Finex.cz logo
Menu
Finex » Ekonomika » Cena plynu klesne v dalších měsících o třetinu, míní Goldman Sachs

Cena plynu klesne v dalších měsících o třetinu, míní Goldman Sachs

Cena plynu klesne v dalších měsících o třetinu, míní Goldman Sachs
Zdroj: depositphotos.com

V poslední době je jedním z nejdiskutovanějších témat v celé Evropě cena plynu. Státy přicházejí s různými opatřeními na zastropování cen plynu a elektřiny. Ovšem je důležité poznamenat, že se paradoxně žádné stropy cen nemusí využít, protože cena setrvale téměř 2 měsíce klesala.

Americký zpravodajský portál CNBC vydal nový článek, ve kterém se zaměřuje na odhad vývoje ceny plynu v Evropě od globální investiční bankovní společnosti Goldman Sachs. Pokud vás zajímá možný scénář vývoje ceny plynu, čtěte dále.

Vývoj ceny plynu v posledních 4 letech
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Pokles cen plynu v Evropě v příštích měsících o 30 % 

Goldman Sachs ve své studii uvádí, že evropské ceny zemního plynu v nadcházejících měsících klesnou přibližně o 30 %, protože státy získají dočasně dostatek dodávek. V létě však podle ní opět ceny stoupnou. 

Cena ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku se v úterý pohybovala kolem 120 eur (téměř 3 000 Kč) za megawatthodinu. Goldman očekává, že v prvním čtvrtletí příštího roku cena klesne na 85 eur za megawatthodinu, upozornil server CNBC. To by znamenalo výraznou změnu proti úrovním z letošního srpna. Tehdy v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu a následnému tlaku na energetický mix v Evropě ceny stouply na rekordní hodnoty nad 340 eur za megawatthodinu.

Důvody poklesu ceny plynu

Ceny plynu se v poslední době snížily z několika důvodů. Zásobníky plynu v Evropě jsou před zimou v podstatě plné. Teploty na podzim byly mírnější, než se očekávalo, a zpozdil se tak začátek období intenzivní spotřeby. Je zde také přebytek zásob zkapalněného zemního plynu (LNG).

Nedávné zprávy upozornily, že v Evropě čeká na vyložení nákladu LNG zhruba 60 plavidel. Některé z těchto dodávek byly nakoupeny v létě a připlouvají teprve nyní, kdy se zásobníky plní. Poslední údaje odvětvové skupiny Gas Infastructure Europe ukazují, že evropské zásobníky jsou plné z 94 %.

V létě 2023 ceny opět prudce vzrostou

Navzdory optimismu ohledně nižších cen v blízké budoucnosti, které mohou částečně zmírnit krizi životních nákladů, je na evropské představitele vyvíjen velký tlak, aby zajistili dodávky ve střednědobém horizontu. Goldman Sachs očekává, že příští rok v létě ceny opět prudce vzrostou, protože bude potřeba opět doplnit zásoby. Do konce července by se tak ceny měly zvýšit až k hranici 250 eur za megawatthodinu.

K růstu cen plynu po prvním čtvrtletí přispěje několik faktorů. Šéf Mezinárodní agentury pro energii (IEA) Fatih Birol v rozhovoru se CNBC řekl, že v příštím roce se na trh dostane velmi malé množství nového LNG. Pokud se příští rok oživí čínská ekonomika, bude to nejenom Evropa, ale také Čína, kdo bude chtít více LNG. Loni byla Čína největším světovým dovozcem LNG, to se ale čínská poptávka snížila kvůli přísné koronavirové politice země, která omezila ekonomický růst.

Změna v přístupu Číny by zvýšila poptávku po LNG a ceny i pro evropské odběratele.

Je důležité poznamenat, že v dlouhodobém horizontu se ceny energií pravděpodobně již nevrátí na původní úrovně. Společnost jako celek si bude muset zvyknout na tyto vyšší ceny a ten, kdo se přizpůsobí dříve, bude nakonec vítěz. Stejně jako v 70. letech po ropném šoku se ceny již nikdy nevrátily na původní úrovně.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo