Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Čínská vláda otočila: těžbu kryptoměn už zakázat nechce

Čínská vláda otočila: těžbu kryptoměn už zakázat nechce

Peking přehodnotil svůj postoj k těžbě bitcoinu a dalších kryptoměn, když ji vyškrtl ze seznamu nežádoucích odvětví. Případný zákaz těžby v Číně by zřejmě mohl nastartovat růst cen kryptoměn, jelikož Čína dominuje těžbě díky velice levné elektřině.

Čínská Národní rozvojová a reformní komise nově zveřejnila seznam odvětví, které plánuje zakázat nebo vytlačit ze země. Těžba kryptoměn se na tomto “blacklistu” objevila v jeho návrhu ze začátku letošního roku, v konečné verzi ale už schází. Seznam od ledna nahradí starší verzi z roku 2011, v které těžba kryptoměn také figurovala.

Pro těžaře se jedná o významný pozitivní signál. Dolování bitcoinu a jiných virtuálních měn je v Číně velmi výhodné díky levné a dostupné elektrické energii. Zvláště některé provincie jako S’-čchuan nebo Sin-ťiang, které mají velké přebytky energie z hydroelektráren, se staly v posledních letech významným cílem těžařů, bez ohledu na přísnou regulaci kryptoměn ze strany vlády.

Případný zákaz by znamenal pro čínské těžaře přemístit své aktivity do jiných zemí, což je samo o sobě nákladné, navíc by se samotný proces těžby v nových destinacích prodražil. To by mohlo způsobit růst cen kryptoměn na světových trzích.

Podle odhadu webu CoinShares pochází z Číny 60 % vytěžených bitcoinů. Z nejlidnatější země světa jsou také firmy Bitmain a Canaan, dva největší světoví producenti bitcoinů, kteří navíc plánují brzy vstoupit na americkou burzu.

Vztah čínské vlády ke kryptoměnám je přitom dlouhou dobu nepřátelský. V roce 2017 Peking zakázal primární nabídku kryptoměn a uzavřel mnoho lokálních burz, obchodování je od té doby (mimo centrální banku) ochromeno.

Překvapením proto byl projev čínského prezidenta Si Ťin-pchinga z konce října, v němž vyzval zemi, aby urychlila přijetí technologií blockchainu jako jádra inovací. Mnozí si toto prohlášení vyložili jako podporu kryptoměnám a cena bitcoinu skokově vzrostla. Státní média ovšem později situaci korigovala prohlášením, že “podpora blockchainu neznamená podporu kryptoměnám“.

Vláda nadále dává najevo, že si nepřeje v Číně bitcoin ani jiné deregulované měny. Jedinou výjimkou je CBDC, což je centrální bankou připravovaná kryptoměna. Termín jejího vydání zatím nebyl stanoven.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat