Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Cena plynu klesne v dalších měsících o třetinu, míní Goldman Sachs

Publikováno
Cena plynu klesne v dalších měsících o třetinu, míní Goldman Sachs
Zdroj: depositphotos.com

V poslední době je jedním z nejdiskutovanějších témat v celé Evropě cena plynu. Státy přicházejí s různými opatřeními na zastropování cen plynu a elektřiny. Ovšem je nutné poznamenat, že se paradoxně žádné stropy cen nemusí využít, protože cena setrvale téměř 2 měsíce klesala.

Americký zpravodajský portál CNBC vydal nový článek, ve kterém se zaměřuje na odhad vývoje ceny plynu v Evropě od globální investiční bankovní společnosti Goldman Sachs. Pokud vás zajímá možný scénář vývoje ceny plynu, čtěte dále.

Pokles cen plynu v Evropě v příštích měsících o 30 % 

Goldman Sachs ve své studii uvádí, že evropské ceny zemního plynu v nadcházejících měsících klesnou přibližně o 30 %, protože státy získají dočasně dostatek dodávek. V létě však podle ní opět ceny stoupnou. 

Cena ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku se v úterý pohybovala kolem 120 eur (téměř 3 000 Kč) za megawatthodinu. Goldman očekává, že v prvním čtvrtletí příštího roku cena klesne na 85 eur za megawatthodinu, upozornil server CNBC. To by evokovalo výraznou změnu proti úrovním z letošního srpna, kdy v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu a následnému tlaku na energetický mix v Evropě ceny stouply na rekordní hodnoty nad 340 eur za megawatthodinu.

Důvody poklesu ceny plynu

Ceny plynu se v poslední době snížily z několika zásadních důvodů. Zásobníky plynu v Evropě jsou před zimou v podstatě plné. Teploty na podzim byly o něco mírnější, než se očekávalo, a zpozdil se tak začátek období intenzivní spotřeby. Je zde také přebytek zásob zkapalněného zemního plynu (LNG).

Nedávné zprávy upozornily, že v Evropě čeká na vyložení nákladu LNG zhruba 60 lodí. Některé z těchto dodávek byly nakoupeny už v létě a připlouvají teprve nyní, jakmile se zásobníky plní. Poslední údaje odvětvové skupiny Gas Infastructure Europe ukazují, že evropské zásobníky jsou plné hned z 94 %.

V létě 2023 ceny opět prudce vzrostou

Navzdory optimismu ohledně nižších cen v blízké budoucnosti, jenž mohou částečně zmírnit krizi životních nákladů, je na evropské představitele vyvíjen velký tlak, aby zajistili dodávky ve střednědobém horizontu. Goldman Sachs ale očekává, že příští rok v létě ceny opět prudce vzrostou, protože bude potřeba opět doplnit zásoby. Do konce července letošního roku by se tak ceny měly zvýšit až k hranici 250 eur za megawatthodinu.

K růstu cen plynu po prvním čtvrtletí přispěje vícero faktorů. Šéf Mezinárodní agentury pro energii (IEA) Fatih Birol v rozhovoru se CNBC řekl, že v příštím roce se na trh dostane jen velmi malé množství nového LNG. Pokud se příští rok oživí čínská ekonomika, bude to nejenom Evropa, ale také Čína, kdo bude chtít více LNG. Loni byla Čína největším světovým dovozcem LNG, to se ale čínská poptávka snížila kvůli přísné koronavirové politice země, která omezila ekonomický růst.

Změna v přístupu Číny by zvýšila poptávku po LNG a ceny i pro evropské odběratele.

Je důležité poznamenat, že v dlouhodobém horizontu se ceny energií pravděpodobně již nevrátí na původní úrovně. Společnost jako celek si bude muset zvyknout na tyto vyšší ceny a ten, kdo se přizpůsobí dříve, bude nakonec vítěz. Stejně jako v 70. letech po ropném šoku se ceny již nikdy nevrátily na původní úrovně.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Vystudovaný ekonom se zájmem o makroekonomické indikátory a zejména úrokové sazby. Centrální banky prostřednictvím úrokových sazeb provádějí svou měnovou politiku, jejíž hlavním cílem je udržet stabilní míru inflace. A tento problém se v posledních letech snaží vyřešit centrální bankéři po celém světě.

Přemysl je přesvědčen, že výše úrokových sazeb ovlivňuje nejen míru inflace, ale i další ukazatele.

“Hledám a popisuji vzájemnou souvislost či korelaci mezi úrokovými sazbami a ostatními ekonomickými ukazateli. Snažím se čtenáře seznámit s tím, jak moc ovlivňují úrokové sazby každodenní život lidí po celém světě.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎