Finex.cz logo
Menu
Finex » Kryptoměny » Čínská vláda otočila: těžbu kryptoměn už zakázat nechce

Čínská vláda otočila: těžbu kryptoměn už zakázat nechce

Čínská vláda otočila: těžbu kryptoměn už zakázat nechce

Peking přehodnotil svůj postoj k těžbě bitcoinu a dalších kryptoměn, když ji vyškrtl ze seznamu nežádoucích odvětví. Případný zákaz těžby v Číně by zřejmě mohl nastartovat růst cen kryptoměn, jelikož Čína dominuje těžbě díky velice levné elektřině.

Čínská Národní rozvojová a reformní komise nově zveřejnila seznam odvětví, které plánuje zakázat nebo vytlačit ze země. Těžba kryptoměn se na tomto „blacklistu“ objevila v jeho návrhu ze začátku letošního roku, v konečné verzi ale už schází. Seznam od ledna nahradí starší verzi z roku 2011, v které těžba kryptoměn také figurovala.

Pro těžaře se jedná o významný pozitivní signál. Dolování bitcoinu a jiných virtuálních měn je v Číně velmi výhodné díky levné a dostupné elektrické energii. Zvláště některé provincie jako S’-čchuan nebo Sin-ťiang, které mají velké přebytky energie z hydroelektráren, se staly v posledních letech významným cílem těžařů, bez ohledu na přísnou regulaci kryptoměn ze strany vlády.

Případný zákaz by znamenal pro čínské těžaře přemístit své aktivity do jiných zemí, což je samo o sobě nákladné, navíc by se samotný proces těžby v nových destinacích prodražil. To by mohlo způsobit růst cen kryptoměn na světových trzích.

Podle odhadu webu CoinShares pochází z Číny 60 % vytěžených bitcoinů. Z nejlidnatější země světa jsou také firmy Bitmain a Canaan, dva největší světoví producenti bitcoinů, kteří navíc plánují brzy vstoupit na americkou burzu.

Vztah čínské vlády ke kryptoměnám je přitom dlouhou dobu nepřátelský. V roce 2017 Peking zakázal primární nabídku kryptoměn a uzavřel mnoho lokálních burz, obchodování je od té doby (mimo centrální banku) ochromeno.

Překvapením proto byl projev čínského prezidenta Si Ťin-pchinga z konce října, v němž vyzval zemi, aby urychlila přijetí technologií blockchainu jako jádra inovací. Mnozí si toto prohlášení vyložili jako podporu kryptoměnám a cena bitcoinu skokově vzrostla. Státní média ovšem později situaci korigovala prohlášením, že „podpora blockchainu neznamená podporu kryptoměnám“.

Vláda nadále dává najevo, že si nepřeje v Číně bitcoin ani jiné deregulované měny. Jedinou výjimkou je CBDC, což je centrální bankou připravovaná kryptoměna. Termín jejího vydání zatím nebyl stanoven.

Vstupte do světa kryptoměn!

Již kryptoměny máte? Držte je v bezpečí hardware peněženky Trezor!

Favorit redakce
Trezor logo

Trezor

★ 95 %

  • Jedna z nejbezpečnějších kryptoměnových peněženek
  • Vytvořena českou firmou
  • Pro začátečníky může působit složitě
  • Je dražší než ostatní peněženky

Aktuálně 3 největší kryptoměny

Tržní kapitalizace
$715,3 mld.
Změna za 24h
+11,01%
Cena
$38 114
Tržní kapitalizace
$269 mld.
Změna za 24h
+5,98%
Cena
$2 302
Tržní kapitalizace
$62,04 mld.
Změna za 24h
-0,2%
Cena
$1
Aktualizováno 26.7.2021 06:27

Ohodnoťte tento článek

Diskuze k tomuto článku: 2 komentáře
Jacob

Dobrý den, kde je nejlepší bitcoin koupit? Jsem nováček, nic netěžím, chtěl bych ho jen koupit a to je vše. Děkuji

Magazín Finex

Dobrý den Jacobe, pro nováčky doporučuji jednoduché směnárny, které při menších nákupech nevyžadují proceduru KYC. Mrkněte se na ccShop nebo Simplecoin. Kdyby vás zajímal celý návod, jak bitcoin koupit, podívejte se na náš článek: Kde a jak koupit bitcoin.

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A

Investovali jsme 100 000 Kč do kryptoměn

Přečtěte si: Jak se naší investici daří?
Přečtěte si: Jak se naší investici daří?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo