Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Čínská vláda otočila: těžbu kryptoměn už zakázat nechce

Publikováno
Čínská vláda otočila: těžbu kryptoměn už zakázat nechce

Peking přehodnotil svůj postoj k těžbě bitcoinu a dalších kryptoměn, když ji vyškrtl ze seznamu nežádoucích odvětví. Případný zákaz těžby v Číně by zřejmě mohl nastartovat růst cen kryptoměn, jelikož Čína dominuje těžbě díky velice levné elektřině.

Čínská Národní rozvojová a reformní komise nově zveřejnila seznam odvětví, které plánuje zakázat nebo vytlačit ze země. Těžba kryptoměn se na tomto „blacklistu“ objevila v jeho návrhu ze začátku letošního roku, v konečné verzi ale už schází. Seznam od ledna nahradí starší verzi z roku 2011, v které těžba kryptoměn také figurovala.

Pro těžaře se jedná o významný pozitivní signál. Dolování bitcoinu a jiných virtuálních měn je v Číně velmi výhodné díky levné a dostupné elektrické energii. Zvláště některé provincie jako S’-čchuan nebo Sin-ťiang, které mají velké přebytky energie z hydroelektráren, se staly v posledních letech významným cílem těžařů, bez ohledu na přísnou regulaci kryptoměn ze strany vlády.

Případný zákaz by znamenal pro čínské těžaře přemístit své aktivity do jiných zemí, což je samo o sobě nákladné, navíc by se samotný proces těžby v nových destinacích prodražil. To by mohlo způsobit růst cen kryptoměn na světových trzích.

Podle odhadu webu CoinShares pochází z Číny 60 % vytěžených bitcoinů. Z nejlidnatější země světa jsou také firmy Bitmain a Canaan, dva největší světoví producenti bitcoinů, kteří navíc plánují brzy vstoupit na americkou burzu.

Vztah čínské vlády ke kryptoměnám je přitom dlouhou dobu nepřátelský. V roce 2017 Peking zakázal primární nabídku kryptoměn a uzavřel mnoho lokálních burz, obchodování je od té doby (mimo centrální banku) ochromeno.

Překvapením proto byl projev čínského prezidenta Si Ťin-pchinga z konce října, v němž vyzval zemi, aby urychlila přijetí technologií blockchainu jako jádra inovací. Mnozí si toto prohlášení vyložili jako podporu kryptoměnám a cena bitcoinu skokově vzrostla. Státní média ovšem později situaci korigovala prohlášením, že „podpora blockchainu neznamená podporu kryptoměnám“.

Vláda nadále dává najevo, že si nepřeje v Číně bitcoin ani jiné deregulované měny. Jedinou výjimkou je CBDC, což je centrální bankou připravovaná kryptoměna. Termín jejího vydání zatím nebyl stanoven.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (2 komentáře)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Jacob

Dobrý den, kde je nejlepší bitcoin koupit? Jsem nováček, nic netěžím, chtěl bych ho jen koupit a to je vše. Děkuji

Redakce Finex

Dobrý den Jacobe, pro nováčky doporučuji jednoduché směnárny, které při menších nákupech nevyžadují proceduru KYC. Mrkněte se na ccShop nebo Simplecoin. Kdyby vás zajímal celý návod, jak bitcoin koupit, podívejte se na náš článek: Kde a jak koupit bitcoin.