Finex.cz logo
Menu
Finex » Komodity » Cena mědi a niklu dosáhla historického maxima – skladové zásoby se tenčí

Cena mědi a niklu dosáhla historického maxima – skladové zásoby se tenčí

Cena mědi a niklu dosáhla historického maxima – skladové zásoby se tenčí
Zdroj: depositphotos.com

Cena mědi v pátek (4. 3.) dosáhla historického maxima, protože se obchodníci snažili vytvořit si zásoby kvůli obavám z dalšího narušení dodavatelského řetězce. Strach z narušení dodávek, historicky nízké světové zásoby a raketově rostoucí náklady na energie zažehly oheň pod průmyslovými komoditami. Dokonce přebily obavy z dlouhodobějšího dopadu invaze na Ukrajině na globální růst, rostoucí úrokové sazby ve vyspělých zemích a zpomalující se ekonomický růst v Číně.

Futures kontrakty na měď s dodáním v květnu na burze Comex v New Yorku vzrostly a dotkly se maxima 4,9490 dolaru za libru (10 910 dolarů za tunu), což bylo o více než 3 % výše oproti čtvrteční zavírací ceně. Od začátku ruské invaze na Ukrajinu vzrostla cena tohoto ušlechtilého kovu o 10 %.

Vývoj spotových cen mědi za poslední měsíc
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

K obavám z nabídky kovu přispívají klesající zásoby ve skladech společností registrovaných na LME (Londýnské burze kovů). Uváděný objem zásob mědi ve výši 69 825 tun je nejnižší od roku 2005. Základní kovy rostly napříč všemi trhy, přičemž index LMEX, který sleduje šest hlavních kontraktů na základní kovy, se vyšplhal na rekordní úroveň. Nikl se v pátek poprvé od roku 2008 krátce obchodoval nad úrovní 30 000 dolarů za tunu. Během pondělí (7. 3.) se pak jeho cena vyšplhala poprvé v historii až nad 50 000 dolarů a záhy na to až na 80 000 dolarů. Trh je zkrátka v panickém režimu, co se nabídky týče, a ceny kovů budou pravděpodobně i nadále růst.

Rusko sice není významným hráčem na trhu s mědí – produkuje asi 3,5 % světové mědi – ani niklu, přesto komodity setrvávají v masivním růstu svých cen, protože válka na Ukrajině obecně podporuje obavy z omezení dodávek.

Sankce uvalené na ruské fyzické a právnické osoby přiměly mnoho bank, přepravců a dalších firem, aby přestaly spolupracovat s ruskými společnostmi nebo obchodovat s ruským zbožím. Tento konflikt tak jen rozdmýchal plameny na již tak napjatých trzích se základními kovy. Ceny energií enormně rostou, což obecně zvyšuje náklady těžařů a producentů průmyslových kovů. To bude pravděpodobně dalším katalyzátorem růstu cen.

Vývoj spotových cen niklu za poslední měsíc
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Chudý měsíc v Chile

Jedním z důsledků rostoucích cen mědi je situace v Chile. Jihoamerický stát, který je zodpovědný za více než čtvrtinu světové produkce mědi, zaznamenal v lednu nejnižší produkci od roku 2011, jak ukázaly pondělní vládní údaje. Podle prezidenta chilské těžařské společnosti Sonami se očekává, že se chilská produkce mědi zotaví a zaznamená podobný roční objem jako v loňském roce.

Lednová produkce mědi v Chile za posledních 11 let
Lednová produkce mědi v Chile za posledních 11 let
Zdroj: bloomberg.com

Největší světový producent mědi zaznamenal oproti lednu 2021 pokles produkce o 7,5 %, přičemž mezi důvody patří horší kvalita rudy i nedostatek vody. „Ve většině případů jsou však faktory brzdící těžbu pouze dočasné,“ uvedl Diego Hernandez, bývalý generální ředitel společností Codelco a Antofagasta Plc, který nyní stojí v čele společnosti Sonami.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo