Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Trhy zažívají překotné týdny. A to nejen trhy akciové, ale i komoditní. Rychlý pokles hlavních akciových indexů vyvrcholil v pondělí 23. 3., aby pak během následujících 3 dnů v podstatě velkou část ztrát umazaly.
Například hlavní index Dow Jones tak od úterý do čtvrtka rostl o víc jak 21 %. Tím se dokonce dostal zpět do býčího trendu.
Nejrůstovější bylo přitom úterý, kdy si Dow Jones připsal počtem bodů vůbec největší růst v historii. Stalo se tak přesně týden po naopak historicky největším bodovém propadu.
Podobné pohyby se odehrávaly i na komoditním trhu, když zlato ve stejný den zpevnilo o více jak 6 % a stříbro o více jak 8 %.
Na trhu však panuje nedostatek fyzického zlata, které vzhledem k restrikcím způsobeným koronavirem není možné nejen plně těžit, ale především přepravovat. Dostat se tak ke zlatým cihličkám v česku je teď téměř nemožné.
Jeho reálná cena tak může být o více jak 10 % vyšší než toho, které je v podobě derivátů obchodováno na světových burzách.
Optimismu na trzích dodala zejména zpráva o blížícím se schválení ekonomického stimulu ve výši 2 bilionů dolarů americkým Senátem. O něj se opíral i růst až do čtvrtka, ve kterém hráli roli i technické parametry.
Mnoho obchodníků bylo nuceno uzavírat krátké pozice, jejichž výše se odhaduje na stovky miliard dolarů. Akcie se při svých cenových minimech navíc staly atraktivním artiklem. Sem spadají zejména ty z řad leteckých nebo těžebních společností, na něž široce cílí i zmiňovaný ekonomický balíček.
Není proto divu, že u mnohých společností došlo k pozitivní změně doporučení na jejich akcie. Namátkou lze jmenovat třeba doporučení Deutsche Bank u Apple, American Airlines, United Airlines, Delta Airlines, JetBlue a Southwest Airlines z “hold” na buy, doporučení Goldman Sachs na akcie Ross Stores ze “sell” na “buy” či doporučení JPMorgan u akcií Kraft Heinz z “neutral” na “overweight”.
Trh se sice dostal z teritoria a na malý okamžik se vymanil z medvědího trendu, ale jak ukazuje historie, rozhodně ještě nemá vyhráno. Tomu nasvědčoval i páteční obchodní den, kdy se od rána evropské akciové indexy pohybovaly v červených číslech a nakonec jej takto i zakončily. Později se přidaly i ty americké.
Pokud se podíváme na graf z doby poslední ekonomické krize v roce 2008, uvidíme, že i po silném propadu akcií, během kterého začal americký FED se silným kvantitativním uvolňováním a říjnovém záchranném balíčku, došlo na krátkodobé procentuálně silné růsty.
To však nezabránilo v nastoupeném medvědím trhu a vytvoření nových minim o několik měsíců později. Teprve poté se vytvořila plynulejší růstová trajektorie.
Důležité také je, jak se bude vyvíjet pandemie viru COVID-19, která je motorem současných turbulencí na trzích. USA ve čtvrtek v počtu evidovaných infikovaných osob předstihly Čínu a to podle mnohých expertů to hlavní má ještě před sebou.
Prezident Trump sice naznačil, že zvolňování restrikcí by mohlo nastat již od velikonoc, oponenti však namítají, že v té době bude nákaza v USA vrcholit a takové datum je nereálné.
Je také možné, že americká vláda přijde s dalšími opatřeními na podporu ekonomiky. Nakolik by takovéto kroky za dané situace měly potenciál nastartovat pozitivní sentiment na trzích, je však diskutabilní.
Mnohé firmy sahají k úsporám a propouštěním. Ve čtvrtek zveřejněná čísla ukazují, že jen v minulém týdnu o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech požádalo rekordních téměř 3,3 milionů osob.
Mnohé centrální banky a vlády doporučují, aby banky a firmy pozastavily vyplácení dividend. Jejich výpadek může dále tlačit pozornost od akcií směrem k jiným aktivům, například drahým kovům nebo kryptoměnám.
Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.