Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Co stálo za úterním propadem kryptoměnového trhu – Tradeři, páka a velká chamtivost

Co stálo za úterním propadem kryptoměnového trhu – Tradeři, páka a velká chamtivost
Zdroj: somagnews.cz

Pravděpodobně jste si všimli, že minulý týden nebyl pro kryptoměny jen o růstu. V úterý (7. 9. 2021) došlo k velkému propadu bitcoinu a ten následovaly i další kryptoměny. Tomuto úternímu propadu jsme se z pohledu technické analýzy věnovali již v tomto článku. Co za ním ale stálo?

Bitcoin se v úterý propadl o téměř 20 %, následovaný etherem a ostatními kryptoměnami. Jedná se o největší denní pokles za posledních několik měsíců a stalo se to přesně v den, kdy Salvádor, jako první stát na světě, zavedl BTC jako legální platidlo. Tato událost za propadem nestála, i když technické problémy se zavedením BTC v této středoamerické zemi dost možná k pádu pomohly.

Poznámka

Důvodem propadu bylo přehnané nadšení investorů a velké množství nákupů na páku.

Co přesně způsobilo první škobrtnutí není jisté. Mohlo se jednat o velký OTC prodej nebo jednoduše vybírání zisků, neboť cena BTC od 20. července stoupala. O čem ale není pochyb je to, že se následně spustila lavina likvidací traderů, kteří obchodovali na páku. Každý prodej znamenal náraz na stop-loss jiného tradera a během dne bylo zlikvidováno asi 1,23 mld. USD v long pozicích a vymazalo se 4,4 mld. USD v open interestu (počet nevypořádaných smluv) BTC derivátů.

Tím, kdo prodával, však nebyli HODLeři, ale tradeři. To úterní propad odlišuje od těch minulých, neboť se nejedná o ztrátu důvěry investorů. Ti naopak využili situace a BTC přikoupili. Tzv. velryby (peněženky s množstvím větším než 1 000 BTC) v úterý nakoupily přes 44 000 BTC. I Salvádor nakoupil BTC za asi 20 mil. dolarů.

K důvodům, které jsou zjevné, se ovšem přidaly i teorie o manipulaci trhu. Někteří tvrdí, že společnosti, které mají současný systém na starosti, chtějí kryptoměny v očích veřejnosti poškodit a lidi od nákupu odradit. Tato teorie může být přitažená za vlasy, ale faktem je, že v současné době probíhá změna paradigmatu a tradiční instituce mohou mít strach, že přijdou o kontrolu nad systémem.

Už během této silné korekce ovšem přišla vlna akumulace. Z kryptoměnových burz bylo staženo téměř 26 tisíc BTC, což značí plány si coiny ponechat. Propad nebyl zanedbatelný, ale od března 2020 do března 2021 zažil BTC už 8 podobných situací, ve kterých šel strmě dolů o více než 20 %. A stále roste.

Líbil se vám tento článek?
10
1

Autor

Ahoj, jmenuji se Filip a pro Finex připravuji články o kryptoměnách, kterými se zabývám už několik let.

Studuji poslední ročník na VŠE a pracuji v investiční bance a mimo kryptoměn se zajímám i o svět investování a osobních financí. Žiji v permanentním strachu z toho, že nikdy nebudu mít žádný důchod, a tak masivně investuji do zahraničních ETF fondů, českých akcií a právě kryptoměn, které považuji za platidlo budoucnosti.

S kryptoměnami jsem se poprvé seznámil již před asi osmi lety, skutečně zajímat jsem se o ně však začal tři roky nazpět. Mám dvě portfolia, v prvním mám zavedené kryptoměny, ve druhém mám velké množství nejrůznějších shitcoinů.

Rád bych se jednou probudil do světa, kde mi instituce nebudou inflací likvidovat mé těžce vydřené peníze a kde půjdu k volbám tak, že použiji svůj governance token a zaklikám si všechno z mobilu.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.