Vítáme vás u dalšího vydání naší rubriky Finex Coin Week. Během celého týdne sledujeme dění ve světě digitálních aktiv a vždy v pondělí vám přinášíme souhrn toho nejzajímavějšího. Minulý týden nás zaujala tato témata.
Vývojáři Etherea, druhé největší kryptoměny podle tržní kapitalizace, ohlásili další významný pokrok v přechodu na dlouho očekávaný přechod z konsenzu Proof of Work na Proof of Stake.
Během minulého víkendu oznámil vývojář DevOps Parathi Jayanathi, že jeho tým provedl tři stínové forky na testovací síti Goerli a našli přitom “chyby, které se liší od synchronizačního kódu pro časový limit požadavků”.
Následně dodal, že cílem testovací sítě je umožnit komunitě otestovat provozování uzlů, nasazení smart kontraktů a vyzkoušet celou infrastrukturu.
However, since its a "fresh" testnet with little activity, we needed a way to stress test our assumptions around syncing and state growth.
We additionally wanted a way to check if our assumptions work on existing testnets and/or mainnet.
— parithosh | 🐼👉👈🐼 (@parithosh_j) April 10, 2022
“Jsme velmi blízko historické události. Testujeme PoS na Ethereu. Dnes dojde k vůbec prvnímu síťovému stínovému forku,” uvedl na Twitteru vývojář Marius Van Der Wijden.
Co je to shadow fork? Jedná se o termín, který označuje kopírování dat z mainnetu (hlavní sítě kryptoměny – hlavní, nejdelší blockchain) Etherea do testnetu, kde mohou vývojáři testovat nové funkce před nasazením své práce do hlavní sítě. Tímto způsobem tvůrci Etherea přiblížili své testovací prostředí hlavní síti, která zpracovává více než 1 miliardu transakcí denně.
V době psaní tohoto článku zpracovala nová síť testnetu 1,8 milionu transakcí s průměrným časem tvorby bloku 13,8 sekundy. Jedná se o velký milník pro Ethereum. Vývojáři se tak dostali opět blíž k přechodu sítě z modelu konsensu Proof of Work na Proof of Stake.
Generální ředitel společnosti ConsenSys a spoluzakladatel Etherea Joe Lubin v rozhovoru pro Decrypt minulý měsíc uvedl, že ke konečnému sloučení a přechodu Etherea na PoS dojde pravděpodobně ve druhém nebo třetím čtvrtletí tohoto roku.
Očekávané datum, společně i s plánovaným rázovým zvýšením obtížnosti těžby (Difficulty Bomb), které přechod na PoS doprovází, bylo plánované na červen. Nicméně další vývojář Etherea, Tim Beiko, před pár dny na Twitteru sdělil, že bude přechod pravděpodobně opět odložen.
It won't be June, but likely in the few months after. No firm date yet, but we're definitely in the final chapter of PoW on Ethereum
— timbeiko.eth (@TimBeiko) April 12, 2022
Vzhledem k vývoji je ovšem silně optimistický, přípravy na Proof of Stake se dle něj už chýlí ke konci.
“Silně doporučuji do těžebního vybavení již neinvestovat,” odpověděl Beiko na komentář od uživatele TripleSack.
Ne všichni jsou však s očekávaným datem stejně optimističtí jako Beiko. Flexpool, šestý největší těžební pool na Ethereu, neočekává přechod Etherea na PoS dříve než v roce 2023. Postoj stran je v tomto směru pochopitelný, pro těžební společnosti je dlouhodobější odklad nové formy konsenzu tou nejlepší variantou.
Společnost Mozilla, která stojí za internetovým prohlížečem Firefox, se postavila na stranu své ekologicky smýšlející komunity a rozhodla se přijímat dary pouze v kryptoměnách, které využívají konsenzu Proof of Stake. Tímto krokem tak v podstatě dala červenou Bitcoinu, nejznámější a nejpopulárnější kryptoměně.
Poznámka: Podobné kroky zvažuje i nejznámější internetová encyklopedie Wikipedie.
Společnost pozastavila dary v kryptoměnách letos v lednu s tím, že vyhodnotí postavení komunity a provede výzkum ohledně spotřeby elektrické energie potřebné pro těžbu kryptoměn. Právě komunita společnost obvinila z toho, že svými kroky podporuje znečišťování planety. Nyní po uplynutí revizní lhůty dary v kryptoměnách opět obnovuje s podmínkou, že se musí jednat pouze o kryptoměny, které fungují na konsenzu Proof of Stake.
An update to our policy on accepting cryptocurrency donations.
We got it wrong, we heard you, and we've evolved. https://t.co/0bSThVJsCC
— Mozilla (@mozilla) April 7, 2022
Mozilla na svém blogu oznámila, že po přezkoumání mění své zásady pro přijímání darů tak, aby byly v souladu s jejími “klimatickými závazky”. Mozilla již nebude přijímat kryptoměny na bázi Proof of Work, které jsou energeticky náročnější. Podle nedávného průzkumu kryptoměny využívající PoS spotřebovávají méně než 1 % energie v porovnání s Bitcoinem.
Společnost také uvedla, že tento krok učinila na základě svých klimatických závazků, které si sama uložila v lednu 2021 a jejichž cílem je rok od roku výrazně snižovat svoji stopu skleníkových plynů, dokud se nestane uhlíkově neutrální.
Odmítnutím všech kryptoměn, které neběží na PoS, Mozilla v podstatě odstavila jak Bitcoin (BTC), největší kryptoměnu podle tržní kapitalizace, tak Ethereum (ETH) – přinejmenším do doby, než bude dokončen přechod z PoW na PoS, což, dle vyjádření vývojářů Etherea v kapitole výše, bude možná až za delší dobu.
Mozilla uvedla, že do konce 2. čtvrtletí 2022 zveřejní seznam akceptovaných kryptoměn. Mezi nativní mince z nejpopulárnějších PoS řetězců patří BNB, Solana (SOL) a Avalanche (AVAX).
Obhájci těžby BTC však tvrdí, že Bitcoin dokáže podporovat životní prostředí tím, že se k jeho těžbě využívají flexibilní datová centra, která dokáží přepínat mezi vlastní zelenou energií a připojením k veřejné síti čímž snižují zátěž veřejné energetické sítě.
Očekává se, že brazilský Senát v první polovině tohoto roku schválí návrh zákona regulující kryptoměny v zemi.
JUST IN: A bill regulating the #Bitcoin and crypto market in Brazil is expected to be approved this year 🇧🇷 pic.twitter.com/H8dRjlO53E
— Bitcoin Magazine (@BitcoinMagazine) April 13, 2022
Legislativa, která se v Poslanecké sněmovně projednává od roku 2015, byla schválena v prvním kole projednávání. Senát ji následně připojil k jinému návrhu zákona, který se také týká kryptoměn a který již schválil hospodářský výbor Senátu. Zákon umožní brazilskému prezidentovi jmenovat nebo vytvořit regulační komisi, která bude dohlížet na trh s kryptoměnami.
Na konečném znění zákona nyní pracuje senátor Irajá Abreu a poslanec Aureo Ribeiro. Jejich úkolem je připravit jednotný text návrhu zákona, který bude následně zaslán k odhlasování Senátem.
“Vše dělám v kontaktu se zpravodajem Sněmovny, který odvedl velmi dobrou práci. Velmi mi pomohl i technický tým centrální banky. Texty jsou podobné a sbíhají se do jednoho,” uvedl senátor Irajá.
Irajá rovněž doplnil, že předseda Senátu Rodrigo Pacheco by měl dát o konečném návrhu zákona hlasovat na dubnovém plenárním zasedání.
“Spojením obou projektů se urychlilo schválení tohoto milníku v oblasti kryptoměn. Kromě přizpůsobení Brazílie mezinárodním dohodám existuje na trhu poptávka po bezpečnějším podnikatelském prostředí a potřeba trestněprávní klasifikace, aby se zabránilo podvodům,” uvedl dále Pacheco.
Nutno podotknout, že schválením tohoto zákona se Bitcoin nestane v Brazílii zákonným platidlem jako v Salvadoru. Navrhovaný zákon by umožnil brazilskému prezidentovi určit federální subjekt odpovědný za stanovení pravidel pro kryptoměny. Prezident by buď vytvořil nového regulátora, nebo by touto funkcí pověřil národní Komisi pro cenné papíry (CVM) nebo Brazilskou centrální banku (BC).
V návrhu zákona se píše také o trestněprávní odpovědnosti, kde hrozí tresty od čtyř do osmi let a pokuta pro ty, kdo se dopustí podvodu při poskytování služeb v oblasti virtuálních aktiv.
Zajímavou součástí návrhu zákona je i pobídka pro těžaře kryptoměn. Kromě jiného je v plánu osvobodit od daní dovoz těžařských zařízení ASIC. To však k nalákání bitcoinových těžařů do země nemusí stačit. Ceny elektrické energie patří v Brazílii k nejvyšším v Jižní Americe a jsou přibližně pětkrát vyšší než v zemích, jako je Paraguay nebo Venezuela.
Údaje analytické platformy CryptoQuant zabývající se analýzou on-chain dat ukazují, že jsou krátkodobí držitelé poprvé od prosince 2021 v zisku. Metrika, která se nazývá SOPR, ukazuje, že hodnota krátkodobých držitelů poprvé po dlouhé době překonala hranici 1.
Upravená verze ukazatele zobrazuje poměr zisku pouze u těch mincí, které byly před prodejem drženy méně než 155 dní. Takové mince patří do kategorie investorů nazývané “short-term holders” (krátkodobí držitelé). Níže uvedený graf ukazuje vývoj ukazatele Bitcoin STH SOPR (30DMA) za poslední rok:
Short-Terms Holders (Less than 155 days) returned to the profit zone
"For confirmation of the current trend reversal, the 1.00 value needs to be presented as Support similar to October 2021."
by @gaah_imRead More👇https://t.co/sykYy5kZVw
— CryptoQuant.com (@cryptoquant_com) April 14, 2022
Co je to SOPR? “Spent Output Profit Ratio” je bitcoinový ukazatel, který nám říká, zda se aktuálně prodávané mince prodávají se ziskem nebo se ztrátou.
Metrika funguje tak, že sleduje historii cen jednotlivých prodávaných mincí a díky tomu zjistí, za jakou cenu se naposledy prodaly. Pokud byla poslední cena nižší než aktuální, pak byla mince prodána se ziskem. Ztrátová je tehdy, když je aktuální cena nižší než cena, za kterou byla mince pořízena.
Když je, např. u Bitcoinu, hodnota SOPR menší než jedna, znamená to, že investoři v průměru momentálně prodávají se ztrátou. Na druhou stranu hodnoty poměru vyšší než jedna znamenají, že celkový trh v současné době realizuje zisk.
Význam linie SOPR rovné 1 spočívá v tom, že funguje jako bod zlomu. Dosažení této hranice psychologicky působí na investory, kteří byli předtím ve ztrátě a nyní vidí příležitost jako získání jejich peněz “zpět”, takže mají tendenci kolem této hranice prodávat.
Z grafu je možné vyčíst, že před měsícem a také téměř před rokem metrika tuto úroveň znovu testovala, ale neuspěla a odrazila se dolů. Během několika týdnů se ukáže, zda se tentokrát Bitcoin STH SOPR udrží nad jedničkou a nebo se opět propadne.
Generální ředitel společnosti Robinhood Vladimir Tenev ve čtvrtek na Twitteru vysvětloval, co by se muselo změnit, aby se DOGE mohl stát “budoucí měnou internetu”. Byla to reakce na nedávný tweet Elona Muska, který navrhl, že by se DOGE mohl používat jako platidlo na Twitteru.
Can #Doge truly be the future currency of the Internet and the people? As we added the ability to send/receive DOGE on Robinhood, I’ve been thinking about what that would take.
— Vlad Tenev (@vladtenev) April 14, 2022
Tanev se domnívá, že největší slabinou Dogecoinu je velikost bloku a doba jeho tvorby. To jsou hlavní oblasti, které je třeba zlepšit, aby se mohla tato kryptoměna stát “budoucí hlavní měnou internetu”.
Dogecoin má v současné době velikost bloku 1 MB a doba tvorby jednoho bloku trvá jednu minutu, což znamená, že celková propustnost Dogecoinu činí přibližně 40 transakcí za sekundu (TPS).
Pro srovnání, platební síť Visa má propustnost přibližně 65 000 TPS – to znamená, že DOGE by musel zvýšit svou celkovou propustnost zhruba 1 625krát, aby se vyrovnal síti Visa. Tenev však tvrdí, že to není nepřekonatelný problém, který lze jednoduše vyřešit zvýšením limitu velikosti bloku Dogecoinu z 1 MB na 1 GB a nebo dokonce na 10 GB.
Vlákno Vladimira Taneva o DOGE se objevilo na Twitteru jen tři hodiny poté, co si tvůrce Dogecoinu Jackson Palmer vzal na mušku plánované potenciální převzetí Twitteru bývalým “generálním ředitelem Dogecoinu” Elonem Muskem.
“Musí se jednat o docela působivou mentální gymnastiku, když chcete spojit jakýkoliv typ svobody s nejbohatším mužem na světě a chcete udělat jednu z největších sociálních sítí soukromou,” napsal Palmer.
Pokud se jedná o kritiku Muska, tak si Palmer nebere servítky. V polovině května loňského roku označil Palmer Muska za “sebestředného podvodníka” a prohlásil, že miliardářovo vystoupení v Saturday Night Live bylo “cringe, bro”.
Cena Dogecoinu zůstává těmito nedávnými událostmi relativně neovlivněna, token se v posledních sedmi dnech obchodoval mezi 0,13 a 0,15 dolaru.
Uplynulý týden byl na trzích ve znamení nervozity. Hlavní událostí bylo oznámení nových údajů o indexu spotřebitelských cen ve Spojených státech. Pokud jste to nezaznamenali, tak inflace dosáhla meziročně hodnotu 8,5 %. To znamená, že koš zboží, který podle vládních údajů kupují běžní občané za poslední rok, zdražil o 8,5 %.
S růstem inflace a strachu z ní se lidé a instituce zbavují rizikovějších aktiv, což jsme mohli vidět při masivním výprodeji v minulých týdnech. Dobrou zprávou je, že Bitcoin udržel důležitý support na hranici 38 000 dolarů. Jakým směrem se trhy vydají v tomto týdnu budeme sledovat a podrobnosti přineseme opět příští pondělí.
Jakmile jednou vyděláte peníze investováním, je mnohem těžší je utrácet. Peníze totiž začnete vnímat jako nástroj k vydělávání, ne jako poukaz k nakupování.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.