Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Evropská centrální banka nezvýší úrokové sazby dříve než inflace dosáhne 2 %

Publikováno
Evropská centrální banka nezvýší úrokové sazby dříve než inflace dosáhne 2 %
Zdroj: depositphotos.com

Jaká je aktuální politika Evropské centrální banky? Bude stále podporovat evropskou ekonomiku? V článku se dále dozvíte odhady míry inflace v eurozóně pro roky 2021, 2022 a 2023. Dále zjistíte, proč je důležité sledovat makroekonomické parametry jako je úroková sazba či inflace.

Úrokové sazby zůstávají stále na rekordních minimech

Evropská centrální banka ponechala hlavní úrokovou sazbu na rekordním minimu na hodnotě 0 %. Stejné zůstávají také nákupy aktiv. PEPP (nouzový pandemický program) má nyní k dispozici 1,85 bilionu eur (cca 47,5 bilionu korun) a jeho platnost je minimálně do března 2022.

ECB nechá úrokové sazby na rekordních minimech mnohem déle a tudíž i mnohem déle bude pokračovat podpora evropské ekonomiky. Touto velice volnou měnovou politikou dosáhne ECB růstu inflace v eurozóně 2 %. Požadavkem centrálních bankéřů je, aby inflace na této hodnotě vydržela déle, tzn. i ve střednědobém horizontu.  

Riziko varianty koronaviru delta

Zdroj: europarl.europa.eu

Prezidentka-ECB-evropske-centralni-banky-Christine-Lagardeova

Prezidentka ECB Christine Lagardeová zdůrazňuje, že centrální banka bude stále podporovat evropskou ekonomiku, jelikož zde existuje významné riziko v podobě nakažlivější varianty koronaviru delta. Zejména stále hrozí značné riziko pro odvětví jako je turistika a pohostinství.

ECB podporuje evropskou ekonomiku v rámci svého programu kvantitativního uvolňování pomocí nákupu dluhopisů.

Inflace

Inflace v eurozóně byla v červnu 1,9 %. Došlo k poklesu o 0,1 % z květnových 2 %.

Poznámka

ECB očekává, že minimálně v příštích 2 letech nedosáhne inflace hodnoty 2 %. Dle odhadů banky bude v roce 2021 inflace 1,9 %, v roce 2022 1,5 % a v roce 2023 1,4 %.

Lagardeová zdůraznila, že měnověpolitická opatření ECB pomohou ekonomice přejít k výraznému oživení a nakonec inflace bude směřovat k cílové hodnotě 2 %. Prezidentka dále dodala, že shoda ponechat rekordně nízké úrokové sazby nebyla v Radě guvernérů jednomyslná, ale přesto bylo toto rozhodnutí drtivou většinou schváleno.

ECB si ve své měnové strategii zvýšila cíl inflace na 2 % ve střednědobém období. Jedná se o symetrickou hodnotu 2 %. Symetrická hodnota znamená, že odchylky směrem dolů ale i nahoru od cíle 2 % jsou stejně nežádoucí.

Úrokové sazby se nezvyšují od roku 2011

V posledních 10 letech byla inflace v eurozóně na hodnotě menší než 2 %. Od roku 2020 (od vypuknutí pandemie koronaviru) inflace výrazně klesla pod 2 %.

Tato nová zpráva od představitelů ECB opět posouvá očekávání zvýšení úrokových sazeb v eurozóně (které jsou velmi nízké už od roku 2011) dál do budoucnosti. A tyto očekávání jsou nejdůležitější pro trhy a investory ohledně současných investic v eurozóně.

Agentura Reuters uvedla, že finanční trhy nepočítají se zvýšením úrokových sazeb nejméně 3 roky. 

Závěr

Posunutí očekávaného zvýšení úrokových sazeb v eurozóně mnohem dál do budoucnosti pečlivě sledují investoři. Nikoliv aktuální situace, ale očekávání je nejdůležitější parametr pro finanční trh. A jelikož došlo k posunutí očekávaného zvýšení sazeb na pozdější termín, analytici očekávají pozitivní vývoj na evropských akciích.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Vystudovaný ekonom se zájmem o makroekonomické indikátory a zejména úrokové sazby. Centrální banky prostřednictvím úrokových sazeb provádějí svou měnovou politiku, jejíž hlavním cílem je udržet stabilní míru inflace. A tento problém se v posledních letech snaží vyřešit centrální bankéři po celém světě.

Přemysl je přesvědčen, že výše úrokových sazeb ovlivňuje nejen míru inflace, ale i další ukazatele.

“Hledám a popisuji vzájemnou souvislost či korelaci mezi úrokovými sazbami a ostatními ekonomickými ukazateli. Snažím se čtenáře seznámit s tím, jak moc ovlivňují úrokové sazby každodenní život lidí po celém světě.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.