Finex.cz logo
Menu
Finex » Kryptoměny » Co stálo za úterním propadem kryptoměnového trhu – Tradeři, páka a velká chamtivost

Co stálo za úterním propadem kryptoměnového trhu - Tradeři, páka a velká chamtivost

Co stálo za úterním propadem kryptoměnového trhu - Tradeři, páka a velká chamtivost
Zdroj: somagnews.cz

Pravděpodobně jste si všimli, že minulý týden nebyl pro kryptoměny jen o růstu. V úterý (7. 9. 2021) došlo k velkému propadu bitcoinu a ten následovaly i další kryptoměny. Tomuto úternímu propadu jsme se z pohledu technické analýzy věnovali již v tomto článku. Co za ním ale stálo?

Propad BTC 7.9.2021
CZK
USD
EUR
BTC
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Bitcoin se v úterý propadl o téměř 20 %, následovaný etherem a ostatními kryptoměnami. Jedná se o největší denní pokles za posledních několik měsíců a stalo se to přesně v den, kdy Salvádor, jako první stát na světě, zavedl BTC jako legální platidlo. Tato událost za propadem nestála, i když technické problémy se zavedením BTC v této středoamerické zemi dost možná k pádu pomohly.

Co přesně způsobilo první škobrtnutí není jisté. Mohlo se jednat o velký OTC prodej nebo jednoduše vybírání zisků, neboť cena BTC od 20. července stoupala. O čem ale není pochyb je to, že se následně spustila lavina likvidací traderů, kteří obchodovali na páku. Každý prodej znamenal náraz na stop-loss jiného tradera a během dne bylo zlikvidováno asi 1,23 mld. USD v long pozicích a vymazalo se 4,4 mld. USD v open interestu (počet nevypořádaných smluv) BTC derivátů.

Tím, kdo prodával, však nebyli HODLeři, ale tradeři. To úterní propad odlišuje od těch minulých, neboť se nejedná o ztrátu důvěry investorů. Ti naopak využili situace a BTC přikoupili. Tzv. velryby (peněženky s množstvím větším než 1 000 BTC) v úterý nakoupily přes 44 000 BTC. I Salvádor nakoupil BTC za asi 20 mil. dolarů.

K důvodům, které jsou zjevné, se ovšem přidaly i teorie o manipulaci trhu. Někteří tvrdí, že společnosti, které mají současný systém na starosti, chtějí kryptoměny v očích veřejnosti poškodit a lidi od nákupu odradit. Tato teorie může být přitažená za vlasy, ale faktem je, že v současné době probíhá změna paradigmatu a tradiční instituce mohou mít strach, že přijdou o kontrolu nad systémem.

Už během této silné korekce ovšem přišla vlna akumulace. Z kryptoměnových burz bylo staženo téměř 26 tisíc BTC, což značí plány si coiny ponechat. Propad nebyl zanedbatelný, ale od března 2020 do března 2021 zažil BTC už 8 podobných situací, ve kterých šel strmě dolů o více než 20 %. A stále roste.

Vstupte do světa kryptoměn!

Již kryptoměny máte? Držte je v bezpečí hardware peněženky Trezor!

Favorit redakce
Trezor logo

Trezor

★ 95 %

  • Jedna z nejbezpečnějších kryptoměnových peněženek
  • Vytvořena českou firmou
  • Pro začátečníky může působit složitě
  • Je dražší než ostatní peněženky

Aktuálně 3 největší kryptoměny

Graf posl. 7 dní
Graf Bitcoin
Změna za 24h
+0,32%
Cena
$24 581
Graf posl. 7 dní
Graf BNB
Změna za 24h
-2,9%
Cena
$319,7
Graf posl. 7 dní
Graf Ripple
Změna za 24h
-0,93%
Cena
$0,38

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo