Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Francouzské akcie prudce klesly! Příležitost k nákupu ve slevě?

Francouzské akcie zažívají silný propad kvůli obavám spojeným s volbami, což negativně ovlivňuje populární akciové indexy zaměřené na trhy mimo USA.

Francouzské akcie prudce klesly! Příležitost k nákupu ve slevě?
Zdroj: depositphotos.com

I když jsou francouzské akcie relativně malé ve srovnání s globálním trhem, v kontextu “zbytku světa” hrají významnou roli.

Politická nejistota v druhé největší ekonomice Evropy je poslední věc, kterou kontinentální akciové trhy v této době potřebují.

Neamerická ETF klesají pod vlivem pádu francouzských akcií

Vliv francouzských akcií je patrný v mnoha významných indexech, včetně těch sledovaných fondy iShares Core MSCI Europe ETF (IEUR), iShares MSCI EAFE ETF (EFA), který se zaměřuje na akcie rozvinutých trhů mimo USA a Kanadu nebo iShares MSCI ACWI ex U.S. ETF (ACWX), který zahrnuje globální akcie mimo USA.

Minulý týden všechna tři zmíněná ETF zaznamenala pokles v důsledku nejistoty ohledně předčasných parlamentních voleb, které vyhlásil francouzský prezident Emmanuel Macron po porážce jeho strany krajně pravicovým Národním shromážděním ve volbách do Evropského parlamentu.

Jejich pokles však nebyl tak výrazný jako u iShares MSCI France ETF (EWQ). ETF, které sleduje index francouzských akcií, se od 9. června, kdy Macron nečekaně vyhlásil předčasné volby ve Francii, trápí.

Volby do francouzského parlamentu jsou naplánovány na 30. června a 7. července.

Akcie iShares MSCI France ETF minulý týden klesly o 9,3 %, což je jejich největší týdenní pokles od začátku března 2022. Akcie tohoto fondu tak skončily v pátek s poklesem o 3,9 % od začátku roku.

Akcie iShares Core MSCI Europe ETF klesly o 5,1 %, zatímco iShares MSCI EAFE ETF poklesly o 4,2 % a iShares MSCI ACWI ex U.S. ETF zaznamenaly pokles o 2,8 %.

I přes tyto ztráty všechny tři ETF zakončily pátek o více než 3 % výš než na začátku roku. To je sice lepší výsledek, než čistě francouzské ETF, ale ve srovnání s americkým indexem S&P 500 neobstojí.

Zdroj: factset.com
Index S&P 500 vs neamerická ETF
Index S&P 500 vs neamerická ETF

Pokles francouzských akcií není příležitost, ale chronický problém

Investoři tak mohou být v pokušení koupit pokles (tzv. buy the dip). Tedy nakoupit francouzské akcie ve chvíli, kdy jsou levné, aby pak profitovali z růstu po odrazu ode dna.

“Francouzské akcie však chronicky zaostávají za americkými akciemi, takže bychom byli opatrní při pokusu najít jejich dno,” uvedl Nicholas Colas, spoluzakladatel DataTrek Research, ve své poznámce.

Nedostatečná výkonnost francouzských akcií trvá už více než deset let.

Barometr velkých amerických akcií, index S&P 500, minulý týden opět vzrostl, čímž zvýšil svůj růst v roce 2024 na více než 13 %.

Vývoj S&P 500 od začátku roku

Načítání
Načítání
Obchodujte u XTB Váš kapitál může být ohrožen

Logo sponzora Obchodovat!

Mezitím se iShares MSCI France ETF obchoduje pod úrovněmi z července 2007, zatímco S&P 500 od té doby prudce vzrostl.

Zdroj: factset.com
S&P vs iShares MSCI France ETF
S&P vs iShares MSCI France ETF

S americkými akciemi se ty ostatní nemohou měřit

S&P 500 je dominován technologickými giganty, zatímco největší váhu v iShares MSCI France ETF má obchodník s luxusním zbožím LVMH.

“Stejně jako na většině evropských akciových trhů, francouzské veřejné společnosti jednoduše nemají stejnou váhu jako jejich americké protějšky,” uvedl Colas, který poukázal na tržní hodnotu LVMH, která je zlomkem tržní kapitalizace amerického technologického gigantu Microsoft.

Microsoft má největší tržní hodnotu mezi americkými společnostmi, téměř 3,3 bilionu dolarů, zatímco LVMH je oceněna na přibližně 385 miliard dolarů.

“Americké megacaps jsou nejlepší dlouhodobou investiční možností mezi globálními akciemi a všechno ostatní je v podstatě jen příležitostný obchod v rámci cyklického nebo recesního minima,” napsal Colas.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 69 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Obecně skvělá poplatková struktura
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Zdanění českých dividend 35% sazbou
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Milovník finančních trhů a akciového investování. Na své investiční cestě uplatňuje dlouhodobý pasivní investiční přístup.

Lubor se ve svých článcích nejčastěji věnuje akciovým titulům a investování do akcií jako takovému. Ekonomická a kryptoměnová témata mu však také nejsou cizí.

Jeho cílem je čtenáře rychle a stručně informovat o dění na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat