Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Těžba kryptoměn představuje poměrně nákladný proces, zvláště vezmeme-li do úvahy nejcennější statek, jenž máme – náš čas. Proplácení je pomalé, zisk nejistý.
Pokud např. disponujeme přístupem k levnému zdroji elektrické energie jako je tomu např. na Islandu či v Číně (konkrétně v oblasti vnitřního Mongolska), kde jsou náklady na elektřinu jedny z nejnižších na světě, bude náš zisk pochopitelně vyšší.
Zvýšenou pozornost bychom měli věnovat i výběru vhodného zařízení a plánování celé “operace”. Zkrátka a dobře, těžba kryptoměny není práce pro každého. Pokud jste však jedním z těch, kdo by se rádi do těžby pustili, nemusíte si hned kupovat hardware za miliony korun. Existuje totiž něco, co se nazývá CloudMining.
Slovem “cloud” se samozřejmě nemyslí mraky plující po obloze, ale pomyslný “oblak” (CLOUD) služeb v prostředí komunikační sítě. Tedy hardware poskytovaný někým jiným pro naši potřebu.
Samotná koncepce není nic složitého. Existují subjekty, které poskytují výpočetní výkon svých strojů v podobě služby, za což jsou odměňovány. Nakupující jsou spárováni s prodávajícími v systému, od nichž získávají výpočetní výkon. Jinými slovy, nechávají je, aby za ně těžbu vykonávali.
V případě společnosti HashFlare nejde o nic jiného, než že kupujeme smlouvu na těžbu námi zvolené kryptoměny. Vybereme si objem výpočetního výkonu, který je pro nás zajímavý minimálně na jeden rok provozu, zaplatíme a pak už se jen těšíme z pravidelného přísunu vybraných kryptoměn zasílaných na naši adresu.
Není tedy třeba mít doma žádné těžební stroje, vše za nás obstará poskytovatel služby, kterému za to platíme měsíční poplatek.
Pokud disponujeme smlouvou na službu CloudMining, můžeme na těžkosti popisované na začátku statě úplně zapomenout. Často se totiž stává, že problémy s plánováním, financováním a zavedením celého provozu těžby kryptoměn bývají doprovázeny i nízkou dostupností zařízení k těžbě.
Díky kryptoměnovému boomu cena grafických karet, jež se dnes užívají k těžbě značné části kryptoměn, v poslední době povážlivě vzrostla, což nezarmoutilo jen vášnivé hráče video her, ale působí problémy každému, kdo by se dnes rád pustil do těžby kryptoměn. Krátce řečeno, vstupní práh leží dost vysoko.
Mluvit v této souvislosti o nerentabilitě celého podniku by však nebylo na místě. Pokud máme přístup k levnému zdroji elektřiny a opatříme si příslušné zařízení za poměrně příznivou cenu, tedy levněji než za běžnou cenu nabízenou na trhu, můžeme i vydělat. Celkový zisk závisí na způsobu, jímž celou operaci provedeme.
CloudMining lze považovat za určitou formu vkladové investice. Za předpokladu neměnnosti kurzu měn si můžeme náš výnos z vložených peněz spočítat až po uplynutí poloviny smluvního období. S narůstajícím objemem tržní kapitalizace je však velmi pravděpodobné, že díky zvyšujícímu se kurzu nám smlouva přinese zisk již dříve.
Jen pro porovnání: Individuální grafické karty neboli tzv. aplikační integrované obvody ASIC zajistí v případě příznivých podmínek návratnost již během několika měsíců. Vše je pochopitelně vykoupeno vyšším rizikem. Tato vzájemná provázanost však funguje u většiny finančních “her”; zisk bývá přímo úměrný riziku, jež podstupujeme.
UPOZORNĚNÍ: V lednu 2018 oficiálně ukončila svůj provoz společnost BitConnect. Patrně šlo o případ finanční pyramidy a dobře vykonaného podvodu. Následující text má pouze informativní charakter.
Cílem společnosti BitConnect bylo vytvořit nezávislou finanční síť prostřednictvím vlastní kryptoměny a krypto-burzy. Společnost nabízí program “půjček”, do něhož investujeme své bitcoiny, které za nás systém uplatňuje na akciovém trhu a generuje zisk.
Nemáte dojem, že tak výhodné to snad ani být nemůže? Máte pravdu, nemůže.
Jsme nuceni zvolit investiční rámec v rozsahu 120 až 299 dní a během této doby si nemůžeme peníze vybírat. Že vám to něco připomíná? Další pochybnosti se objeví s rostoucím počtem “ziskových” účastníků, kteří zvou další a další do systému, což jsou typické rysy podvodné finanční pyramidy.
Je určitým paradoxem, že právě tato společnost varovala před údajným nebezpečím metody CloudMining. Lze vůbec věřit někomu, kdo připravil desetitisíce lidí o jejich úspory?
Řekněme si tedy, jak se věci opravdu mají. První rozdíl mezi oběma metodami spočívá v tom, že služba typu HashFlare nám zajišťuje stálý přísun peněz v podobě smluvně ošetřené kryptoměny. Celý proces probíhá decentralizovaně a nepatří žádné společnosti jako v případě BitConnect. Zisk je daleko přiměřenější, jak z hlediska předpokladu, tak z hlediska vlastního provedení. Lidé využívající systém HashFlare dostávají jen to, co si skutečně vydělali.
Když vše shrneme, můžeme říci, že metoda CloudMining představuje daleko důvěryhodnější způsob investování než podobná “letadla” jako v případě BitConnect. Každá investice s sebou pochopitelně nese i určité riziko.
V případě CloudMiningu si však můžeme být jisti, že o budoucnosti si rozhodujeme sami a že nás o naše peníze nepřipraví nějaký podvodník. Tedy alespoň za předpokladu, že si pro cloud mining zvolíme důvěryhodnou firmu.
Jak jsme již zmínili výše, i těžba v cloudu s sebou nese jistá rizika.
To, že by těžba kryptoměn v cloudu byla snazší než klasická těžba je sice pravda, ale i tak se ve skutečnosti nejedná o nic snadného. Dříve než se do CloudMiningu pustíte, je třeba si vše důkladně spočítat a prověřit. Ne nadarmo od tohoto typu investic spousta lidí odrazuje. Finální rozhodnutí je však na vás.
Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.
Dobrý den, musím výdělky z cloud miningu danit v daňovém přiznání?
Dobrý den, jistě. Pokud se nejedná o příležitostný příjem do 30 tis. za kalendářní rok, pak je dle zákony nutné výdělek řádně zdanit. Nicméně pozor na to, že se daní pouze zisk, tedy výnosy, od kterých jsou odečteny náklady.
Dobrý den,vim ze neni idealni doba, ale před týdnem jsem začal těžit kryptoměny a četl jsem, že je to tam prý trochu jinak s daněním a že prý člověk potřebuje živnostenské oprávnění. Jak to tedy s kryptoměnami a jejich daněním je? Děkuji za info.
Dobrý den Jezo. Ohledně danění zisků z kryptoměn jsme psali následující článek: Kryptoměny a daně. O samotné těžbě pak připravujeme rozcestník, a několik podrobných článků, které by měly vyjít v prvních měsících roku 2019. Určitě tedy sledujte naše stránky Finex.cz, pokud vás toto téma zajímá.
Vojtěch, Finex.cz
Viděl jsem reklamu na cloud mining HASH FLARE… Vše se zdá být ok, nebo je to scam? Prosím řekněte, chtěl bych do toho jít
Dobrý den Hasane. HashFlare se mi z existujících možností jeví jako jedna z nejlepších variant. Sám jsem s nimi ale nikdy nijak nespolupracoval. Z různých zkušeností uživatelů na internetu ale vyplývá, že je asi lepší a určitě bezpečnější (!) volbou kryptoměny jako takové nakoupit a uložit v nějaké bezpečné kryptoměnové peněžence.
Konečné rozhodnutí je ale na Vás.
Vojtěch, Finex.cz