Finex.cz logo
Menu
Finex » Analýzy » Energetické akcie v zelených číslech - Jediný segment, který vydělává peníze

Energetické akcie v zelených číslech - Jediný segment, který vydělává peníze

Energetické akcie v zelených číslech - Jediný segment, který vydělává peníze
Zdroj: depositphotos.com

Letošní akciový propad nebere konce a podle některých vysoce postavených správců investičních fondů tato noční můra investorů jen tak neskončí. Dobrou zprávou ovšem je, že ne všechny akciové segmenty padají a že se naleznou i trhy které rostou. V tomto článku se podíváme na situaci v energetickém segmentu a představíme si akcie, které jsou za poslední kvartál v rostoucím trendu.

Poslední tři měsíce akciové trhy pouze rudnou, zatímco jeden segment zcela vyčnívá. Jedná se o segment energetický, který nejenže vykazuje pozitivní růst, ale dokonce překonal hranici 10% růstu. Růstu energetických akcií nebrání ani drahé komodity jako je například ropa, které v letošním roce podražila na světových trzích o 6 %, zemní plyn, který podražil o 20 % nebo například uhlí, které předvedlo největší nárůst ceny a to 60 %.

Graf relativní výkonnosti jednotlivých tržních segmentů za poslední 3 měsíce
Graf relativní výkonnosti jednotlivých tržních segmentů za poslední 3 měsíce
Zdroj: finviz.com

Růst energetických akcií ovšem má svá omezení. Při současném zdražování energie, především v EU, se státy již angažují do politiky cenových stropů, což investice do tohoto segmentu značně omezuje. Důvodem je enormní nárůst cen energií, které například ve Francii činí neuvěřitelných 286 % a ve Velké Británii 46 %. Naopak energie zlevnily například ve Španělsku a to o 42 %. Německo v letošním roce žádný nárůst cen energií nezaznamenalo.

Nyní se pojďme podívat na energetické akcie, které v letošním roce vykazují cenový nárůst a pojďme si analyzovat jejich fundamentální a technické nastavení.

1) Helix Energy Solutions

Akcie této energetické společnosti se od roku 2016 drží pěkně při zemi a možná, že vyčkávají na svojí příležitost. Společnost Helix očekává v roce 2022 růst tržeb o 90 milionů USD s pokračujícím růstem v roce 2023, kdy je očekáván téměř 200 milionový nárůst. Akcie Helix se obchodují v klesajícím trendu, ovšem od roku 2020 nevytvořily ani neatakovaly minimální ceny. Pro budoucnost těchto akcií bude důležité překonat nejprve klesající trendovou čáru a poté rezistenci na ceně 15 USD za akcii. Helix ovšem nevyplácí investorům dividendy.

Měsíční akciový graf společnosti Helix Energy Solutions
Měsíční akciový graf společnosti Helix Energy Solutions
Zdroj: tradingview.com

2) Permian Resources Corporation

Znatelný dlouhodobý růst je pozorovatelný na akciích této energetické společnosti již od začátku roku 2021. Akcie Permian ovšem v letošním roce netvoří nová maxima, což rostoucí potenciál poněkud neguje. Společnost ovšem očekává rekordní nárůsty svých tržeb, které by se měly pohybovat v letošním roce okolo 2,13 miliard USD a v roce 2023 okolo 3,44 miliard dolarů. Přitom společnost do letošního roku inkasovala tržby výší pouze 1 miliardy dolarů. Růst společnosti je ovšem vykoupen absencí vyplácených dividend.

Týdenní akciový graf společnosti Permian Resources Corporation
Týdenní akciový graf společnosti Permian Resources Corporation
Zdroj: tradingview.com

3) PBF Energy

Dvouletý akciový růst této společnosti se v současné době zastavil na ceně 40 USD za akcii, což je ovšem cena, která byla trhem jednou již testována, což znamená její sníženou rezistentní schopnost. Pokud se trh dlouhodobě dokáže udržet okolo ceny 45 USD za akcii, bude cesta na nová maxima otevřená. I společnost PBF očekává v letošním roce růst svých tržeb a to až na hodnotu 44,6 miliard USD. Pokud ovšem pozitivní sentiment v energetickém sektoru ochabne, mohou akcie PBF této společnosti klesnout až na 20 USD, což je hodnota nejbližšího supportu.

Měsíční akciový graf společnosti PBF Energy
Měsíční akciový graf společnosti PBF Energy
Zdroj: tradingview.com

Závěr

Energetický trh je v letošním roce jako Noemova archa, která drží celý akciový trh nad vodou. Akciím energetických společností nevadí ani rostoucí ceny komodit, které jsou v letošním roce dvojciferné. Vybrané energetické akcie vykazují minimálně dvouletý růst s potenciálem na pokračování a to díky pozitivnímu fundamentu. Uvedené energetické společnosti očekávají skokové nárůsty svých tržeb jak v letošním, tak i v příštím roce. Akciovému růstu napomáhá i technická analýza cenových grafů, která eviduje malé množství výrazných rezistentních zón.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 79 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo