Před podáním daňového přiznání za rok 2023 se hodí vědět, jaké odpočty a daňové úlevy lze pro snížení daňové povinnosti využít. Díky tomu můžete na daních ušetřit. A kdo bych chtěl státu zbytečně odvádět více peněz, než musí, že?
Před výpočtem daňové povinnosti si mohou fyzické osoby snížit svůj daňový základ, tedy loňské příjmy snížené o související výdaje, a to pomocí uplatnění nezdanitelných složek.
Mezi ně patří příspěvky na penzijní spoření se státním příspěvkem, životní pojištění nebo úroky z hypotéky. Po tomto snížení se vypočítá předběžná patnáctiprocentní daň z příjmu, kterou lze dále snížit o daňové slevy, počínaje základní slevou na poplatníka.
1. Sleva na poplatníka
Základní sleva na poplatníka zůstává ve výši 30 840 korun, tedy beze změny oproti předchozímu roku. Tuto slevu může uplatnit každý, kdo měl v předchozím roce zdanitelné příjmy.
Lze ji odečíst v plné výši, ale pouze do výše původní daně, kterou byste měli zaplatit.
Ti, kdo neplánují podat klasické daňové přiznání, mohou využít roční zúčtování daně prostřednictvím svého zaměstnavatele. Pokud jste se rozhodli pro paušální daň, daňové přiznání nepodáváte a zmíněné odpočty a slevy nevyužijete.
2. Daňové zvýhodnění pro rodiny
Rodiny mohou uplatnit daňové zvýhodnění na první dítě ve výši 15 204 Kč ročně, na druhé dítě 22 320 Kč a na každé další dítě 27 840 Kč. Pokud má dítě průkaz ZTP/P, odečitatelná částka se zdvojnásobuje.
Daňová sleva na péči o dítě neboli “školkovné” umožňuje jednomu z rodičů odečíst si až 17 300 Kč na výdaje za předškolní péči.
Tento odpočet odpovídá měsíční minimální mzdě a pokrývá pouze skutečné výdaje s výjimkou stravování nebo dopravy. Tento odpočet bude možné naposledy uplatnit za zdaňovací období 2023. Od roku 2024 tato sleva končí.
3. Daňový bonus
Pokud po uplatnění slevy na dítě vaše daň klesne pod nulu, vznikne vám daňový bonus, který může převýšit vaši původní daňovou povinnost. Nezaplatíte tak žádné daně, a ještě od státu něco dostanete.
Nyní neexistuje limit na výši tohoto bonusu, což je změna oproti minulosti, kdy maximální výplata činila 60 300 korun. Pro získání bonusu je nutné mít příjem alespoň šestinásobku minimální mzdy, což v roce 2023 činí 103 800 Kč. Příjmy se počítají z práce nebo podnikání.
4. Sleva na manželku či manžela
Vyživování manžela/manželky bez významných příjmů může snížit daně až o 24 840 korun, pokud výdělek manžela/manželky nepřesáhl za rok 68 000 Kč. Tento odpočet lze uplatnit pouze za měsíce splňující kritéria manželství a společného soužití.
Pokud jste měli svatbu například 10. srpna 2023, můžete slevu uplatnit jenom za září až prosinec.
Za každý měsíc si můžete z daní odečíst 2 070 korun měsíčně. Dvojnásobnou slevu na dani (49 680 korun ročně) můžete uplatnit u manželky/manžela s průkazem ZTP. Podmínky a výše slev se nezměnily, ale za rok 2024 se již zpřísní.
5. Sleva na studenta
Studenti mladší 26 let, resp. 28 let v případě doktorandů, si mohou odečíst až 4 020 korun ročně za studium, pokud na začátku každého měsíce splňují podmínky věku a studia. Za každý takový měsíc lze využít jednu dvanáctinu, tedy 335 korun.
Tuto zvláštní slevu na dani pro studenty bude možné naposledy uplatnit na příjmy dosažené v roce 2023.
Další slevy na daních:
U osob se zdravotním postižením se daňové odpočty liší podle stupně postižení. Držitelé průkazu ZTP/P si mohou odečíst 16 140 korun ročně, přičemž tento odpočet lze kombinovat se slevou pro invalidní důchodce.
Nově se zavádí daňová sleva na “marné exekuce”, což jsou exekuce běžící neúspěšně déle než tři roky s původním dluhem nejvýše 1 500 korun. Věřitelé si mohou odečíst 450 Kč za každou takto zastavenou exekuci. Tyto exekuce se od roku 2023 zastavují.
Kromě toho existují další daňové úlevy týkající se hypoték, penzijního spoření, darů, profesního rozvoje, životního pojištění a příspěvků odborovým organizacím. Ty jsou považovány za nezdanitelné části základu daně, tzv. odčitatelné položky.
Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!
Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.
Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.
Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.
Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.