Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Globální IPO aktivita na rekordní úrovni – vedou technologie a zdravotnictví na burze NASDAQ

Globální IPO aktivita na rekordní úrovni – vedou technologie a zdravotnictví na burze NASDAQ
Zdroj: investors.com

Podle nejnovější analýzy trhu IPO od poradenské společnosti EY se celosvětová aktivita v oblasti IPOs (primárních nabídek akcií na burze) silně zvedá a trh je na nejlepší cestě překonat několik milníků.

Po rekordním třetím čtvrtletí – 547 IPO, při nichž bylo získáno 106,3 miliardy dolarů – vzrostl celosvětový počet IPO od začátku roku na celkem 1 635 nově uvedených společností na burze. Upisované společnosti během nich získaly 330,7 miliardy dolarů. Počet transakcí i výnosy z IPO jsou již nyní vyšší než celoroční čísla pro roky 2019 a 2020.

Zdroj: ey.com
Celosvětová aktivita v oblasti IPO podle vybraných peněz
Celosvětová aktivita v oblasti IPO podle vybraných peněz

Z hlediska jednotlivých odvětví jsou ve středu zájmu tradičně technologie, zdravotnictví a průmyslové podniky. Technologické společnosti již páté čtvrtletí po sobě vygenerovaly nejvyšší počet transakcí.

Od počátku roku proběhlo 419 úpisů nových technologických akcií, během nichž byla od investorů vybrána i nejvyšší částka a to 116,4 miliardy dolarů. Následovalo odvětví zdravotnictví s 287 primárními úpisy akcií, které podle výnosů vynesly 49,2 miliardy dolarů, a na třetím místě se umístily průmyslové podniky s 204 IPOs, které vynesly 35,3 miliardy dolarů.

Zdroj: ey.com
Výnosy z IPOs podle odvětví
Výnosy z IPO podle odvětví

Nejrychleji roste počet IPO v Evropě v objemu vybraných peněz stále vítězí Amerika

Z geografického hlediska se v roce 2021 dočkal nejsilnějšího oživení region Evropy, Blízkého východu, Indie a Afriky (EMEIA), kde byl počet IPOs a objem generovaných výnosů o více než 250 % vyšší než v roce 2020. Od začátku roku proběhlo v regionu EMEIA 476 IPOs, které společnostem vynesly 73,7 miliardy dolarů.

Americké společnosti si během 409 IPOs v letošním roce přišlo na 133,6 miliardy dolarů výnosů, což představuje meziroční nárůst o 118 % a 113 %. Velkou většinu těchto aktivit představují nepřekvapivě Spojené státy, kde se v letošním roce zatím uskutečnilo 323 IPOs (meziroční nárůst o 117 %), jejichž výnosy dosáhly 117,3 miliardy dolarů, což je meziroční nárůst o 110 %.

Zdroj: ey.com
Meziroční srovnání (3 čtvrtletí roku 2021 s celým rokem 2020) aktivity v oblasti IPO podle zeměpisných oblastí
Meziroční srovnání (3 čtvrtletí roku 2021 s celým rokem 2020) aktivity v oblasti IPO podle zeměpisných oblastí

Rachel Gerringová, vedoucí oddělení IPO pro Ameriku v EY, k dosud nasbíraným datům uvedla: “Za první tři čtvrtletí již rok 2021 překonal dvacetiletý rekord v počtu transakcí i výnosech z IPO v Americe. Příznivé tržní prostředí a ocenění na horní hranici historického rozpětí povzbudily řadu emitentů ke vstupu na burzu. Pokud nedojde k výrazným změnám v tržním prostředí a k pokračujícímu silnému výkonu trhu, je zpomalení aktivity v oblasti nových emisí nepravděpodobné.”

Existují však signály, které mohou naznačovat zpomalení, zejména v asijsko-pacifickém regionu. “V regionu může brzy dojít ke zpomalení v důsledku geopolitického napětí a pokračující volatility, která bude podle očekávání pokračovat,” doplnila Gerringová.

Zdroj: ey.com
Dvanáct největších globálních burz podle výnosů z IPO
Dvanáct největších globálních burz podle výnosů z IPO

Paul Go, globální vedoucí EY pro IPO, data okomentoval následovně: “Vzhledem k tomu, že se blížíme ke konci roku a nejistota a volatilita na trzích se nadále stupňují, je důležité být dobře připraven, zvážit alternativy k tradiční cestě úpisu akcií na burzu a být realistický v otázce ocenění, aby byl zajištěn úspěch.”

S výhledem na konec kalendářního roku bude pro zájemce o IPO rozhodující rychlost realizace transakcí. Kandidáti na IPO by se měli včas připravit, zvážit všechny možnosti, externí zdroje a udeřit, dokud ještě panuje příhodná situace na trzích.

Pozor, IPO mohou být pro drobné investory nebezpečné

Jen málokdy dochází k realizaci IPO kvůli zájmu investorů, povětšinou sledují primárním úpisem akcií své zájmy především aktuální vlastníci.

Většinou se jedná o formu “legalizovaného okrádání” drobných investorů ze strany upisovatelů a jejich investičních bankéřů. V investičních kruzích se říká, že by měla firma získávat peníze spíše tehdy, když jsou k dispozici, než když je potřebuje. To je důvod, proč většina společností přichází s IPO během rostoucích nebo býčích trhů, kdy je peněz dostatek.

Bohužel většina drobných investorů vychází z IPOs jako poražení. Pravděpodobnost, že některé IPO bude pro drobné investory výhodné samozřejmě existuje, ale šance, že se tak stane, nejsou vysoké.

Proč byste se měli primárním nabídkám akcií vyhýbat a raději hledat skvělé podniky mezi společnostmi, které již byly kótovány na burze?

Prvotní úpisy akcií jsou jednoduše drahé. Lidé předpokládají, že je úpis akcií příležitost “získat akcie za nižší ceny” – koneckonců, společnost vstupuje teprve na burzu. Ve skutečnosti v době, kdy kupujete akcie společnosti v rámci IPO, významní investoři téměř vždy investovali dříve za nižší ceny – často mnohem nižší ceny.

Než jste se o společnosti vůbec dozvěděli, proběhla pravděpodobně tři nebo čtyři kola soukromého financování a cena za podíly se obvykle s každým kolem zvyšuje. Nedávno jsem dočetl knihu Spotify – Příběh inovátorů, kteří porazili Apple, Google i Amazon. Největších zisků dosáhli investoři, kteří investovali do akcií Spotify v soukromých kolech financování před vstupem na burzu a není to žádná velká výjimka.

Ve skutečnosti je jedním z velkých stimulů pro IPO záměr, aby si zakladatelé, venture kapitálové fondy, investiční společnosti a velcí individuální investoři mohli “vyplatit” alespoň část z toho, co do společnosti investovali.

Proto je většina IPO drahá. Jejich cena není stanovena tak, abyste mohli získat část podniku za levnou nebo rozumnou cenu, ale proto, aby se našli “větší blázni”, kteří se mohou dostat “do společnosti”, když z ní “pár privilegovaných” vystupuje.

Nevěřte investičním bankéřům, když tvrdí, že IPOs jsou “levné a atraktivní”.

Závěrem lze říct, že je pravdou, že na IPO může vydělat i retailový investor. Vzhledem k výše uvedenému, však musíte mít podle mého názoru štěstí. Spíše než o investici se v takovém případě jedná o spekulaci.

Více než na kvalitní fundamentální analýze záleží mnohdy na šťastné ruce. A podíváme-li se na upisovací ceny akcií z nedávné doby, řada z nich se nyní obchoduje mnohem níže. Pokud vidíte, v IPOs investiční příležitost, proč ne. Osobně se ale přikláním k mnohem více konzervativnějšímu přístupu.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.