Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Fintechová bublina praskla: investoři ztratili miliardy!

Akcie fintechových gigantů se zhroutily pod tíhou rostoucích úrokových sazeb. Proč kdysi zářivé hvězdy Wall Street ztratily lesk? A nenajdou se mezi nimi naopak kandidáti na zajímavou investici?

Fintechová bublina praskla: investoři ztratili miliardy!
Zdroj: depositphotos.com

Není to chyba v matrixu, kouzlo fintechu na Wall Street skutečně vyprchalo. Fintech byl jednou z nejžhavějších kategorií pandemie, cena akcií společností jako Block a Affirm se v letech 2020 a 2021 více než zdvojnásobila – než rostoucí úrokové sazby poslaly toto odvětví po spirále dolů.

Financování nových fintechových startupů rizikovým kapitálem v roce 2022 prudce pokleslo o 32 % a v roce 2023 o dalších 42 %. Veřejně obchodovaná fintechová jména, která kdysi prudce rostla s vysoce nadsazenými valuacemi, se nyní dostávají do úzkých.

Vývoj ceny akcií Block a Affirm v roce 2021

Aktuální cena
Změna
Block / SQ
Načítání
Načítání
Načítání
Affirm / AFRM
Načítání
Načítání
Načítání

Platí za přehnaný růst?

Podle Jevgenijse Kazaninse z časopisu This Week in Fintech měla většina fintechových firem v prvním čtvrtletí silné výsledky – expandovaly na nové trhy, dodávaly nové produkty a dosahovaly rekordních tržeb – ale mnohé z nich měly problém tyto zisky přeměnit v růst akcií.

Index F-Prime Fintech hlásí 13,2% pokles od počátku roku u veřejně obchodovaných fintech akcií – v kontrastu s 18% růstem Nasdaq 100 za stejné období.

  • Několik předních firem, včetně Shopify, se v prvním čtvrtletí propadlo poté, co předpověděly slabší výhled na letošní rok – následovány dalšími, jako jsou Wise, Upstart a Expensify.
  • Předpovědi fintech společností nestačily na očekávání analytiků, zejména s ohledem na vysoké úrokové sazby ovlivňující dynamiku trhu.

Vývoj ceny akcií Shopify, Wise a Upstart od začátku roku

Aktuální cena
Změna
Shopify / SHOP
Načítání
Načítání
Načítání
Wise / WISE
Načítání
Načítání
Načítání
Upstart Holdings / UPST
Načítání
Načítání
Načítání

Co se stane, když jste na dně?

Některé fintech společnosti však dosáhly působivých výnosů akcií díky silným ziskům a růstu navzdory neúspěchům v celém odvětví.

Podle Kazaninse nejméně 11 fintechových firem letos překonalo Nasdaq – a jsou mezi nimi některé z nejvýkonnějších akcií na Wall Street.

  • Digitální banka Dave zvýšila počet svých uživatelů na téměř 11 milionů, dosáhla meziročního nárůstu tržeb o 25 % – a její akcie vzrostly o 371 %.
  • Mezi další pozoruhodné výsledky patří makléřská společnost Robinhood, neobanka Nubank a platební společnost Paysafe, které vykazují působivé výnosy od začátku roku o desítky procent.

Vývoj ceny akcií Robinhood, Nubank a Paysafe od začátku roku

Aktuální cena
Změna
Robinhood / HOOD
Načítání
Načítání
Načítání
Nu Holdings / NU
Načítání
Načítání
Načítání
Paysafe / PSFE
Načítání
Načítání
Načítání

Vedoucí pracovníci a investoři rizikového kapitálu se domnívají, že to nejhorší má sektor fintech již za sebou. Ocenění se pravděpodobně stabilizovalo.

A vzhledem k rekordním hodnotám amerických akcií by to mohlo brzy uvolnit cestu fintechovým gigantům, jako jsou Stripe, Plaid a Apex Securities, k dlouho odkládané návštěvě Wall Street – dočkáme se vlny nových IPOs?

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.