Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Cosmos (ATOM) snižuje svoji inflaci! Je teď vhodný čas k investici?

Publikováno
Cosmos (ATOM) snižuje svoji inflaci! Je teď vhodný čas k investici?
Zdroj: coincodex.com

Komunita sítě Cosmos schválila v governance procesu důležitou změnu tokenomiky nativní mince ATOM. Návrh na snížení inflace a také odměn pro stakující uživatele prošel jen těsně, s 41,1 % hlasů pro a 31,9 % proti. Zbytek se zdržel.

Zdroj: mintscan.io
Výsledek hlasování o návrhu #848
Výsledek hlasování o návrhu #848

Proposal s pořadovým číslem #848 snižuje meziroční inflaci mince ATOM z nynějších cca 14 % na pevně daných 10 %. Aby toho šlo dosáhnout, musí dojít i ke snížení odměn pro validátory, kteří získávají ATOM za ověřování transakcí a zabezpečování sítě. Ti si pohorší z ročního úroku cca 19 % na 13,4 %.

Poznámka

Pro dlouhodobé investory i validátory, kteří drží ATOM v rámci stakingu, je úročení mincí kritické, jinak by jejich investici sežrala inflace. ATOM, na rozdíl od Bitcoinu (BTC), nemá pevně stanovené maximální množství mincí, které může být emitováno, a jeho zásoba v oběhu se tak stále zvětšuje.

Návrh počítá s tím, že i po snížení úroku budou díky zkrocení inflace všichni validátoři tzv. break-even nebo profitabilní. I přesto se proti návrhu, který prošel jen těsně, vznesla vlna nevole.

Kritizuje jej například i jeden ze spoluzakladatelů projektu Jae Kwon, který nesouhlasí natolik, že se rozhodl pro hard fork sítě. Oddělená síť ponese název AtomOne s mincí ATOM1. Ta bude zdarma airdropnuta všem, kteří hlasovali proti návrhu #848.

Dalším z odpůrců návrhu je i AllNodes, největší validátor na síti. Dle něj je #848 “náhlý, krátkozraký a špatně prozkoumaný návrh, který způsobí zmatek mezi retailem i podnikateli zabývajícími se budováním, obchodováním a validováním Cosmu”.

Jaký mají rozepře dopad na cenu?

Zdá se, že žádný. ATOM si v posledních dnech swinguje podobně jako zbytek kryptoměnového trhu bez větších výkyvů nahoru či dolů. Do budoucna by snížení inflace mělo mít na cenu pozitivní vliv díky menšímu prodejnímu tlaku způsobenému inflací nových tokenů, ale 10% roční inflace je i tak obrovská, pokud tedy chcete do ATOMu investovat, je esenciálně nutné jej vložit na staking a nechat úročit.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz vedu kryptoměnovou redakci. Po několika letech sledování kryptoměnového trhu si myslím, že obchodovat digitální aktiva bez nutných vědomostí je holý nerozum. V tomto světě totiž ještě více než kdekoli jinde platí, že zkušení vyhrávají a nezkušení prohrávají. I z tohoto důvodu rád přikládám ruku k dílu a věřím, že společně s redaktory a přispěvateli dokážeme čtenářům Finex.cz předat mnoho užitečných informací.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎