Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Index Dow Jones přivítá Amazon! Co to pro akcie firmy znamená?

Revize indexu Dow Jones vyřadila maloobchodníka v problémech a místo něj přivítá firmu, která svůj maloobchodní původ přerostla.

Publikováno
Index Dow Jones přivítá Amazon! Co to pro akcie firmy znamená?
Zdroj: depositphotos.com

V rámci významné restrukturalizace indexu Dow Jones Industrial Average se k němu chystá připojit gigant v oblasti e-commerce Amazon. Ten nahradí dlouholetého člena exkluzivní skupiny 30 blue chip akcií, společnost Walgreens Boots Alliance.

Může se tak jednat o signál, že se Amazon mění z vysoce růstové na spíše stabilní a zavedenou společnost, která třeba v dohledné době začne i vyplácet dividendu.

Změny v indexu Dow Jones

Změna, která má lépe odrážet vývoj americké ekonomiky, by měla vstoupit v platnost před otevřením trhu 26. února. Oznámila ji společnost S&P Dow Jones Indices.

Po tomto oznámení po uzavření úterního obchodování akcie Amazonu vzrostly o více než 1 %, zatímco akcie Walgreens klesly o 3 %.

Porovnání vývoje cen akcií Walgreens a Amazon za poslední týden

Aktuální cena
Změna
Amazon / AMZN
Načítání
Načítání
Načítání
Walgreens Boots Alliance / WBA
Načítání
Načítání
Načítání

Reakce trhu poukazuje na možný okamžitý dopad změn v indexu na cenu akcií, ačkoli historicky přidání nebo vyřazení z indexu Dow nemělo významný vliv na dlouhodobou výkonnost akcií společnosti.

Revizi Dow Jones vyvolalo rozdělení akcií společnosti Walmart v poměru 3:1, které snížilo její váhu v indexu přirozeně na třetinu – index Dow Jones je na rozdíl od indexu S&P 500 cenově vážený.

Co Amazon indexu přinese

Amazon se svým vstupem do indexu stane třetí firmou z “velkolepé sedmičky”, v tomto benchmarku (dalšími dvěma jsou Apple a Microsoft).

Tento trend odráží rostoucí dominanci technologických akcií ve všech indexech a je tedy logické, že neminul ani Dow, který tradičně odráží nejdůležitější společnosti v americké ekonomice.

Očekává se, že přidání Amazonu zvýší expozici indexu vůči maloobchodu se spotřebním zbožím.

Zařazení Amazonu do indexu Dow také podtrhuje výrazný růst a diverzifikaci společnosti. Kromě toho, že je Amazon předním internetovým prodejcem, expandoval do různých odvětví, zejména do oblasti cloud computingu.

V tomto segmentu se stal Amazon lídrem na trhu a cloudové služby se podílí na tržbách společnosti ze 14 % a na provozním zisku dokonce nadpoloviční většinou.

Dobrých výsledků dosahuje Amazon také v oblasti reklamy, jejíž tržby ve čtvrtém čtvrtletí vzrostly o 27 %, čímž překonaly tempa růstu reklamních titánů, jako je společnost stojící za největším světovým vyhledávačem Google, tedy Alphabet, nebo matka Facebooku Meta.

Proč Walgreens v indexu končí

Společnost Walgreens, která byla součástí indexu Dow od roku 2018, zaznamenala v posledním čtvrtletí snížení ztrát na 278 milionů dolarů z 3,8 miliardy dolarů ve stejném období předchozího roku.

Zdá se tedy, že se její situace zlepšuje, ale zdaleka není vyřešená. Její vyřazení z indexu přichází po dlouhodobějších problémech, kdy její akcie za posledních pět let poklesly o 68 %.

Cena akcií Walgreens za posledních 5 let

Načítání
Načítání
Kupte si akcie WBA Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎