Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Česká koruna díky rozhodnutí ČNB prudce oslabila. Jak se to projeví na vašich peněženkách?

Česká národní banka snížila úrokové sazby o 50 bazických bodů, čímž česká koruna klesla vůči euru na nejslabší úroveň od května 2022. Zjistěte, jaké to bude mít dopady!

Publikováno
Česká koruna díky rozhodnutí ČNB prudce oslabila. Jak se to projeví na vašich peněženkách?
Zdroj: depositphotos.com

Představte si, že se probudíte a zjistíte, že vaše peníze už nejsou, co bývaly. To není nějaká zápletka z hollywoodského filmu, ale česká realita, protože Česká národní banka (ČNB) učinila razantní krok a snížila základní úrokovou sazbu o 0,5 procentního bodu na 6,25 %.

Toto rozhodnutí, které je součástí širší strategie uvolňování měnové politiky zahájené v prosinci loňského roku, poslalo českou korunu na dlouhodobé minimum vůči euru a znamenalo její nejslabší výkon od května 2022.

Cílem tohoto kroku je oživit ekonomiku, co to však znamená pro běžného člověka?

Snížení sazeb mělo okamžité následky

V okamžiku, kdy se ČNB chopila svého finančního skalpelu, česká koruna oslabila na 25,21 EUR/CZK a vůči dolaru klesla na 23,44 USD/CZK.

Vývoj kurzu koruny vůči euru a dolaru za poslední měsíc

Aktuální cena
Změna
EUR/CZK / EUR/CZK
Načítání
Načítání
Načítání
USD/CZK / USD/CZK
Načítání
Načítání
Načítání

Nejde přitom jen o nějakou hru s čísly, ale o změnu, která ovlivňuje vše od vaší ranní kávy až po plány na letní dovolenou. Rozhodnutí snížit sazby, jehož cílem je stimulovat hospodářský růst zlevněním půjček, má své okamžité dopady na každodenní život.

Pro podniky dovážející zboží znamená slabší koruna vyšší náklady, které se mohou promítnout i na spotřebitele. Pro cestovatele se právě zdražil výlet do Evropy. Pro vývozce však existuje i pozitivní stránka věci, neboť jejich zboží se stane v zahraničí cenově konkurenceschopnějším.

Čeká nás dlouhodobé oslabování koruny?

Poslední rozhodnutí ČNB je klasickým příkladem ekonomického kompromisu. Na jedné straně je to záchranný kruh pro ekonomiku topící se a lapající po dechu, který zlevňuje úvěry a podporuje výdaje a investice. Na druhé straně je to zkouška odolnosti měny.

Bezpochyby je však aktuální propad koruny příkladem křehké rovnováhy, kterou centrální banky udržují mezi podporou hospodářského růstu a udržováním stability měny.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
4
3

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎