Jsem nezávislý krypto nadšenec. O svět kryptoměn se aktivně zajímám od roku 2018.
Přináším informace o krypto novinkách, analýzy a zajímavosti ze sektoru NFT.
Po nedávném úspěchu odmítnutí zákazu Proof-of-Work, který zakazoval těžbu největších kryptoměn dle tržní kapitalizace, Bitcoinu a Etherea, přichází do Evropského parlamentu další důležitá legislativa.
Evropský parlament bude ve čtvrtek hlasovat o změně návrhu nové přílohy k regulacím o praní špinavých peněz (AML – anti-money laundering), přesněji se jedná o Nařízení Evropského parlamentu a rady (EU) 2015/847 o informacích doprovázejících převody peněžních prostředků.
V případě přijetí se dotkne mnoha Evropských uživatelů, zejména v podobě narušení soukromí. O čem budou zákonodárci ve čtvrtek hlasovat? To se dozvíte v následujícím článku.
Dle nynějších pravidel musejí burzy shromažďovat osobní data účastníků transakcí za více než 1000 eur a to i vlastníků nehostovaných kryptoměnových peněženek.
Poznámka: Nehostovanými peněženkami jsou peněženky, které vlastní osoby, jež nejsou zákazníky burzy. Jedná se tedy o uživatele, kteří se o kryptoměnové peněženky starají samostatně (odtud self-hosted nebo unhosted).
Na základě nových regulací budou burzy muset data nejen nadále sbírat, ale i ověřovat jejich pravost. Pro burzy to znamená nutnost identifikace osob, kterým se zákazník burzy snaží odeslat digitální aktiva.
Pokud by tato pravidla platila i pro fiat měny, vaše banka by musela vyžadovat a ověřovat osobní informace o osobách, kterým byste vy jako klienti banky odesílali finance ze svého bankovního účtu.
“Vzhledem k možné hrozbě praní špinavých peněz a financování terorismu, kterou představují anonymní převody, je vhodné požadovat, aby poskytovatelé platebních služeb vyžadovali informace o plátci a příjemci,” stojí v návrhu.
Takové striktní požadavky by mohly způsobit, že burzy přestanou provádět transakce s nehostovanými peněženkami. V návrhu zároveň stojí, že u každé transakce nad 1 000 eur jsou společnosti povinny informovat příslušné orgány, bez ohledu na to, zda existuje podezření na praní špinavých peněz.
Nařízení může výrazně zasáhnout funkčnost stávajících decentralizovaných služeb, například známé kryptoměnové peněženky Metamask, kterou používá více než 30 milionů aktivních uživatelů měsíčně.
Poznámka: Peněženka má stále větší oblibu, Metamask používá o 42 % více uživatelů než před čtyřmi měsíci.
Kryptoměnová burza Coinbase ve svém nedávném příspěvku zdůraznila, že je to hotovost, která zůstává i nadále oblíbeným prostředkem k praní špinavých peněz. Blockchainová technologie, na rozdíl od hotovosti, umožnila úřadům sledovat podezřelé transakce pomocí pokročilých analytických nástrojů.
“Pokud by tato revize byla přijata, narušila by celý režim dohledu na burzách, potlačila by inovace a podkopala kryptoměnové peněženky, které jednotlivci používají k bezpečné ochraně svých digitálních aktiv,” sdělil Paul Grewal, právní ředitel Coinbase.
K návrhu přílohy se vyjádřil i Patrick Hansen, vedoucí strategie Unstoppable Finance, díky jehož nátlaku na politiky v Evropském parlamentu byl pozitivně ovlivněn minulý návrh – odmítnutí návrhu týkajícího se zákazu Proof-of-Work. Hansen ve svém komplexním tweetu vyjádřil své zneklidnění nad důsledky přijetí stávajícího návrhu. Dle Hansena není ani přesně definováno, jak by burzy měly ověřovat správnosti údajů o uživatelích nehostovaných peněženek.
7/ But it doesn’t say how exactly a crypto service provider should be able to verify the unhosted counterpart🤨
The consequence of this, imo, is that most crypto companies won’t be able or willing to transact with unhosted wallets anymore in order to stay compliant.
— Patrick Hansen (@paddi_hansen) March 26, 2022
Pro přijetí legislativy v rámci EU se musí Parlament zastupující evropské občany a Rada zastupující vlády 27 členských států EU dohodnout na identickém textu daného zákona.
Hansen se domnívá, že šance v podobě přijetí zákona jsou vysoké. Hansen i Grewal vyzývají veřejnost, aby zastupující zákonodárce svých zemí, kteří budou o návrhu přílohy hlasovat, oslovili a vedli s nimi diskusi.
Taková regulace by v černém scénáři mohla výrazně poškodit krypto služby v EU, pošlapat soukromí uživatelů, vystavit uživatele riziku hacku osobních informací, a ve výsledku může mít minimální dopad na boj proti praní špinavých peněz, o který se EU tímto zákonem snaží.
Jsem nezávislý krypto nadšenec. O svět kryptoměn se aktivně zajímám od roku 2018.
Přináším informace o krypto novinkách, analýzy a zajímavosti ze sektoru NFT.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.