Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Finex Coin Week – Dogecoin to the moon? Elon Musk nás opět navnazuje

Publikováno
Finex Coin Week – Dogecoin to the moon? Elon Musk nás opět navnazuje
Zdroj: Depositphotos.com

Vážení čtenáři, investoři, tradeři, nadšenci do světa digitálních aktiv, dámy a pánové. Je tu opět pondělí, což znamená jediné, je tu další Finex Coin Week, přehled novinek, které se v tomto odvětví ekonomiky udály za poslední týden.

Ten se nesl především v duchu XRP (XRP), které však zatím nedorazilo k předpokládaným hodnotám kolem 1 USD a výše a pohyby v kurzu Dogecoinu (DOGE), kterým, jak jinak, opět hýbe Elon Musk. Jako obvykle se také podíváme do světa, na novinky z legislativy a od centrálních bankéřů.

Obsah článku

XRP roste, ale méně, než někteří čekali

Již dva týdny uplynuly od přelomového rozhodnutí soudu, které dalo z většiny za pravdu společnosti Ripple a postavilo se naopak proti argumentaci americké Komise pro kontrolu cenných papírů (SEC), která tvrdila, že XRP bylo vydáno jako neregistrovaný cenný papír.

Většina analytiků předpokládala v případě vítězství Ripple raketový nárůst hodnoty XRP. Nárůst sice krátce po rozhodnutí nastal, hranici 1 USD za minci však zdaleka nepřekročil, a tak samozřejmě i ty nejodvážnější předpovědi růstu někam ke 3 USD se ukázaly jako naprosto liché.

V posledním týdnu bojoval XRP o kurzovní cenu 0,73 USD, což je o cca 20 % méně, než kam se vyšplhal bezprostředně po růstu následujícím soudní rozhodnutí. I rezistence na 0,73 USD byla navíc ve středu zamítnuta, další pokus pak přišel v neděli a ani při něm se kurz výše nepodíval. Buď jak buď, hodnota je momentálně hluboko pod všemi předpoklady.

Důvodů může být několik. Nejsilnějším je pravděpodobně všeobecně stále nízká hodnota kryptoměn trvající od loňského roku. Všechny hlavní altcoiny (a stejně tak BTC) jsou hluboko pod svými maximy a žádný z nich momentálně vstříc těmto rekordním hodnotám nestartuje.

Dalším z důvodů může být přehnané očekávání. To, co teď vidíme na burzách, je zkrátka reálná hodnota XRP určovaná nabídkou a poptávkou, přičemž tlak SEC způsoboval “pouze” ono sražení.

Nejméně pravděpodobnou se jeví varianta, že na kurz působí obavy z SEC a možnosti, že se proti rozhodnutí odvolá. A tak je potřeba se podívat na předpovědi daleko střízlivější. Ty očekávají kurz XRP v hodnotě 1,8 USD na konci roku 2024.

Twitter se mění na X a Dogecoin letí vzhůru

Jak jsem již předeslal, fakt, že si Elon Musk může doslova hrát s kurzy memecoinů prostřednictvím pouhých několika myšlenek přetavených v tweety, je nám všem znám již nějakou dobu. Možná proto si před časem celou tuto sociální síť od akcionářů koupil. Nyní stačil pouhý rebranding Twitteru a Elonova nejoblíbenější kryptoměna Dogecoin (DOGE) posílila o 15 %.

Změna loga a názvu sítě z Twitter na X navíc pravděpodobně vrátila investory do této měny k úvahám o budoucím využití DOGE právě na Muskově sociální síti. Ve hře jsou platby za inzerci právě v DOGE. Sám Musk navíc již v dubnu připustil, že bude v následujících měsících pravděpodobně spuštěna možnost zaplatit právě v této kryptoměně za “modrou fafjku”.

Tou se před nástupem Muska na tehdejším Twitteru označovaly ověřené profily veřejně známých osobností tak, aby je bylo možné odlišit od podvodníků a recesistů. Musk však tuto funkci přeměnil na placenou a dnes si tak modrou značku ověření může za 8 USD na měsíc zaplatit téměř každý.

Takové rozhodnutí by patrně mělo svou logiku, neboť Musk si DOGE opravdu zamiloval. V rámci jeho podnikání již platby v této měně přijímá například Tesla. Nikoliv však za automobily, ale pouze za merchandise a doplňky. Naopak nejisté je zapojení DOGE do připravovaného platebního systému v rámci X. Spojení sociální sítě a platebního systému bude v takovém rozsahu v euro-americkém prostoru novinkou, bylo však již realizováno v Číně platformou WeChat.

Musk každopádně plánuje v první fázi umožnit tuto platební metodu pouze pro fiat měny. Další zapojení krypta sice připustil, zda k tomu však dojde a půjde i o DOGE, je však otázka.

Přestože momentálně všechno vypadá pro DOGE růžově, cítím za povinnost varovat čtenáře, že investice do memecoinů nejsou většinou analytiků doporučovány. Jedná se o extrémně volatilní aktiva bez reálné hodnoty jakou reprezentují blockchainy hlavních altcoinů a BTC.

Italská centrální banka podporuje DeFi

Italská centrální banka chystá ve spolupráci s Polygonem (MATIC) platformu Institutional DeFi for Security Token, díky které budou moci soukromé společnosti prozkoumávat možnosti DeFi a tokenizace svých aktiv. Projekt vypracovalo inovační centrum Banca d’Italia nazvané Milan Hub, to podporuje spolupráci mezi akademickou obcí a vývojáři nových technologií ve světě finančnictví.

Nová platforma bude součástí ekosystému Ethereum (ETH). Bude poskytovat chráněné prostředí nejen pro experimenty s kryptoměnami, ale i NFTs, akciemi, dluhopisy nebo nemovitostmi. Vhodná má být především pro banky, správce aktiv a finanční instituce. Jedním z prvních zájemců o zapojení do projektu je bankovní skupina Intesa Sanpaolo, jejíž aktiva přesahují hodnotu 1 bilionu USD.

Fed zvyšuje úrokové sazby, co BTC?

Fed, nezisková společnost de facto v pozici americké centrální banky, sdělila ve středu své rozhodnutí ohledně úrokových sazeb v USA. Fed zvýšil sazby o 25 bazických bodů.

Bitcoin však na rozhodnutí přiliš nereagoval. Ve čtvrtek sice otestoval 29 570 USD, po odmítnutí se však propadl až pod 29 100 USD a prakticky totéž se opakovalo v pátek. O víkendu se obchodoval kolem 29 300 USD za minci. Tento propad má však dle některých analytiků předznamenávat růst. Zdá se totiž, že hrozící recese byla odvrácena a i inflace se daří dostávat pod kontrolu.

Závěr

Přestože po rozhodnutí ve prospěch Ripple již v americkém soudním systému existuje precedens pro posuzování digitálních aktiv, SEC pravděpodobně chystá další žaloby na kryptoměnové společnosti. Kurzy kryptoměn momentálně nezažívají zrovna turbulentní časy. Bitcoin Fear and Greed Index se chová podle toho, a tak se nachází v neutrálním pásmu na hodnotě 52.

Děkuji za pozornost a za přečtení. S aktualitami týkajícími se týdne, který právě začíná, se budu těšit opět v pondělí. Do té doby vám přeji příjemné letní dny a hodně úspěchů na trzích i mimo ně.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Redaktor se zaměřením na provázanost ekonomiky a politiky, politolog, analytik mezinárodních vztahů.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.