Nadějný český startup Fondee, za kterým stojí manželé Jan a Eva Hlavsovi, získal od ČNB licenci obchodníka s cennými papíry. Konečně tak bude moci svým klientům nabídnout širší portfolio produktů a služeb. Podle slov jejího zakladatele má společnost v plánu i brzkou expanzi do zahraničí.
ČNB udělila Fondee licenci rok poté, co podala žádost
Česká investiční platforma Fondee se konečně dočkala udělení licence obchodníka s cennými papíry od České národní banky (ČNB). Společnost o ni však požádala již v loňském roce, čímž chtěla předejít případným sankcím.
Těm se ani tak nevyhnula a začátkem letošního roku jí ČNB udělila pokutu ve výši 150 tisíc korun poté, co se měla údajně dopustit neoprávněného nákupu u zahraničního brokera s cennými papíry. Společnost s pokutou nesouhlasí a je kvůli ní s centrální bankou v neustálém kontaktu. Nyní už však licenci konečně má.
Fondee se chystá na expanzi do zahraničí
Spolu s licencí získalo Fondee i takzvaný EU passport, díky kterému bude moci uskutečnit svoji plánovanou expanzi do zahraničí. Podle slov Hlavsy společnost již analyzuje zahraniční trhy ve střední a východní Evropě, kde by mohla své služby nabídnout širšímu spektru potenciálních zákazníků.
Podle slov samotné společnosti dosáhla návratnost u vysoce rizikových portfolií v minulém roce přibližně 11,5% návratnosti.
Díky licenci bude moci společnost mimo jiné rozšířit i svoji nabídku produktů a služeb. Ještě před jejím udělením totiž nabízela pouze omezené množství ETF portfolií, která navíc nemohla ani aktivně spravovat. Konečně bude tedy moci svým klientům nabídnout mnohem efektivnější způsoby investování, čehož chce docílit i výměnou brokera.
TIP: Fondee není ani zdaleka jediná investiční platforma na českém trhu. Podívejte se do naší rubriky, kde najdete podrobné recenze nejzajímavějších investičních platforem.
Fondee pomalu šlape na paty Indigu
Za Fondee stojí český manželský pár, který se po zkušenostech ve Velké Británii rozhodl odstěhovat zpět do České republiky a naučit Čechy investovat. K založení společnosti se odvážili již v roce 2017, ale k oficiálnímu zpuštění platformy došlo teprve začátkem minulého roku.
Od té doby si společnost získala důvěru více než 3 000 uživatelů, čímž pomalu konkuruje podobné české platformě Indigo, kterou využívá přibližně 5 000 uživatelů. Největším hráčem na českém trhu je ale stále společnost Wood & Company se svým projektem Portu, který nabízí investiční služby svým 40 tisícům klientů.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.