Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

ČEZ oznámil rekordní investici. Mohou se investoři těšit na vysokou dividendu i příští rok?

Publikováno
ČEZ oznámil rekordní investici. Mohou se investoři těšit na vysokou dividendu i příští rok?
Zdroj: Depositphotos.com

Volatilní cenové pohyby na akciích ČEZ nenechají v klidu žádného investora. Ve vzduchu visící zestátnění společnosti, rekordní dividenda, která vyplnila prázdno ve státní kase a investice společnosti v astronomických sumách. To jsou jen drobné střípky událostí, které doprovázejí nejobchodovanější českou společnost. V tomto článku se můžete těšit na nejžhavější novinky, připomenutí ožehavých témat a také technickou analýzu akcií. Pojďme na to.

Společnost nově uzavřela smlouvy na stavbu zařízení pro energetické využití odpadů. To by mělo být postaveno u Mělníka a cena by se měla vyšplhat na 12 miliard korun. Společnost ČEZ získala od Modernizačního fondu příslib rekordní dotace, která má být poskytnuta ve výši 6,1 miliardy korun. Díky výši nákladů se jedná o největší ekologický projekt realizovaný v České Republice. Toto zařízení by mělo být dokončené v roce 2028.

První otazník, který se nad společností ČEZ vznáší, je její vlastnická struktura. Stát v současné době vlastní 70 % akcií, tedy je jeho majoritním akcionářem. Podle úpravy zákona o přeměnách obchodních společností a družstev, by mohl být ČEZ rozdělen na dvě společnosti. Jedna společnost by byla zcela státní a jedna zcela soukromá. Na burze by následně mohla být obchodována pouze ta soukromá společnost, což vyvolává více otázek o budoucnosti, než dává odpovědí.

TIP: Nejlepší termínovaný vklad říjen 2023: Úrok až 10,80 %! Kde ho získáte?
TIP: Nejlepší termínovaný vklad říjen 2023: Úrok až 10,80 %! Kde ho získáte?

Pokud by nastal tento scénář, mohlo by se jednat o pohromu nejen pro společnost, ale také pro pražskou burzu, kde je ČEZ nejobchodovanějším titulem. Investory tak letos mohla potěšit pouze rekordně vysoká dividenda, která byla po mnoha návrzích odhlasována na valné hromadě v hodnotě 145 Kč na akcii. Predikce výše dividend ovšem v nadcházejících letech počítá s výrazným poklesem a to na hodnotu 50 Kč na akcii.

Technická analýza akcií ČEZ

Akcie ČEZ se obchodují v rostoucím trendu, cesta do tohoto tržního sentimentu ovšem nebyla jednoduchá. Po rekordní nákupní rally, při které akcie vytvořily cenové maximum, velmi rychle následoval agresivní výprodej. Investoři se v tom okamžiku lekly informace, že by společnost měla být zestátněna. Poté, co se tato informace nepotvrdila, začaly akcie ČEZ opět růst, přičemž atakovaly opět historická maxima.

Z technického pohledu se v tom okamžiku vytvořila formace dvojitý vrchol, která predikuje dlouhodobější cenový pokles. Ten se částečně prozatím i naplňuje, protože akcie skutečně výrazně oslabily. Nejbližší rezistence pro současnou nákupní korekci se nachází na ceně 1 010 Kč, kde vznikla konfluence s 38,2 % Fibonacciho retracementu. Proražením této rezistence by se trhu otevřela cesta opět k dalšímu testu ATH. Naopak, klesnou-li akcie pod hodnotu swingového low na ceně 850 Kč, mohou pokračovat v ještě silnějším výprodeji.

Zdroj: xstation5
Týdenní akciový graf společnosti ČEZ
Týdenní akciový graf společnosti ČEZ

Závěr

Budoucnost společnosti ČEZ, tak jak jí známe nyní, je velmi nejistá. Snaha vlády ČR zestátnit tento podnik je sice noční můrou investorů, ale jistě existuje dobrý důvod proč se tak děje. Otázkou je, zda se investoři tento důvod někdy dozví. Společnost samotná investuje do zařízení pro energetické využití odpadů s termínem dokončení v roce 2028. Akcie ČEZ jsou velmi volatilní, což může souviset s nejistotou ohledně jejího setrvání jako veřejně obchodované akcie.

Líbil se vám tento článek?
19
11

Autor

Soukromý obchodník a investor, který se pohybuje na finančních trzích již od roku 2014. Obchoduje swingové obchodní strategie na forexu, akciích a komoditách. Mezi jeho oblíbené analytické nástroje patří především technická analýza cenového grafu. Své obchodní dovednosti podpořil také veřejnou equity svého obchodního účtu.

Martin získal titul Ph.D. z oboru financí a své znalosti a zkušenosti využívá nejen při vlastním obchodování, ale také při svých analýzách finančních trhů. Díky tomu může čtenářům předat mnoho drobných postřehů z chování trhů, které nemusejí být na první pohled zřejmé, ale tvoří tenkou hranici mezi úspěchem a neúspěch na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 78 % účtů retailových investorů peníze.
U 67,85 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎