Evropská měna letos významně posiluje – od ledna euro vzrostlo vůči americkému dolaru o cca 10 %.
Tento nárůst jde ruku v ruce s všeobecným odklonem od dolaru, za kterým stojí protekcionistická obchodní politika USA a drakonická cla na čínský dovoz.
Posílení eura však také odráží rostoucí důvěru v ekonomiku eurozóny, která se zotavuje z mírné recese, jež jí potkala v roce 2023.
V roce 2024 ekonomika 20 členských zemí Eurozóny posílila o 0,8 %, přičemž v roce 2025 se očekává, že vzroste o 1,3 %.
Kroky USA zvyšují zájem o evropskou měnu
Nad letošním růstem se však vznáší hrozba potenciálního 20% cla na vývoz do Spojených států, byť pro tuto chvíli pozastaveného na tři měsíce.
- S rostoucí ekonomickou nejistotou v USA zahraniční investoři přesouvají kapitál z dolaru do evropských akcií a dluhopisů, což hodnotu eura dále zvyšuje
- Důležitou roli v tom, proč euro nyní posiluje, hrají i rozdíly mezi měnovou politikou USA a Evropy
Americký Federální rezervní systém snížil úrokové sazby, zatímco Evropská centrální banka (ECB) zůstává kvůli přetrvávající inflaci v některých částech eurozóny jestřábí.
Nižší americké sazby snižují atraktivitu dolaru, což investory vede k tomu, aby upřednostnili euro, zejména ve světle toho, že svět stojí na prahu recese.
Německo schválilo stimulační balíček
Nedávný německý balíček fiskálních stimulů v hodnotě 1 bilionu eur na obranu, infrastrukturu a ochranu klimatu je další faktor, jenž euru hraje do karet.
- Plán výdajů, který schválil německý parlament, se týká příštího desetiletí, což euru zajišťuje dlouhodobou podporu ze strany nejsilnější ekonomiky EU
- Velká část z balíčku bude financována prostřednictvím nových dluhopisů, což má přilákat zahraniční investory vysokými výnosy
V Goldman Sachs (GS) předpovídají, že toto stimulační opatření zvýší HDP Německa v příštím roce o celé 1 %, přičemž eurozóna jako celek posílí o 0,2 %.
Očekává se, že silnější růst v Německu bude přínosem i pro sousední země.
Výhody a nevýhody silného eura
Silné euro přináší pro evropské spotřebitele řadu výhod, ale i nevýhod.
K výhodám silné evropské měny se řadí:
- Možnost nakupovat americké výrobky a cestovat do USA za nižší ceny
- Levnější komodity kótované v dolarech, jako jsou třeba ropa a zemní plyn
Nevýhody takovéhoto stavu pak zahrnují:
- Zdražení evropského vývozu pro mezinárodní odběratele (což se paradoxně dotkne hlavně Německa, u nějž vývoz loni tvořil cca polovinu HDP)
- Zdražení německého zboží, například automobilů a strojů
Mezi investičními bankami nyní panuje konsenzus, že euro už vůči dolaru dále posilovat nebude a v dohledné době zůstane na stejné úrovni.
Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!
Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.
Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.
Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.
Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.