Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Inflace dle ČNB raketově vyletí až na 4 %!

Inflace dle ČNB raketově vyletí až na 4 %!
Zdroj: bsmedia.business-standard.com

Proč se dnes tolik zdražuje? Česká národní banka zveřejnila novou prognózu inflace. Pokud vás zajímá téma zdražování a vlivy, které způsobují toto zdražování, pak čtěte dále.

Poznámka

Ještě v poslední prognóze z května 2021 ČNB předpokládala inflaci na hodnotě “pouze” 3,1 %.

Nárůst cen až o 4 %

Česká národní banka vydala novou prognózu, podle které se bude inflace blížit k hodnotě 4 % na konci roku 2021. 

Zdroj: cnb.cz
Změny v prognóze ČNB
Změny v prognóze ČNB

Můžeme tedy říci, že nárůst cen bude vyšší o 0,7 až 0,9 p.b., než centrální banka předpokládala v květnu tohoto roku. Ekonomové a analytici se ovšem shodují, že se nejedná o velké překvapení.

Vláda zachránila zaměstnanost na úkor rostoucího dluhu a inflace

Zdroj: dvojka.rozhlas.cz
Hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda

Hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda říká, že nová prognóza není žádným překvapením. Jedná se o důsledek pandemie nemoci covid-19. Doplácíme na to, že vláda zachraňovala zaměstnanost na úkor rostoucího dluhu.

Dle údajů, které v pondělí 9. srpna zveřejnil Úřad práce ČR, byla v červenci v ČR nezaměstnanost 3,7 %.

V březnu, dubnu, květnu a červnu 2021 nezaměstnanost souvisle 4 měsíce klesala, i přes celosvětové ekonomické problémy související s pandemií koronaviru.

Oproti červnu se počet uchazečů o práci snížil o 1 124 na hodnotu 272 178. Pokud bychom srovnali červenec 2020 a červenec 2021, tak nyní je nezaměstnaných téměř o 7 500 méně a zároveň vzrostl počet nabízených pracovních míst. 

Dle analytiků vývoj nezaměstnanosti ovlivňuje zejména rozjezd ekonomiky po uvolňování opatření proti šíření nemoci covid-19. Generální ředitel Úřadu práce ČR Viktor Najmon uvedl, že nyní je aktivita firem v oblasti přijímání nových zaměstnanců z důvodů celopodnikových dovolených utlumená. Oživení pracovního trhu se dá očekávat opět v září.

Analytik Raiffeisenbank Bank Vít Hradil uvádí důležitou informaci, že dle posledních mezinárodně srovnatelných dat, která pocházejí z června, je Česká republika na 1. místě v počtu nejméně nezaměstnaných ze zemí Evropské unie, kde vede žebříček s hodnotou 2,8 %. Pokud bychom ČR srovnávali se všemi státy OECD, tak nově Česko se stalo vítěznou zemí v počtu nezaměstnaných. Můžeme tak říci, že ČR je na 1. místě v počtu nezaměstnaných v rámci zemí EU a také v rámci zemí OECD.

Poznámka

Česká republika odsunula na 2. místo Japonsko, které dříve dominovalo v počtu nezaměstnaných v rámci zemí OECD.

Ekonom Kovanda souhlasí s tím, že nezaměstnanost nestoupla a dodává, že poměrně vysoké zůstaly i mzdy. Neproběhla krizová očista ekonomiky a Češi se musí nyní připravit na inflaci, jakou dlouho nezažili.

Celý svět nyní dohání ztracený loňský rok 2020

Lukáš Kovanda dále uvádí, že většina důvodů vyšší očekávané inflace souvisí s pandemií covid-19. Celý svět nyní dohání ztracený loňský rok 2020. Zejména se to týká výrobních procesů, které byly až donedávna kvůli striktním opatřením proti šíření viru zpomaleny. Všichni chtějí rychleji vyrábět a stavět. Stále chybí čipy do automobilů. Dále vázne logistika v podobě kontejnerové přepravy. Inflaci také způsobuje zelená revoluce od představitelů Evropské unie. 

Poznámka

Ekonom Kovanda očekává, že dojde k růstu cen o desítky až stovky % u oceli, cementu, hliníku, elektřiny a letenek.

Hlavní ekonom ČBA Jakub Seidler doplňuje, že inflaci dále táhne rostoucí cena ropy, která se projeví ve vyšší ceně pohonných hmot. Pokračovat bude růst cen potravin, energií a ceny související s bydlením. Do inflace se podle Seidlera bude promítat zejména zdražení a nedostatek mnoha materiálů pro výrobu, což je celosvětový problém. 

Jiří Rusnok guvernér České národní banky v návaznosti na nově zveřejněnou prognózu inflace uvádí, že se bude zvyšovat úroková sazba na každém dalším zasedání členů bankovní rady. O zvýšení a dalším pravidelném zvyšování úrokových sazeb centrální bankou si můžete přečíst aktuální informace v našem článku: ČNB znovu zvýšila úrokové sazby. 

Poznámka

Guvernér Jiří Rusnok chce, aby se inflace za 1 až 1,5 roku snížila na hodnotu 2 %.

Závěr

Za rostoucí inflací je v pozadí jako hlavní faktor pandemie covid-19 a související kvantitativní uvolňování. Zjednodušeně můžeme říci, že vlády na celém světe včetně České republiky zachránily zaměstnanost na úkor zvýšené inflace. Dále na inflaci měly a mají vliv relativně vysoké mzdy, které zůstaly vysoké navzdory krizi. Dále chybí čipy do automobilů, které zpomalují výrobu nových automobilů a zvyšují poptávku po ojetých automobilech, čímž dochází k růstu ceny ojetin. 

Problémy s logistikou v podobě kontejnerové dopravy také způsobují růst cen zejména u dovozů. Zelená revoluce od EU způsobuje dlouhodobě tlak na růst cen. Rostoucí ceny ropy aktuálně způsobují růst cen u pohonných hmot, což se promítne do růstu cen u firem využívající přepravu, které toto pravděpodobně promítnou do konečných cen výrobků. 

Nedostatek mnoha materiálů pro výrobu, zejména dřeva se projevuje v růstu cen, zejména u staveb v USA. O tom si můžete přečíst v našem článku: Téměř 20% růst cen domů v USA.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Vystudovaný ekonom se zájmem o makroekonomické indikátory a zejména úrokové sazby. Centrální banky prostřednictvím úrokových sazeb provádějí svou měnovou politiku, jejíž hlavním cílem je udržet stabilní míru inflace. A tento problém se v posledních letech snaží vyřešit centrální bankéři po celém světě.

Přemysl je přesvědčen, že výše úrokových sazeb ovlivňuje nejen míru inflace, ale i další ukazatele.

“Hledám a popisuji vzájemnou souvislost či korelaci mezi úrokovými sazbami a ostatními ekonomickými ukazateli. Snažím se čtenáře seznámit s tím, jak moc ovlivňují úrokové sazby každodenní život lidí po celém světě.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.