Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Debakl na akciových indexech – Krvavý týden jako signál pro pokračování v medvědím trendu?

Debakl na akciových indexech – Krvavý týden jako signál pro pokračování v medvědím trendu?
Zdroj: depositphotos.com

Akciové indexy v tomto týdnu zaznamenaly snad vůbec nejhorší týden za předešlých několik měsíců. Po mnoho týdnů akciové trhy rostly, díky čemuž se začalo věřit i na tzv. Santa rally. Místo toho se ale dostavil debakl. A to téměř na poslední chvíli. A přestože akcioví býci vlastně dostali, co chtěli. Inflace poměrně rychle zpomaluje a americká centrální banka snížila tempo růstu úrokových sazeb. Co se tedy na trzích děje? Proč taková reakce?

Akcioví býci to konečně vzdali

V těch posledních několika týdnech bylo zřejmé, že akcioví spekulanti propisují do kurzů úplný pivot. Pod úplným pivotem máme na mysli, že Fed zcela otočí a začne úrokové sazby snižovat. Něco takového bylo ale hrozně předčasné. Trhy se vlastně snažily ocenit něco, co možná přijde až ke konci následujícího roku. A navíc se mezitím může objevit spousta jiných makrodat, které zase situaci radikálně změní. Velmi riskantní byznys, před kterým jsem dlouho varoval.

Zdroj: bloomberg.com
Projekce Dot Plot
Projekce Dot Plot

Osobně jsem čekal, že jakmile Fed zmírní tempo růstu sazeb, trhy se začnou propadat. Protože ono zmírnění je vlastně defacto v uvozovkách. Když se podíváte na dot plot, který americká centrální banka zveřejnila v rámci ekonomické projekce, všichni členové FOMC jsou mnohem více jestřábí. Mnohem více jestřábí oproti podzimnímu zasedání. Tehdy dosahoval terminal rate (median dot plot) 4,6 %. Zatímco nyní 5,1 %.

Sice úrokové sazby neporostou tak rychle jako doposud, ale evidentně půjdou výš, než předtím členové FOMC připouštěli. Z dot plot mimo jiné vychází, že většina členů vidí konec roku 2023 s úrokovými sazbami nad 5 %. To znamená nechat celý rok sazby na poměrně restriktivních úrovní.

Můj názor je takový, že se vrchol úrokových sazeb určitě dostane do rozmezí 5,5 – 6 %.

Čeká nás určitě jedno nebo dvě zvýšení o 0,5 procentního bodu. A následně něco kosmetického ve výši 0,25 procentního bodu. A na těchto hodnotách to poté i více jak půl roku zůstane. Za předpokladu, že se něco v ekonomice “nerozbije”. V tu chvíli totiž přijde ten Fed pivot.

Debakl na akciových indexech

Začátek debaklu se datuje do úterý 13. prosince, kdy došlo ke zveřejnění inflace. Avšak prvně došlo k agresivnímu vzestupu kurzu. Do hodiny index S&P 500 posílil o více jak 3 %. Jak je to možné? Holt, úvodní reakce na to, že naměřená inflace je pod konsenzem trhu. Nicméně spekulanti, co kurz vypumpovali, začali své dlouhé pozice evidentně houfně opouštět. Těžko říct proč. Možná nějaké vystřízlivění. Možná očekávali, že Fed to celé následující den zašlape do země. Tak vzali zisk a odešli z trhu.

Pro nás je důležité, že technicky došlo vlastně k zamítnutí na klíčové rezistenční konfluenci. Máme zde dotyk kurzu s klesající diagonálou. High volume node volume profile. Cenová rezistence a klouzavé průměry. Prostě ideální místo na zamítnutí. Až příliš ideální. Jelikož na těchto úrovních očekával otočku téměř každý, což se mi popravdě nelíbilo. A má obava se vyplnila, protože na několik minut došlo k průlomu rezistence. Takže došlo k falešnému průlomu. Kurzový průběh tudíž ztrestal obě strany trhu.

Zdroj: tradingview.com
Denní graf S&P 500
Denní graf S&P 500

Výsledkem je, že současný lokální vrchol tvoří svíce s dlouhým horním knotem. Close kurzu S&P 500 je ukázkově pod rezistenční konfluencí. To jest velké vítězství medvědů. Zároveň se tím markantně zvýšila šance, že máme další nižší vrchol, který potvrdí pokračování v medvědím trendu. Těsně před koncem zasedání FOMC kurz akciového indexu ještě mírně rostl. Jako by se býci chtěli pokusit zase o průlom. Nakonec to vzdali a svíce zavřela v neutrální podobě. A jak to vypadá nyní?

Pokles kurzu S&P 500 dramaticky pokračuje. Ještě nemáme close dne, ale nejspíš se to do konce obchodního dne příliš nezlepší. Jakmile kurz zavře pod S/R levelem 3 950 bodů, získáme potvrzení. Potvrzení, že máme další nižší vrchol. A to jest signál pro pokračování v medvědím trendu.

Zdroj: tradingview.com
Denní graf Nasdaq
Denní graf Nasdaq

Na technologickém indexu Nasdaq se odehrálo prakticky identické price action. Prvně po zveřejnění inflačních dat za listopad došlo k rychlé pumpě o téměř 4 %. Tím se kurz dostal nad rezistenci, která se nachází kolem 12 100 bodů. Kurz Nasdaq ale nahoře moc dlouho nevydržel. V následujících hodinách se kurz sesypal zpátky pod rezistenci. Výsledkem je svíce ve velmi zamítavé podobě. A teď pokles dramaticky pokračuje.

Závěrem

Nechť je aktuální týden výstrahou pro všechny býky, kteří nerozumně ignorují současný kontext.

Určitě se pomalu blíží ta doba příležitostí. Ale určitě to není ještě dnes. Proto je rozumné zůstat trpělivý a chápat, co se v širším kontextu děje. Je třeba chránit svůj kapitál před rizikem. A to riziko je v současnosti na vysokých úrovní.

Líbil se vám tento článek?
13
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.