Finex.cz logo
Menu
Finex » Analýzy » Čína poslala cenu oceli dolů a americké akcie nahoru - Analýza segmentu a vybraných akcií

Čína poslala cenu oceli dolů a americké akcie nahoru - Analýza segmentu a vybraných akcií

Čína poslala cenu oceli dolů a americké akcie nahoru - Analýza segmentu a vybraných akcií
Zdroj: depositphotos.com

Ocel je jednou z nejdůležitějších komodit v naší společnosti, která se nepoužívá pouze na stavbu budov, ale také tvoří velmi důležitou komponentu v automobilovém a strojním průmyslu. Jak už název článku napovídá ocelovým akciím se daří nadmíru, a to i přestože ocel, jakožto komodita, již více než rok ztrácí svou hodnotu.

Jaké vlivy působí na tomto trhu a mají ocelové akcie i nadále sílu růst? To si povíme v tomto článku.

Měsíční cenový graf komodity ocel
Měsíční cenový graf komodity ocel
Zdroj: tradingeconomics.com

Ocel dosáhla svého vrcholu v roce 2021, kdy se obchodovala za téměř za 6 000 USD. Mezi největší vývozce této komodity patří Čína, EU, Japonsko, USA, Indie a Rusko. A právě Čína hraje v cenotvorbě oceli největší roli. Cena této komodity začala klesat poté, co Čína v loňském roce oznámila omezení proti covidových opatření a snahu o restart své ekonomiky.

Významnou roli v poklesu oceli také sehrály informace ohledně snahy regulovat čínský trh s nemovitostmi, na což cena oceli po krátké nákupní korekci reagovala opět silným výprodejem. V současné době trh opět roste, přičemž se jedná o reakci na dlouhodobá minima, čemuž nejspíše opět dominuje fundament z Číny, který varuje před návratem ke starým omezením, kvůli rostoucím případům nemoci C19. Nyní se již pojďme podívat na ty nejzajímavější akcie, jejichž cena roste i přes současnou nepřehlednou situaci na trhu s čínskou ocelí.

1) Nucor Corporation

Rekordních zisků by v letošním roce měla dosáhnout tato ocelářská společnost. Očekávají se totiž tržby 41,5 miliardy USD. Tyto rekordy jsou pokračováním dvouletého růstu, který v současné době dosahuje 37,52 %. Společnost vyplácí kvartální dividendu ve výši 0,5 USD za akcii. Pozitivní roční výhledy jsou poněkud brzděny posledními kvartálními výsledky, kdy klesl zisk společnosti o 20 %.

Akcie Nucor se obchodují v rostoucím trendu, při kterém je respektována rostoucí trendová čára. Rovněž se akcie obchodují nad hodnotou největšího volume, což je úroveň, která v kombinaci s trendovou čárou vytváří zajímavou konfluenci a supportní level. Akcie po posledním odrazu od trendové čáry zamířily směrem ke svým maximům a díky silnému fundamentu jej mohou minimálně atakovat.

Měsíční akciový graf společnosti Nucor
Měsíční akciový graf společnosti Nucor
Zdroj: tradingview.com

2) Reliance Steel & Aluminum

Rekordní tržby letos očekává i tato společnost a to více než 17 miliard dolarů, což koresponduje s meziročním nárůstem tržeb o 42,2 %. Reliance Steel vyplácí akcionářům dividendy o hodnotě 0,88 USD na kvartální bázi. Téměř 84 % akcií této společnosti je vlastněno velkými institucemi, což poukazuje na silné kapitálové zázemí.

Rostoucí trendový kanál, s poměrně nízkou volatilitou, je pro akcie Reliance Steel & Aluminum charakteristické. V současné době se akcie této společnosti obchodují na svých maximech s předpokladem další technické korekce na úroveň rostoucí trendové čáry a díky dobrému fundamentu také s možností vytvoření nového ATH.

Měsíční akciový graf společnosti Reliance Steel & Aluminum
Měsíční akciový graf společnosti Reliance Steel & Aluminum
Zdroj: tradingview.com

3) Steel Dynamics

Akcie Steel Dynamics vytvořily svá nová maxima a to díky poměrně silné nákupní reakci a jedné d nejvolatilnějších svící na cenovém grafu. Vzhledem k tomu, že se akcie obchodují na nových maximech, dřívější cenové high nyní vytváří supportní zónu. I tyto akcie se obchodují v rostoucím trendu a to od roku 2020.

Společnost vyplácí dividendu 0,34 USD za akcii. Steel Dynamics je známá také tím, že již devět let po sobě dividendu zvyšuje. Meziroční nárůst tržeb činí 44,88 % a jsou očekávány tržby pro letošní rok 22,14 miliardy USD. Velké investiční společnosti vlastní 83,7 % akcií Steel Dynamics.

Měsíční akciový graf společnosti Steel Dynamics
Měsíční akciový graf společnosti Steel Dynamics
Zdroj: tradingview.com

Závěr

Neustálý koloběh uvolňování a opětovného zavádění restrikcí v Číně, kvůli nemoci C19, výrazným způsobem ovlivňuje trh s touto komoditou. Snahy začátkem roku 2022 o znovu nastartování ekonomiky největšího vývozce, poslaly cenu oceli na nejbližší support. Současné zvyšování bezpečnostních opatření nicméně opět žene její cenu výše. Ocelářské společnosti v USA ovšem na tyto zprávy nereagují a jejich akcie se zdají být odolné vůči výkyvům čínského průmyslu a bez větších technických korekcí neustále rostou.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatného. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.
Trading212 logo
Trading212 ★ 88 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo