Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Co způsobilo propad ceny Bitcoinu k 42 000 USD?

Spuštění ETF na bitcoiny vyvolalo nadšení i výprodej. Cena krátce klesla pod 42 000 USD. Proč se to stalo? Odrazí se zpět, nebo bude dál padat?

Publikováno
Co způsobilo propad ceny Bitcoinu k 42 000 USD?
Zdroj: Depositphotos.com

Bitcoin (BTC) v poslední době zažívá značnou volatilitu, kdy po spuštění spotových burzovně obchodovaných fondů (ETFs) s Bitcoinem následoval výprodej na trhu, v jehož důsledku cena klesla pod 42 000 USD.

Schválení a zahájení obchodování spotových bitcoinových ETF v USA znamenalo pro odvětví kryptoměn významný milník. Tento nový produkt umožňuje retailovým i institucionálním investorům snadnější přístup k největšímu kryptoaktivu.

Start spotových ETFs

ETFs dosáhly během prvních dvou dnů rekordního objemu obchodování, a to v hodnotě přibližně 8 miliard USD. Jako nejaktivněji obchodovaný se ukázal ETF Grayscale Bitcoin Trust, na který připadl objem přes 4 miliardy USD.

Navzdory počátečnímu nadšení, které spuštění ETF provázelo, čelila cena BTC následně problémům. Kryptoměna zaznamenala 14% pokles a z dvouletého maxima bezmála 49 000 USD klesla pod 42 000 USD.

Zdá se tedy, že spuštění spotových ETFs pro Bitcoin bylo skutečně “sell the news” událostí, kdy řada obchodníků čekala na příchod události, o které se dlouze mluvilo a s potvrzením spojený růst ceny, aby svá aktiva prodali a realizovali zisk.

Nedávná dynamika trhu vyvolala obavy o udržitelnost vzestupné dynamiky Bitcoinu. Společnost Swissblock, která se zabývá výzkumem kryptoměn, upozornila na známky vyčerpání býků v poslední fázi rally Bitcoinu nad cenovou úrovní 47 500 USD.

Další vývoj

Úroveň 42 000 USD je považována za významný support level a mohla by tak sloužit jako potenciální bod odrazu, pokud by na trh opět vstoupili kupci. Pokud však tato podpora oslabí, další klíčovou zónou, kterou je třeba sledovat, je “CME gap” na úrovni 40 000 USD.

Významný pokles nepřekvapil zdaleka všechny. Výzkumná firma CryptoQuant již v prosinci předpovídala, že spuštění ETF bude znamenat propad ceny až k úrovni 32 000 USD.

Navzdory výprodeji je zavedení bitcoinových ETFs stále považováno za významný pokrok v tomto odvětví. To, že generální ředitel společnosti BlackRock Larry Fink uznal Bitcoin jako plnohodnotnou třídu aktiv, do které se vyplatí investovat, odráží rostoucí akceptaci kryptoměn v tradičním finančním sektoru.

Předpověď Jima Cramera

Jim Cramer, moderátor pořadu Mad Money na CNBC, jehož názory mají značný vliv na mainstreamová finanční média, postoval v pátek na X příspěvek, ve kterém tvrdil, že Bitcoin už dosáhl hlavního vrcholu. Očekává tedy od ceny další pokles.

Nutno ale podotknout, že autor je známý nepřesností svých predikcí natolik, že pro něj kryptokomunita přidala do slovníku nový pojem. Obrácený Cramer efekt funguje u některých kryptoobchodníků jako proti-indikátor. Pokud Cramer mluví o bull runu, přijde nejspíš pokles a naopak. Jeho pesimistický pohled je tedy možná naopak světlem naděje.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.