, nálada na trzích je dobrá a obavy z recese jsou ty tam. Co jsou nejobchodovanější instrumenty?

Publikováno
Investoři jsou nejvíce optimističtí od listopadu 2021! Přijde náraz do zdi?
Zdroj: depositphotos.com

Investoři jsou nejvíce optimističtí od listopadu 2021, ukázal květnový průzkum, který Bank of America provádí každý měsíc mezi správci fondů.

Spíše než optimismus ohledně růstu zisků to větší měrou způsobilo očekávání, že Fed letos sníží úrokové sazby a zjednoduší tak firmám přístup ke kapitálu.

Snížení sazeb přijde, recese nikoliv

Průzkum globálních správců fondů, kteří dohromady spravují aktiva v hodnotě 562 miliard dolarů, zjistil, že první snížení sazeb Federálním rezervním systémem očekává 82 % ve druhé polovině letošního roku.

Průzkum také ukázal, že úroveň hotovosti klesla na tříleté minimum. To znamená na 4 % a o 2 procentní body níž než v předchozím měsíci. Alokace do akcií přitom dosáhla nejvyšší úrovně od ledna 2022, což je dynamika, která obvykle odráží silnou důvěru investorů.

Očekávání globálního růstu však poprvé od listopadu klesla, přičemž 9 % investorů očekává silnější ekonomiku v příštích 12 měsících, ve srovnání s 11 %, kteří očekávali silnější ekonomiku v předchozím průzkumu v dubnu.

Nicméně většina investorů nepředpokládá recesi, pokud jde o globální ekonomiku. 78 % investorů v průzkumu správce fondů říká, že recese je v příštích 12 měsících nepravděpodobná, což je v souladu s očekáváním z minulého měsíce.

“Čtvrtý měsíc po sobě větší podíl investorů v průzkumu vidí globální recesi jako nepravděpodobnou (78 %) než pravděpodobnou (22 %),” uvedla banka.

Crowded trades

Průzkum také zkoumá tzv. crowded trades, což jsou obchody, které dělá velké množství lidí stejným nebo podobným způsobem.

Jde například o cenné papíry, které nejvíce lidí nakupuje, nebo naopak shortuje. Tento ukazatel je důležitý z hlediska risk managementu, protože crowded trades jsou velmi náchylné k vyšší volatilitě.

V žebříčku byly na prvním místě dlouhé pozice v “Magnificent Seven” – tedy sedmi amerických technologických společnostech, mezi které patří Microsoft, Apple, Nvidia, Alphabet, Amazon, Meta a Tesla.

Druhým nejčastějším obchodem byly dlouhé pozice na americký dolar. Ty předstihly krátké pozice na čínské akcie, které zažívají oživení.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Milovník finančních trhů a akciového investování. Na své investiční cestě uplatňuje dlouhodobý pasivní investiční přístup.

Lubor se ve svých článcích nejčastěji věnuje akciovým titulům a investování do akcií jako takovému. Ekonomická a kryptoměnová témata mu však také nejsou cizí.

Jeho cílem je čtenáře rychle a stručně informovat o dění na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.