Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Cena mědi a niklu dosáhla historického maxima – skladové zásoby se tenčí

Publikováno
Cena mědi a niklu dosáhla historického maxima – skladové zásoby se tenčí
Zdroj: depositphotos.com

Cena mědi v pátek (4. 3.) dosáhla historického maxima, protože se obchodníci snažili vytvořit si zásoby kvůli obavám z dalšího narušení dodavatelského řetězce. Strach z narušení dodávek, historicky nízké světové zásoby a raketově rostoucí náklady na energie zažehly oheň pod průmyslovými komoditami. Dokonce přebily obavy z dlouhodobějšího dopadu invaze na Ukrajině na globální růst, rostoucí úrokové sazby ve vyspělých zemích a zpomalující se ekonomický růst v Číně.

Futures kontrakty na měď s dodáním v květnu na burze Comex v New Yorku vzrostly a dotkly se maxima 4,9490 dolaru za libru (10 910 dolarů za tunu), což bylo o více než 3 % výše oproti čtvrteční zavírací ceně. Od začátku ruské invaze na Ukrajinu vzrostla cena tohoto ušlechtilého kovu o 10 %.

K obavám z nabídky kovu přispívají klesající zásoby ve skladech společností registrovaných na LME (Londýnské burze kovů). Uváděný objem zásob mědi ve výši 69 825 tun je nejnižší od roku 2005. Základní kovy rostly napříč všemi trhy, přičemž index LMEX, který sleduje šest hlavních kontraktů na základní kovy, se vyšplhal na rekordní úroveň. Nikl se v pátek poprvé od roku 2008 krátce obchodoval nad úrovní 30 000 dolarů za tunu. Během pondělí (7. 3.) se pak jeho cena vyšplhala poprvé v historii až nad 50 000 dolarů a záhy na to až na 80 000 dolarů. Trh je zkrátka v panickém režimu, co se nabídky týče, a ceny kovů budou pravděpodobně i nadále růst.

Rusko sice není významným hráčem na trhu s mědí – produkuje asi 3,5 % světové mědi – ani niklu, přesto komodity setrvávají v masivním růstu svých cen, protože válka na Ukrajině obecně podporuje obavy z omezení dodávek.

Sankce uvalené na ruské fyzické a právnické osoby přiměly mnoho bank, přepravců a dalších firem, aby přestaly spolupracovat s ruskými společnostmi nebo obchodovat s ruským zbožím. Tento konflikt tak jen rozdmýchal plameny na již tak napjatých trzích se základními kovy. Ceny energií enormně rostou, což obecně zvyšuje náklady těžařů a producentů průmyslových kovů. To bude pravděpodobně dalším katalyzátorem růstu cen.

Chudý měsíc v Chile

Jedním z důsledků rostoucích cen mědi je situace v Chile. Jihoamerický stát, který je zodpovědný za více než čtvrtinu světové produkce mědi, zaznamenal v lednu nejnižší produkci od roku 2011, jak ukázaly pondělní vládní údaje. Podle prezidenta chilské těžařské společnosti Sonami se očekává, že se chilská produkce mědi zotaví a zaznamená podobný roční objem jako v loňském roce.

Zdroj: bloomberg.com
Lednová produkce mědi v Chile za posledních 11 let
Lednová produkce mědi v Chile za posledních 11 let

Největší světový producent mědi zaznamenal oproti lednu 2021 pokles produkce o 7,5 %, přičemž mezi důvody patří horší kvalita rudy i nedostatek vody. „Ve většině případů jsou však faktory brzdící těžbu pouze dočasné,“ uvedl Diego Hernandez, bývalý generální ředitel společností Codelco a Antofagasta Plc, který nyní stojí v čele společnosti Sonami.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎