Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Finex Coin Week – Bitcoin se odráží ode dna a posiluje na všech frontách

Publikováno
Finex Coin Week – Bitcoin se odráží ode dna a posiluje na všech frontách
Zdroj: Depositphotos.com

Opět se po týdnu setkáváme u našeho přehledu nejzajímavějších událostí ze světa kryptoměn. Vítejte u dalšího vydání Finex Coin Week. V minulém týdnu nás zaujaly tyto zprávy.

Obsah článku

Tesla zveřejnila výsledky hospodaření za uplynulý rok

Společnost Tesla, největší výrobce elektromobilů na světě dle tržní kapitalizace pod vedením miliardáře Elona Muska, zveřejnila v pondělí výroční zprávu o hospodaření za rok 2O21. Ve zprávě se samozřejmě hovoří i o její obří investici do bitcoinu. Tesla tehdy nakoupila BTC za astronomických 1,5 miliardy dolarů.

Ve své výroční zprávě pro SEC společnost Tesla uvedla, že “reálná tržní hodnota” BTC v jejich držení k 31. prosinci 2021 činila 1,99 miliardy dolarů. V podání se také uvádí, že společnost Tesla prodala část svých BTC v březnu 2021, přičemž realizovaný zisk činil 128 milionů USD.

Ze zprávy však také vyplývá, že k 31. prosinci utrpěla ztrátu 101 milionů dolarů, protože cena zbývajících bitcoinů v držení společnosti klesla během roku 2021 pod pod jejich nákupní cenu.

Na první pohled by se mohlo zdát, že investice do BTC přinesla společnosti Tesla čistý zisk 27 milionů dolarů. Tyto údaje jsou však značně zkreslené kvůli zvláštním pravidlům pro účtování kryptoměn v USA.

Účetní pravidla v USA totiž nutí společnosti vykazovat ztrátu z investice do kryptoměn, kdykoli jejich cena klesne oproti pořizovací ceně. Obráceně to však neplatí, tj. když cena dané kryptoměny roste. V takovém případě je možné dosáhnout zisku pouze tehdy, pokud jsou dané kryptoměny prodány.

Tento účetní postup tedy ovlivňuje čísla, která jsou zveřejněna ve zprávě, ale také znamená, že skutečná hodnota spravovaných bitcoinů je vyšší než účetní hodnota pro společnost.

Podle údajů z Bitcoin Treasuries Tesla v současné době drží přibližně 43 200 BTC, což z ní činí druhého největšího institucionálního investora do Bitcoinu po MicroStrategy Michaela Saylora, který k 31. lednu nashromáždil celkem 125 000 BTC.

Disney se začíná zajímat o NFT

Americký nadnárodní mediální a zábavní konglomerát, společnost The Walt Disney Company se začíná zajímat o rychle rostoucí oblast nezaměnitelných tokenů NFT. Na kariérních stránkách společnosti se objevily nové nabídky práce, ve kterých hledá talenty a odborníky na NFT.

Na stránkách Disney’s Careers společnosti Disney jsou celkem čtyři pracovní pozice, v nichž se hovoří o NFT. Jedná se o pozice: Director, Sales & Digital Marketing; Culture Trend Marketing Manager; Manager, Business Development; and ESPN Business Development & Innovation.

První z těchto pracovních pozic hledá kandidáta, který povede oblast NFT ve společnosti Disney, bude sledovat situaci na trhu, stanovovat strategie pro jednotlivé kategorie a komunikovat s klíčovými partnery.

Budoucí manažer marketingu pro oblast trendů společnosti Disney se bude muset zaměřit na to, jak může její streamovací služba Hulu “prorazit do dalších prostorů mimo streamování”, mezi které patří NFT, stejně jako kryptografie a metaverze.

Ředitel prodeje a digitálního marketingu bude zase zodpovědný za vedení úsilí v oblasti nových technologií, včetně NFT.

Poslední z inzerovaných pozic je stáž, která potrvá do léta 2022. Budoucí stážista bude muset prokázat “silné porozumění novým technologiím v oboru (např. NFT, kryptoměny, technologie blockchain)”.

Společnost Disney není ve světě NFT úplným nováčkem. V loňském roce navázala spolupráci s platformou pro obchodování s NFT Veve, kde uvedla na trh sérii NFT se známými postavičkami Disney a Marvel.

Bývalý generální ředitel společnosti Disney Bob Iger vidí v oblasti NFT pro společnost obrovský potenciál. V rozhovoru s novinářkou Karou Swisher z New York Times prohlásil, že je až neuvěřitelné, kolik tvůrců porušuje autorská práva ochranné známky Disney. Ve své kritice zmínil NFT tržiště OpenSea, které je podle jeho slov plné pirátských věcí od Disneyho.

Meme coin Shiba Inu se probouzí

Jeden z nejznámějších meme coinů se psem ve znaku Shiba Inu na sebe minulý týden upozornil obrovským růstem. Cena tokenu stoupla během několika dnů téměř o 50 % a dostala se na úroveň před korekcí. Na vrcholu dosáhla 0,000035 USD.

Tento token se také vrátil na vrchol nejcennějších aktiv mezi velrybami. Svědčí o tom rychle rostoucí hodnota podílů SHIB držených velrybami, která nyní činí 1,8 miliardy dolarů. Díky tomuto prudkému nárůstu se u držitelů tokenu zvýšila ziskovost. Více než 52 % držitelů je nyní v plusu, zatímco dříve se toto číslo pohybovala kolem 20-30 %.

Z bezcenného tokenu se pomalu stává kryptoměna, která nachází stále více využitelnosti. Tým, který za projektem stojí, mu dává stále větší přidanou hodnotu. Jedná se například o nový projekt Shiberse Metaverze shiba nebo plánované otevření řetězce rychlého občerstvení, kde bude možnost platit pomocí SHIB tokenu.

Investoři na token SHIB už nepohlíží jen jako na rychlou spekulaci. Podle složení hodlerů se většina krátkodobých investorů změnila na střednědobé držitele, kteří mají tendenci držet aktivum spíše kvůli jeho fundamentální hodnotě než kvůli honbě za spekulativním ziskem.

Zdá se, že velryby Shiba Inu se řídí stejným vzorcem, protože většina z nich drží token od začátku listopadové korekce. Podle analytické platformy WhaleStats právě v té době mnoho z nich SHIB akumulovalo.

Agentura Fitch snížila ratingové hodnocení Salvadoru kvůli Bitcoinu

Nejnovější zprávy podle očekávání potvrzují, že se malý středoamerický stát El Salvador stává neoblíbený v očích ratingových agentur. Americká ratingová agentura Fitch Ratings snížila dlouhodobý rating Salvadoru z “B-” na “CCC”. Jako hlavní důvod označila nepředvídatelnost salvadorské politiky a přijetí bitcoinu jako zákonného platidla.

Agentura své kroky vysvětlila tím, že lepšímu hodnocení země brání závislost na krátkodobém dluhu, vysoký fiskální deficit a splátka eurobondů ve výši 800 milionů dolarů, která je splatná v lednu 2023.

Kromě toho agentura Fitch vnímá, že zvýšený krátkodobý dluh Salvadoru ochromuje schopnost vlády splácet své celkové dluhy, což rozšiřuje rizika přehodnocení. Fitch zmiňuje, že zemi čekají splátky v hodnotě 1,3 miliardy dolarů splatných v srpnu, září a díky finančním omezením bude pro Salvador obtížné svých závazků dostát.

Salvadoru podle agentury Fitch hrozí v příštích letech také zvýšené riziko “vysokých a rostoucích finančních potřeb”. Firma zmiňuje, že používání BTC jako zákonného platidla přispívá k nejistotě ohledně potenciálního programu od Mezinárodního měnového fondu, který by mohl poskytnout financování, jež země potřebuje v letech 2022-2023.

Rating země se může časem ještě zvýšit, pokud splní kritéria agentury Fitch, včetně důslednosti při splácení dluhů “uvolněním předvídatelných zdrojů financování” a fiskální korekce zaměřené na udržitelnost dluhu.

Kontroverzní prezident Salvadoru Nayib Bukele je však neoblomný a nadále v Bitcoin věří. Nedávno prohlásil, že zvýšení ceny BTC by mohlo přijít velmi brzy. S odkazem na počet milionářů na celém světě prezident uvedl, že pokud se rozhodnou vlastnit alespoň 1 BTC, nebude pro všechny dostatek.

Mimo jiné vydala agentura Fitch Ratings v lednu varování pro dodavatele energií v celých Spojených státech ohledně těžařů kryptoměn. Podle firmy je jen málo států schopno zajistit energetické potřeby pro těžbu. Společnost dodala, že těžební operace mají vliv na cenu a při poklesu zisků mohou být ukončeny.

Bitcoin za poslední týden vzrostl o 18 %

Uplynulý týden byl pro kryptoměny po dlouhé době opět úspěšný. Cena BTC za posledních sedm dnů vzrostla o krásných 18 % a celková tržní kapitalizace krypto trhu znovu získala hodnotu přes 2 miliardy dolarů.

Cena bitcoinu se minulý týden obchodovala na úrovni přibližně 40 000 USD, když v sobotu přesvědčivě vystřelila a konsolidovala kolem 41 500 USD. Tam kryptoměna strávila několik dní, ale vše se změnilo v pondělí, kdy kontrolu převzali býci.

BTC v pondělí testoval 43 tisíc dolarů, ale tuto úroveň se mu zatím nepodařilo zdolat. V úterý se však situace změnila a BTC vyrazil vstříc k překonání úrovně 45 tisíc dolarů. tuto hranici ale nepřekonal. Následně propadl a obchodoval se mezi 43 a 45 tisíci dolary. Ve čtvrtek byla zveřejněna ve spojených státech čísla CPI (index spotřebitelských cen) za leden, což způsobilo na trhu obrovskou volatilitu, BTC ztratil 2 tisíce dolarů z ceny a za necelou hodinu je získal zpět, což za sebou zanechalo milionové likvidace. Od té doby se trh vrátil na místo, kde se v současnosti nachází.

Zbytek trhu si vedl také velmi dobře. Ethereum vzrostlo o 16 %, Binance Coin (BNB) o 11,8 %, zatímco Ripple explodoval o 33 %. Shiba Inu – pravděpodobně jeden z nejpopulárnějších memecoinů v oboru – vzrostl o neuvěřitelných 52 % a nyní je 14. největší kryptoměnou z hlediska celkové tržní kapitalizace.

To vše se odehrálo v týdnu, kdy společnost Binance oznámila podíl ve výši 200 milionů dolarů v jednom z nejvýznamnějších světových médií – Forbesu, zatímco společnost BlackRock, největší správce aktiv, by měla spustit služby obchodování s kryptoměnami.

Hashrate Bitcoinu znovu trhá rekordy

Cena největší kryptoměny podle tržní kapitalizace se už několik měsíců drží hluboko pod svým ATH, zato výpočetní výkon, který je zapotřebí na vytěžení nových bitcoinů, trhá rekordy. Hashrate sítě se za jediný den zvýšil o úctyhodných 31,69 %.

Bitcoinová síť zaznamenala 12. února 2022 novou historicky nejvyšší hodnotu hashrate 248,11 milionů TH/s. Díky tomu je tento decentralizovaný ekosystém zase o něco víc bezpečnější. Tuto bezpečnost zajišťuje neustále rostoucí síť těžařů na celém světě.

Zajímavé je, že tentokrát hashrate bitcoinu strmě vzrostl během krátké doby. V období od 11. do 12. února vyskočila tato metrika o 31,69 % ze 188,40 EH/s na 248,11 EH/s. Za poslední rok se celkový hashrate bitcoinu zvýšil o 54,33 %, což také znamená, že BTC je nyní nejbezpečnější v historii.

Podle nedávné analýzy Cointelegraphu bude hashrate bitcoinové sítě nadále růst. Důvodem je, že se do tohoto segmentu zapojuje stále více investorů a do hry vstupuje mnoho společností specializujících se na těžbu BTC. Velké peníze se investují nejen do samotné těžby BTC, ale také do budování a modernizace těžební infrastruktury.

Cena BTC ne vždy koreluje s hashrate sítě. Z dlouhodobého hlediska je to však důkaz o tom, že daný segment je v dobré kondici. Na rozdíl od běžných investorů jsou zde těžaři BTC zainteresováni mnohem více. Musí platit zaměstnance, faktury za elektřinu a investovat do dalšího vybavení, aby si udrželi konkurenceschopnost. Z tohoto pohledu je současný růst hashrate velmi optimistickou zprávou pro Bitcoin jako celek, protože těžba pokračuje v rozmachu navzdory zákazu v Číně a problémům minerů v Kazachstánu.

Závěr k aktuální situaci

Druhý únorový týden je za námi a zdá se, že se schyluje k obratu trendu. Bitcoin se odrazil od lokálního dna a každým dnem posiluje. V následujících dnech ho čeká překonání dalších důležitých úrovní, které rozhodnou o dalším vývoji. Situaci na trhu a důležité fundamentální zprávy budeme i nadále sledovat a shrneme vám je opět příští pondělí v dalším vydání Finex Coin Week. 

Líbil se vám tento článek?
7
0

Autor

Jakmile jednou vyděláte peníze investováním, je mnohem těžší je utrácet. Peníze totiž začnete vnímat jako nástroj k vydělávání, ne jako poukaz k nakupování.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.