Finanční trhy mě doslova okouzlily, nejvíce pak kryptoměny, kde stojíme na počátku něčeho naprosto revolučního v oblasti finančnictví.
Přináším analýzy, denní zprávy a komentáře k aktuálnímu dění.
V nedávném článku jsme čtenáře informovali, že se společnost Grayscale bude pravděpodobně bránit soudní cestou, pokud americká komise pro cenné papíry, v rámci ochrany investorů, zamítne její žádost o spotové ETF na Bitcoin. Na druhou stranu tu máme dva bankovní giganty, Morgan Stanley a Goldman Sachs, kteří brzy zpřístupní fondy pro institucionální investory s expozicí vůči Bitcoinu, nalomí to SEC v rozhodování?
Podle zprávy CNBC je Goldman Sachs je blízko k tomu, aby klientům speciální skupiny správy soukromého majetku nabídla první investiční nástroje pro Bitcoin a další digitální aktiva. Dle slov Mary Richové, nedávno zvolené ředitelky pro oblast digitálních aktiv v rámci této skupiny, chce banka začít investice tohoto typu nabízet během druhého kvartálu.
″Úzce spolupracujeme s týmy napříč firmou, abychom prozkoumali způsoby, jak nabídnout promyšlený a vhodný přístup k ekosystému pro klienty ze speciální skupiny, to je něco, co očekáváme, že nabídneme v nejbližší době,” uvedla.
Ovšem dostat se do této skupiny správy soukromého majetku není ani zdaleka snadné. Společnost Goldman se v oblasti správy soukromého majetku většinou zaměřuje na jednotlivce, rodiny a nadační fondy, které mají k dispozici nejméně 25 milionů dolarů.
Morgan Stanley je v tomto ohledu mírnější, ale investice do této třídy aktiv také nedovolí každému. Investiční firmy musí mít v bance alespoň 5 milionů dolarů, aby se jim tato investice zpřístupnila. Navíc účty musí být alespoň 6 měsíců staré. Ještě k tomu v rámci diverzifikace omezuje investice do Bitcoinu na 2,5 % jejich celkového čistého jmění.
Komentář šéfky oblasti digitálních aktiv, který by mohl hrát do karet Grayscale a jejich žádosti o spotové ETF, zněl, že se firma snaží nabídnout celé spektrum investic do Bitcoinu a digitálních aktiv, čímž měla na mysli prostřednictvím fyzického Bitcoinu, derivátů nebo tradičních investičních nástrojů.
Poznámka: Podle lidí obeznámených s touto záležitostí Goldman právě získává souhlasy od regulačních orgánů, včetně Komise pro cenné papíry a newyorského oddělení finančních služeb.
Mary Rich se nechala slyšet, že fondy budou možná podobné těm, které bude nabízet Morgan Stanley včetně dalších způsobů, jež budou likvidní 24 hodin denně 7 dní v týdnu. Některé fondy, jako je například Galaxy Bitcoin Fund, lze prodat či koupit pouze jednou za čtvrtletí.
Až dosud se velké americké banky Bitcoinu většinou vyhýbaly, protože ho považovaly za příliš spekulativní a volatilní. Je to pozoruhodný krok ze strany Goldman, ale jak se říká – kde je nabídka, je i poptávka, která nakonec podle Rich zvítězila.
Z jejích slov v rozhovoru vyplynulo, že klienti se nejčastěji dělí na dva tábory. Jedni se na aktiva dívají jako na zajištění proti inflaci, čemuž makroekonomická situace podle ní nahrávala. Druhý tábor zase vidí v kryptoměnách potenciál a hledají způsoby k expozici v tomto odvětví.
“Ale myslím, že lze poměrně s jistotou očekávat, že (kryptoměny) budou součástí naší budoucnosti,” komentovala.
U.S. Bank, pátá největší retailová banka ve Spojených státech, sice dosud nenabízí investiční fondy, ale během října minulého roku umožnila úschovu kryptoměn institucionálním investorům. Banka se ke kroku rozhodla po boku s New York Digital Investment Group, kdy je možné si prostřednictvím služby uschovat Bitcoin, BCH a LTC. Jako další má v blízké době přibýt Ethereum.
Na druhé straně planety, v Austrálii, se Commonwealth Bank rozhodla ke konci roku 2021 umožnit zákazníkům nakupovat, prodávat a držet tyto digitální aktiva přímo prostřednictvím své aplikace, což z ní udělalo první banku v zemi, která tak činí. Opět na to není sama a pomáhá jí burza Gemini společně se společností Chainalysis, zaměřenou na analýzu blockchainu.
Finanční trhy mě doslova okouzlily, nejvíce pak kryptoměny, kde stojíme na počátku něčeho naprosto revolučního v oblasti finančnictví.
Přináším analýzy, denní zprávy a komentáře k aktuálnímu dění.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.