Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Neuvěřitelný vzestup: Nvidia opět přepisuje historii!

Teprve třetí společností, která má hodnotu přes 3 biliony dolarů, se stala Nvidia. Za svůj úspěch vděčí prozíravému řediteli. Vyplatí se akcie ještě koupit?

Publikováno
Neuvěřitelný vzestup: Nvidia opět přepisuje historii!
Zdroj: depositphotos.com

Nvidia se oficiálně zařadila do elitního klubu amerických veřejně obchodovaných společností, které překročily hranici tržní kapitalizace 3 biliony dolarů.

Stala se tak teprve třetí společností v historii, která tohoto milníku dosáhla. Jako první této hranice dosáhl v lednu 2022 Apple a po ní v červnu 2023 Microsoft.

Raketový vzestup Nvidie lze z velké části přičíst explozivnímu růstu aplikací umělé inteligence (AI).

Nvidia jako pilíř boomu AI

Společnost má v polovodičovém průmyslu bohatou historii, ale v období od listopadu 2021 do října 2022 čelila značným problémům a její akcie se kvůli makroekonomickým překážkám propadly o více než 66 %.

Nástup generativní umělé inteligence na počátku roku 2023 však znamenal zlom.

Vývoj cen akcií Nvidia od začátku roku 2023

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Nvidia Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Generativní AI, odvětví umělé inteligence schopné vytvářet originální obsah, způsobila revoluci v řadě odvětví.

Modely AI dokáží psát poezii, skládat hudbu, vytvářet digitální umění, připravovat e-maily, generovat prezentace, a dokonce psát a ladit kód. Tato nově objevená schopnost upoutala pozornost podniků po celém světě, které chtějí využít AI ke zvýšení produktivity a snížení nákladů.

Na trénink jednoho modelu AI je potřeba přibližně 250 milionů dolarů.

Ústředním prvkem této revoluce v oblasti umělé inteligence jsou schopnosti Nvidie v oblasti paralelního zpracování, což je technologie obsažená v jejích grafických procesorech (GPU).

Paralelní zpracování rozděluje rozsáhlé výpočetní úlohy na menší, zvládnutelné části, což výrazně urychluje složité operace. Nvidia tuto technologii přizpůsobila již dříve pro aplikace umělé inteligence, čímž se dokonale připravila na boom generativní umělé inteligence.

Trénování modelů AI, jako je například GPT-4 od OpenAI, vyžaduje tisíce GPU. Například na trénování modelu GPT-4 bylo zapotřebí více než 25 000 procesorů A100 od Nvidie, z nichž každý stál přibližně 10 000 dolarů.

Rozpoznaná příležitost přinesla skvělé finanční výsledky

Již v roce 2013 ředitel společnosti, Jensen Huang, nasměroval Nvidii k umělé inteligenci a rozpoznal její potenciál dlouho předtím, než se stala mainstreamovou. Tento strategický posun se mu bohatě vyplatil.

Nedávné finanční výsledky Nvidie podtrhují její dominantní postavení v odvětví umělé inteligence. Za první fiskální čtvrtletí roku 2025, které skončilo 28. dubna, vykázala Nvidia rekordní tržby ve výši 26 miliard dolarů, což představuje 262% meziroční nárůst.

Zisk na akcii (EPS) rovněž prudce vzrostl, a to o 629 % na 5,98 dolarů.

Významným tahounem byl segment datových center, který zahrnuje procesory pro umělou inteligenci, kde tržby vyskočily o 427 % na 22,6 miliardy dolarů.

Kritici tvrdí, že společnosti hrozí konkurence, akcie jsou drahé a budoucnost umělé inteligence zůstává nejistá. Nvidia však zůstává nejspolehlivějším způsobem, jak investovat do rozvíjejícího se odvětví umělé inteligence.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.